Що не тиждень, то війна. Угорщина активізує свої дії із «завоювання» Закарпаття

Угорська тема останнім часом знову в усіх на устах у найзахіднішому регіоні держави.

Що не тиждень, то війна. Угорщина активізує свої дії із «завоювання» Закарпаття

Два тижні тому вся країна говорила про те, що в прикордонному з угорцями Берегові та в найближчому районі всі засідання місцевих рад збираються починати з угорського гімну. Мовляв, керуючись статтею Конституції про національні меншини, вони можуть це собі дозволити.

Зрозуміло, що таке рішення спричинило гострі розмови про претензії Будапешта на закарпатські землі — ще б пак: якщо в органах влади вже дозволяють співати про славу Угорщини, то чому б тоді не розмовляти на законному рівні тільки угорською мовою та не змусити це робити місцеве населення, а згодом і взагалі увійти до складу сусідньої держави!

На це відразу зреагувала прокуратура, експерти й різноманітні проукраїнські організації, які засудили такий крок берегівської влади. Зреагували словесно — мовляв, відіб'ємо разом рідну Берегівщину від угорських загарбників...

Але звернути увагу українці мали не на це рішення, хоч воно і призвело до скандалу. А на зовсім інше... Яке? Читайте далі.

"Ще не вмерла Угорщина"

Минулого місяця депутати Берегівської районної ради ухвалили рішення виконувати на початку сесій угорський національний гімн після українського, посилаючись на статтю 11 Конституції України про національні меншини. Проголосували майже одноголосно. Ще б пак — із 62 берегівських депутатів 46 мають угорське походження.

Через це в області вибухнув чималий скандал, який обговорювали навіть у Києві.

Зокрема, прокуратура заявила, що такі музичні "вподобання" є незаконними. Як зазначив заступник берегівського міжрайонного прокурора Сергій Красноголовець, зазначене рішення не відповідає чинній Конституції України. Тому урочисті події, в тому числі й сесії, і заходи загальнодержавного значення, мають розпочинатися державним гімном України.

Проте для угорськомовного Берегова український закон — не указ.

Тому того ж тижня, за неофіційною інформацією, подібне рішення намагалася ухвалити і Берегівська міська рада. Причому тут уже передбачалося не слухати угорський гімн, а... перестати слухати український. Тобто — ні вашим, ні нашим.

Наразі це питання перевіряє прокуратура, тому рано говорити про те, гімн якої держави гратимуть в місцях, де всі вивіски дублюються угорською.

Скоріш за все, український гімн не перестануть слухати, адже це рішення можна оскаржити в будь-якому суді, а місцева влада проти Феміди не піде. Бо дорого обійдеться. Тому цю тему радше будуть згадувати як добрий привід для сюжетів на загальноукраїнських каналах.

А згадувати треба якраз інше...

Закарпатці обиратимуть угорську владу?

Річ у тім, що наприкінці червня Жолт Шем'єн, угорський віце-прем'єр, який курирує питання національної політики, зробив важливі заяви перед журналістами в будівлі угорського парламенту.

Перше. Він повідомив, що з вересня 2011 р. починається практична робота зі створення електронного всесвітнього реєстру угорців. Крім осіб, які живуть в самій Угорщині, а також у сусідніх з нею країнах Карпатського регіону, до реєстру будуть включені всі угорці, що емігрували у різні країни світу.

Зареєструють навіть тих, хто не володіє угорською мовою, людей, що живуть за кордоном уже три і навіть чотири покоління.

Очевидно, що такий реєстр дасть угорцям змогу ефективніше використовувати у своїх національних інтересах діаспору по всьому світу.

Друге. На відповідне питання журналістів Жолт Шем'єн відповів, що новим угорським громадянам, які отримали громадянство за спрощеною процедурою відповідно до нового закону і проживають за кордоном, буде надано виборче право. Це було відомо вже давно. Нове, що сказав угорський віце-прем'єр, — обирати депутатів закордонні угорці будуть за партійними списками. Як кандидати від окремих партій закордонні угорці — нові громадяни будуть вноситися до списків цих партій.

Що це може означати для Закарпаття? А те, що тепер набувати угорського громадянства українцям допомагатимуть самі угорські політики.

