Провідні суспільствознавці України обговорюють в УжНУ трансформаційні процеси у Центрально-Східній Європі

28 квітня у конференц-залі стоматологічного факультету Ужгородського національного університету в рамках святкування п’ятої річниці заснування факультету суспільних наук розпочала роботу міжнародна науково-практична конференція «Трансформаційні процеси в країнах Центральної та Східної Європи на рубежі ХХ-ХХІ століть: інституційний, соціокультурний та етнонаціональний вимірі».

Провідні суспільствознавці України обговорюють в УжНУ трансформаційні процеси у Центрально-Східній Європі

Конференцію, в якій зголосилися взяти участь провідні українські суспільствознавці з найпрестижніших вищих навчальних закладів України, відкрив ректор УжНУ, проф. Микола Вегеш. У своєму виступі Микола Миколайович розповів про історію факультету суспільних наук та перспективи його розвитку. Зокрема ректор сказав: "Сьогодні відзначає свій скромний п'ятирічний ювілей факультет суспільних наук Ужгородського національного університету. Його керівництво запропонувало цілий ряд заходів, серед яких, безперечно, центральне місце відводиться науково-практичній конференції "Трансформаційні процеси в країнах Центрально-Східної Європи на рубежі ХХ-ХХI століть: інституційний, соціокультурний та етнонаціональний вимір". Мені приємно, що в конференції зголосилися взяти участь провідні українські суспільствознавці, які представляють найпрестижніші вищі навчальні заклади України.

Факультет суспільних наук створений наказом ректора 6 лютого 2006 року у відповідності до рішення Вченої ради Ужгородського національного університету від 26 січня 2006 року. Це сталося не спонтанно, ми до нього йшли більше десятиліття, переконуючи тодішнє керівництво в необхідності створення такого факультету. Фактично факультет утворився в процесі реорганізації, тобто окремі спеціальності в його складі відійшли від юридичного та історичного факультетів, а кафедри педагогіки і психології та філософії втратили статус загальноуніверситетських. Процес реорганізації завершився тоді, коли кожна із спеціальностей стала самодостатнім університетським організмом, який в достатній мірі був забезпечений відповідними фахівцями – докторами і кандидатами наук. Користуючись нагодою хочу висловити подяку завідувачам кафедр Юрію Олександровичу Остапцю, Ірині Василівні Козубовській, Валентину Миколайовичу Гвоздяку, Едуарду Тіберійовичу Соломці, Володимиру Васильовичу Старості, які доклали чимало зусиль, щоб цей факультет відбувся і перетворився в один із кращих в університеті. Особливо теплих слів заслуговує засновник кафедри політології на факультеті Володимир Лаврентійович Боднар та професори, з якими ми пов'язуємо становлення цієї спеціальності – Федір Михайлович Кирилюк і Валерій Миколайович Денисенко. Вищеназвані вчені й педагоги в значній мірі спричинилися до формування наших кадрів, вони ж постійно надавали відчутну навчально-методичну і наукову допомогу.

На сьогоднішній день факультет включає в себе також Закарпатський центр гендерної освіти, лабораторію соціальних досліджень, центр психологічної служби та науково-дослідний інститут політичної регіоналістики. На факультеті викладають 82 викладачі, серед яких 7 докторів наук, професорів та 36 кандидатів наук, доцентів. Вони читають лекції понад 600 студентам денної та заочної форми навчання. Для прикладу: коли виникла кафедра політології, то на ній викладав один кандидат політичних наук. На сьогоднішній день конкуренція досягла такого рівня, що нам доводиться вибирати серед кількох кандидатів політичних наук.

На факультеті значна увага приділяється науковій роботі. Без перебільшення скажу, що наші "Наукові вісники" вже давно, а фактично від часу їх заснування, перетворилися у всеукраїнські видання. На їх сторінках друкуються вчені від Ужгорода до Донецька і від Львова до Харкова. В цьому ми перш за все завдячуємо редколегії, до якої ввійшли найвідоміші вчені України, беззаперечні авторитети в політології, філософії та соціології. Великі надії покладаємо на професорсько-викладацький склад двох нових кафедр – педагогіки та психології, які з недавніх часів діють як окремі структурні підрозділи. Кілька місяців тому побачив світ перший випуск журналу "Регіоналістика", який видає НДІ політичної регіоналістики.

