З історії закарпатського футболу. Берегово – берег чемпіонів

Обласні футбольні змагання на Закарпатті почали проводитися ще на початку 20-х років минулого століття, коли край входив до складу Чехословацької Республіки. З 18 турнірів 17 відбулися в національних лігах (жупах), де між собою грали слов’янські, угорські, єврейські та німецькі (швабські) команди.

Гей, слов'яни!

Серед слов'ян пальма першості спочатку належала ужгородському Чехословацькому спортивному клубові (ЧсСК). Сформований переважно з чехословацьких вояків, він вісім разів вигравав слов'янську першість. Шість перемог − в активі СК "Русь", який у 1937 році виступав навіть в елітному дивізіоні − загальнонаціональній лізі Чехословацької республіки. По два титули здобули мукачівський СК "Слов'янин" і СК "Русь" (Хуст). Серед угорських колективів можна виокремити Ужгородський гімнастичний клуб (УТК), який шість разів ставав чемпіоном у своїй лізі, а в 1926 році, єдиний раз, коли проводився спільний чемпіонат Підкарпатської Русі, виграв і цей турнір.

На заваді стала війна

За підсумками останнього чемпіонату чехословацького періоду − 1937/38 рр. − в Східнословацькій-Підкарпаторуській дивізії право боротися за звання чемпіона Словаччини здобули вісім клубів: представники Закарпаття СК "Русь", ЧсСК (Ужгород), МШЕ (Мукачево) та БФТК (Берегово), а також квартет із Східнословацького регіону − ЧсСК та КАК (Кошице), АС (Спіська Нова Вес) та Славія (Пряшів). Але через розпад ЧСР цей турнір провести не вдалося. А ось чемпіонату утвореної після Віденського арбітражу 1939 року Карпатської України, в якому мали брати участь десять команд, завадила відбутися Друга світова війна.

Гегемонія "Динамо"

Змагання на першість області були поновлені в 1945 році. Прем'єра залишилася за ужгородським "Спартаком", а друге місце посіла знаменита "Русь", для якої цей успіх став лебединою піснею − провідні її виконавці невдовзі перебралися під спартаківські прапори. Наступні шість сезонів на закарпатській арені домінувало мукачівське "Динамо", кольори якого захищали, зокрема, й майбутні зірки радянського футболу Іван Мозер та Тиберій Попович. Це досягнення вдасться повторити свалявському "Авангарду", який розпочав із шести послідовних перемог нове тисячоліття.

Конкуренція − запорука успіху

Але такі серії − нехарактерні для регіону, де для чемпіона вважалося неабияким досягненням хоча б захистити завойований титул наступного сезону. Напрочуд широка й географія переможців змагань. Серед них − представники більшості районів краю. В різні роки тріумфували колективи з Виноградова та Хуста, Берегового та Буштина, Рахова та Іршави тощо. Першість 1962 року виграв мукачівський "Приладист" − єдиний, окрім ужгородського "Закарпаття", клуб області, котрий сягнув майстрівських висот, згодом пробившись у другу союзну лігу.

У погоні за "хет-триком"

Наразі чемпіонат області в проводиться у двох лігах: вища нараховує 12 команд, перша − 13. Чемпіон двох останніх років − берегівський "Берегвідейк" − прагнутиме до "хет-трику", навіть втративши свого провідного півзахисника Юрія Чонку, котрий поповнив лави харківського "Металіста". Востаннє три титули поспіль удалося здобути виноградівському "Кераміку" в 1988-1990 рр. "Берегвідейк" традиційно є одним із фаворитів розіграшу Кубку Закарпаття й рекордсменом турніру, який проводиться з 1946 року. Берегівці вигравали його сім разів. Чотири розіграші залишилися за виноградівським "Пластмасовиком", по три − за мукачівськими "Динамо" та "Приладистом".

Від "Колгоспника" − до "Берегвідейка"

Сезон 2010 року для "Берегвідейка" вийшов абсолютно вдалим − берегівський колектив завоював Кубок Закарпаття, виграв чемпіонат області, а в листопаді став володарем Кубка України серед аматорів. Для представників регіону це перша перемога у змаганнях національного рівня! До слова, історія "Берегвідейка" пишеться ось уже понад 80 років. Під назвою "Колгоспник" колектив іще у 1950-х вигравав Кубок Радянського Союзу серед колгоспних команд. Зараз же серед лідерів закарпатського футболу не тільки перша команда клубу, а й юнаки, отже славні традиції підкріплюються переможними амбіціями.