А людина, якій активно допомагають отримати омріяний документ, зробить все, що від неї просять. У рамках моральних правил. І проголосувати, скажімо, за "Фідес" або "Йоббік" їй буде не важко, тим більше якщо ця людина зовсім не орієнтується в політичних обставинах нової для неї країни і має низьку політичну культуру, що звично для українців. А вони-то, політики, про це попросять — можете не сумніватися...

Таким чином, закарпатські угорці будуть схожі на приїжджих студентів у гуртожитках, які вже на першому курсі мають право обирати мера, хоч уявлення не мають, хто чим дихає в місті. Тому й голосують за тих, хто хоч щось для них зробить — а це "золота жила" для політиків.

Такими і будуть нові закордонні громадяни Угорщини. Тому не дивно, що тамтешні політичні сили вітатимуть такий електорат і почнуть робити все, аби в їхній країні з'явилося якомога більше закордонних громадян. В тому числі із Закарпаття.

До речі, за півроку понад 100 тис. закордонних угорців подали заяви на отримання угорського громадянства за спрощеною процедурою. Про це повідомив в угорському парламенті віце-прем'єр-міністр Угорщини Жолт Шем'єн.

Будапешт розраховує, що до кінця 2011 р. із заявами з приводу набуття угорського громадянства звернеться щонайменше 200 тис. закордонних угорців, насамперед із сусідніх країн. За даними спеціального міністерського повіреного у цих справах Томаша Ветзела, 90% таких заяв надходить від громадян Румунії та Сербії. Однак конкретні дані про "навернення" громадян сусідніх країн до угорського громадянства офіційний Будапешт надавати відмовляється.

Тому українській владі, щоб її громадяни знову не стали громадянами чужої країни, треба діяти. Як саме? Та хоча б створити такі умови в країні, щоб не хотілося жити на чужині. Принаймні так, як в Угорщині...

Денис Фазекаш, novaukraina.org

08 липня 2011р.

Теги: угорський, Угорщина, гімн, Шем’єн

Коментарі

ужгородец 2011-08-04 / 19:00:00

АКЦІЯ КОМАНДУВАННЯ 4-го УКРАЇНСЬКОГО ФРОНТУ


І ВІЙСЬК НКВС ПО ЗАТРИМАННЮ ТА ІЗОЛЯЦІЇ


ВІЙСЬКОВОЗОБОВ'ЯЗАНИХ УГОРЦІВ І НІМЦІВ ЗАКАРПАТТЯ


Уже давно не є таємницею те, що визволення Закарпаття Червоною армією в жовтні 1944 року принесло місцевому населенню не тільки здійснення мрій про возз'єднання з Ра¬дянською Україною, але, на жаль, і незчисленні жертви та страждання, (...)


Коментар видалено через порушення "Правил коментування". "Правилами..." заборонено розміщувати коментарі, які не мають відношення до теми, а замість передруків цілих матеріалів рекомендується давати  посилання на відповідні джерела. Адмін

Петя 2011-07-21 / 09:59:00
Мадярони шо ще скажеш

pusika 2011-07-20 / 16:47:00

Вибачте, у нас немає перекладача з угорської. Адмін

Istvan 2011-07-15 / 20:06:00
Украинсое гражданство может дать (автоматически или нет) только Украина. Попросите своих политиков.

Р. jegyző 2011-07-15 / 12:34:00
ГРУНЬ, у Вас прекрасная идея.

ГРУНЬ 2011-07-11 / 22:26:00
В Мадярщині є великі території, де багато жителів мають українське корінням, ще в другу світову вони про це добре пам'ятали. Тому симетрично треба, щоб Україна угорцям українського походження, по їх бажанню, автоматично надавала українського громадянства.

Ember Zoltán 2011-07-11 / 11:15:00
Винигрет в стиле Гавроша: много чего ни о чем.

Психологи говорят, если ребенку постоянно говорить, что он кривой, раньше или позже станет кривым.

Если будут так долго (и нудно) повторять, какую мы, венгры несем опасность для Украины, ранше или позже сами поверим.

