Взимку ужгородця Миколу Ороса зігрівають хіба що власні полотна з літніми пейзажами. У холодну пору року температура повітря в його помешканні рідко перевищує 10 градусів за Цельсієм. Уже 4 роки в квартирі самотнього 80-річного чоловіка немає опалення.
Від центральної мережі цю багатоповерхівку від'єднали, коли принаймні половина її мешканців встановила автономне опалення. Таких будинків в Ужгороді кілька десятків. Теплова незалежність для однієї оселі коштує понад 16 тисяч гривень, яких пенсіонери не мають. Микола Орос як учасник війни має право на встановлення системи опалення державним коштом і вже 3 роки оббиває пороги офіційних установ. Там пояснюють: проблема у виконавці робіт, що його досі не визначили.
Микола Орос, ужгородець:
Чекайте, не знаємо, які ЖЕКи взялися за це діло. Ну і так я ходжу до сьогоднішнього дня...
Натомість у мерії переконують: все йде за планом, виконавця обрали, і до початку опалювального сезону в помешканнях соціально незахищених ужгородців, а таких понад сім сотень, тепло таки буде. Коштом міста їм встановлять електричне огрівання.
Віктор Погорєлов, міський голова Ужгорода:
Питання встановлення для таких категорій немає, є тільки підхід до того, хто буде виконавцем. Дехто хотів заробити на цьому кошти, але ми дали їм по рукам і робимо все в правовому полі...
На Львівщині проблему вирішують майже по-європейському. Люди можуть у банку брати так званий енергоощадний кредит: на встановлення металопластикових вікон, ефективної системи опалення та утеплення стін. Сума цієї позики - 20-40 тисяч гривень, до трьох років під 30%. 15% з них повертають людям згідно із чинною обласною програмою.
Роман Кузич, заступник керівника управління економіки Львівської ОДА:
У першому півріччі ми видали близько 400 кредитів на загальну суму приблизно 4 мільйонів гривень, з яких 600 тисяч відшкодовано обласним бюджетом.
Пенсіонерка пані Текля скористалася енергоощадним кредитом - встановила металопластикові вікна. І... новий клопіт: у квартирі одразу ж з'явилися пліснява та грибок. Жінка, як і більшість мешканців хрущівок, донедавна вважала, що енергозберігальні заходи в квартирі завершуються заміною вікон. Насправді із них усе тільки починається.
Роман Романович, експерт:
До енергозбереження будівлі треба підходити комплексно і, проаналізувавши будинок, міняти не лише вікна, систему опалення, якщо вона неефективна, а треба утеплювати стіни і встановлювати енергозберігаючі вентиляційні системи.
Щоби люди більше тямили, як грамотно готувати свої квартири та будинки до зими, в області готують безкоштовний посібник для позичальників, аби залучені кошти ефективніше працювали на людей та комфорт у їхніх домівках.
25 липня 2011р.