Живой пример я: посмотрел в зеркало и заметил: мои волосы явно стали сепаратистами, никак их сегодня утром причесать нормально не мог. А борода становится все более похожей на турула.

Слава богу в голове пока еще все в порядке. Не так, как у некоторых (слава богу их очень мало), у тех у которых каждую ночь снится какая то виртуальная война. Матрикс...

Istvan 2011-07-11 / 10:23:00
"теперішня політика України не є проукраїнською."
Кто-то заставлял вас, украинцев, НЕ голосовать против Януковича, и голосовать за - так называемые - демсилы на последних выборах?

Це я 2011-07-10 / 01:32:00
Іван 21:22

Бурні овації, оплески ( пять хвилин).

Чоловіче, так теперішня політика України не є проукраїнською.

ІВАН 2011-07-09 / 21:22:00
Проста відповідь на те якою повинна бути українська політика щодо Угорщини - такою, яка б задовольняла Україну та українців - тобто була проукраїнською. Пояснюю - уряд та вся влада Угорщини (яка за населеннням упятеро менша за Україну) повинні робити те, що подобається Україні.

kaban 2011-07-09 / 18:32:00
Міклоша Ковача доставлять в суд примусово8 липня 2011 року голова “Товариства угорської культури Закарпаття” (ТУКЗ) Міклош Ковач у черговий раз не з’явився у Воловецький суд у якості відповідача за цивільним позовом адвоката Олега Куцина у рамках розгляду кримінальної справи порушеної 19 лютого цього року органами міліції з приводу пошкодження пам’ятника на Верецькому перевалі.
У зв’язку із цим суддя виніс окреме звернення до правоохоронців доставити його в суд ПРИМУСОВО.
Цікаво чи будуть застосовані кайданки до «поборника» за права і свобод угорської меншини Закарпаття, якому, насправді, немає ніякого діла до пам'ятного знаку угорців на Верецькому перевалі

Ельза 2011-07-09 / 15:56:00

Коментар видалено через порушення "Правил коментування". Адмін

2011-07-09 / 14:44:00
Эта тема уже никого не интересует. Найдите что-то новое против венгров.
Может, они были авторами нового пенсионного закона?

P. jegyző 2011-07-09 / 13:43:00
Интересно было бы услышать от автора:
для него украинский гимн "теж музичні вподобання" ?

2011-07-09 / 12:07:00
"Та хоча б створити такі умови в країні, щоб не хотілося жити на чужині. Принаймні так, як в Угорщині..."

Согласен с "янко" - новизна только в вышесказанном.
Но, почему бы не использовать потенциал предлагаемый Мадьярами во благо не только Автохтонов, но и всей Украины.
Почему Вы, админ, принимаете инициативы Венгрии в штыки?
Есть хорошие примеры в мире.
Взять хотя бы Гонконг. Эта территория 100 лет была во владении Великобритании. Гонконг превратился в Азии в суперсовременный мегаполис, который "потянул" за собой континентальный Китай.
Чем не пример для подражания. Гонконг суверенный Китай, но в тоже время специальная административная зона со своим самоуправлением, инвестиционно привлекательная, большинство населения китайцы.
Надо только правильно расставит акценты и грамотно проводить ПРОУКРАИНСКУЮ политику построенную на прагматизме и с учетом вызовов современного мира.
Всем будет выгодно.

Янко 2011-07-09 / 08:04:00
Заставил себя прочитать. Зачем переписывать десятки раз один материал? Перестановкой абзацев суть не меняется, или кто-то заинтересован в поддержании "актуальности" темы? Во всей статье только последняя строка имеет смысл, да и то идея не ваша.

Istvan 2011-07-09 / 08:01:00
Закарпатские венгры - так как постоянно смотрят и слушают венгерские теле- и радиопередачи - прекрасно ориентируются в политической жизни Венгрии, даже лучше, чем в украиской. Многие даже не знают, кто теперь премьер министр в Украине: Ющенко, Тимошенко или Янукович?

opukám 2011-07-09 / 02:17:00

Ти, magyar fiúkám, втратив орєнтацію, як пчола на морозі, і бєшся, як вош у сковородці.

Це я 2011-07-09 / 00:38:00
Який тиждень, яка війна. То в тебе чи то в голові, чи то в животі щось бурчить

Це я 2011-07-09 / 00:13:00
Дозволь на ти. На Ви, бачу не тягнеш.

Я все вважаю, не треба провокувати, бо до добра не доведе. Але дивлячись на таку аргументацію проти, я кажу - все ж таки треба.

За словами ... прокурора С. Красноголовець ... заходи загальнодержавного значення, мають розпочинатися державним гімном України. ( Ще потрібно розібратися, які то заходи загальнодержавного значення).

...депутати Берегівської районної ради ухвалили рішення виконувати на початку сесій угорський національний гімн після українського,...

Ітак. Яким гімном повинні розпочинатися за словами прокурора? Яким гімном розпочинаються за рішенням райради? То я дурак, чи ти?

Звідки знаєш, що 46 депутатів мають угорське походження? Де то записано? Най буде так. А решта? Рішення приймали одноголосно. " В області вибухнув чималий скандал". При чому тут область? Це рішення районного масштабу. Якщо тут хтось проти, хай вони й висловлюються.

...має низьку політичну культуру, що звично для українців. Ну ви і доброї думки маєте про українських виборців, авторе.

Не переживайте, ми добре знаєме, хто чого вартий в угорській політиці. Ми не приїжджі студенти. Нас точно не будуть підкуповувати, то не Укваїна.

Останні речення вітаю, Fazekas úr.

А чому би не створити схожй закон у нас для закордонних українців? Боєтеся, що повернуться, запрацюють та ладу наведуть?

НОВИНИ: Політика

20:39
/ 6
Новим головою Тячівської РДА призначений Тімур Аверін
14:14
/ 9
Межа поступок: що може пообіцяти Зеленський заради примирення з Угорщиною
02:05
/ 3
Президент України звільнив голову Міжгірської РДА
22:53
/ 1
В Ужгороді на прийом до адміністратора ЦНАП можна записатися онлайн
15:37
/ 15
Відновити Велику Угорщину вже неможливо: румуни Закарпаття виступили з різкою заявою (ДОКУМЕНТ)
14:24
Зеленський у телефонній розмові з президенткою Словаччини розповів про необхідність відновлення роботи аеропорту "Ужгород"
11:22
/ 4
Угорщина позбавила громадянства ще 8 уродженців Закарпаття
22:19
/ 5
Акція протесту "Стоп реванш" відбулася в Ужгороді
21:30
/ 1
Політичні трансформації Закарпаття. Ч. 2
03:22
/ 11
Олексій Петров, голова Закарпатської ОДА: "Найближчим часом перестрілок у Мукачеві можна не чекати"
21:35
Ще одна членкиня ДВК з 69 виборчого округу визнала свою вину у незаконній видачі виборчих бюлетенів
03:46
/ 8
Погані українські президенти і добрий український охлос
15:25
/ 2
Голова Закарпатської ОДА зустрівся із генконсулом Угорщини в Ужгороді
02:37
/ 4
В Ужгороді "Нацкорпус" вимагав відставки керівника Офісу президента
01:16
Закарпатські нардепи з серпня по березень коштували платникам податків майже 4 млн грн
03:01
/ 16
Закарпаття: яким є втручання з боку Угорщини та Росії
17:05
/ 23
Політичні трансформації Закарпаття
03:22
/ 7
Прийнятий урядом перспективний план Закарпаття розшматовує Хустщину під інтереси місцевих кланів
06:16
/ 27
Крісло і гроші: Про справжню ціну слів очільників угорського вишу в Берегові
03:26
Багатолика російська гібридна війна
00:21
/ 19
"Засвітилася" перша декларація претендента в заступники нового голови Закарпатської ОДА – Віталія Цвігуна
18:46
Закарпатський телеканал "М-Студіо" перейшов у власність 4-х нардепів
13:41
/ 33
ВІДЕОФАКТ. ОПЗЖ Медведчука-Рабиновича влаштувала на Закарпатті партійний автопробіг "побєдобєсія"
10:29
/ 4
Президент Зеленський прибув з робочою поїздкою на Закарпаття
03:36
/ 21
Шуфрич зареєстрував законопроєкт, щоб дозволити георгіївську стрічку
» Всі новини