За короткий проміжок часу керівництво факультету зуміло налагодити тісні, і що найважливіше, реальні контакти з потужними науково-навчальними центрами держави – Національним університетом "Києво-Могилянська академія", Київським, Львівським, Чернівецьким, Прикарпатським, Дніпропетровським та Донецьким університетами, Інститутом історії України НАН України, Інститутом політичних та етнонаціональних досліджень НАН України, Тернопільським національним педагогічним університетом. Зміцнюються контакти з Клужським, Лодзьким університетами та університетом Данді в Шотландії. Вже традиційними є стосунки факультету суспільних наук з бельгійськими інститутами соціальної роботи Брюсселя і Намюра, а також з Сегедським університетом, Ніредьгазьким педагогічним інститутом, Інститутом етнонаціональних досліджень Угорської академії наук та Пряшівським університетом.

Сьогоднішня конференція є найяскравішим свідченням того, що взаємовідносини факультету суспільних наук і передових університетів України тривають. Від імені керівництва Ужгородського національного університету вітаю наших поважних гостей – доктора політичних наук, професора, завідувача відділу соціально-політичної історії Інституту політичних і етнонаціональних досліджень імені І.Ф.Кураса НАН України Марію Кармазіну, доктора політичних наук, завідувача кафедри теорії та історії політичної науки Львівського національного університету імені Івана Франка Валерія Денисенка, доктора історичних наук, професора, завідувача кафедри політології Інституту історії і політології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Василя Марчука та багатьох інших, які приїхали з різних куточків України, щоб взяти участь у конференції. Загалом, на пленарному та секційних засіданнях буде прочитано 120 наукових доповідей та повідомлень, а підсумок буде підбито під час роботи  круглого столу на тему "Розвиток політичної науки в контексті демократичних перетворень в Україні", де модератором буде професор Валерій Денисенко".

Робота конференції триватиме два дні у чотирьох секціях, зокрема: "Політичні перетворення в країнах Центрально-Східної Європи та на пострадянському просторі", "Політичні трансформації в Україні: куди ми йдемо?", "Трансформаційні процеси в системі освіти в країнах Центрально-Східної Європи" та "Підготовка фахівців соціальної роботи в країнах Центрально-Східної Європи".

Прес-служба УжНУ. Фото: Павла Білецького

28 квітня 2011р.

Теги: суспільствознавці, УжНУ, суспільний, Вегеш

НОВИНИ: Соціо

15:39
/ 1
У свій день народження поліг Володимир Молнар із Нижнього Селища на Хустщині Фото новина
23:29
/ 3
Під час незаконних робіт по спорудженню ГЕС на Тересві в Калинах на Тячівщині пошкодили протипаводкову дамбу, "водники" звернулися у поліцію Відео новина
16:41
/ 12
ФОТОФАКТ. У Перечині лелека приніс у гніздо прапор України
09:26
Ужгородський скансен у неділю запрошує гратися гаївки
05:14
/ 1
Чим завершився ювілей Августина Волошина?
15:43
/ 1
На війні з росією поліг Олександр Сірко з Хуста Фото новина
15:08
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Магаля з Дубового на Тячівщині, який вважався зниклим безвісти Фото новина
03:05
/ 12
Будівництво ВЕС на Рівній без ОВД: депутати віддають землю під ще 16 вітряків
00:37
Підтверджено загибель Романа Уторобського з Богдана на Рахівщині, який вважався безвісти зниклим Фото новина
21:54
У Мукачеві в суботу попрощаються з полеглим Героєм Андрієм Задорожним Фото новина
19:51
/ 5
На Покровському напрямку загинув Михайло Негря з Ужгорода Фото новина
16:42
У травні на Закарпатті планово імунізуватимуть диких хижаків проти сказу
14:40
/ 25
У Ватикані до рішення нового Папи відклали заплановану на 3 травня на Закарпатті беатифікацію мученика о. Петра Ороса
14:05
/ 1
У четвер в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Едуардом Перебзяком Фото новина
16:44
/ 1
На Харківщині поліг Іван Грабовчак з Шаланок на Берегівщині Фото новина
11:14
/ 4
На війні з росією загинув 35-річний офіцер батальйону БпЛА 128-ї ОГШБр Андрій Задорожний з Мукачева Фото новина
20:23
/ 20
ВІДЕОФАКТ. "Жахливо, шакали, жесть, страшно": закарпатці про будівництво ВЕС, яке незаконно розпочалося на полонині Руна
03:17
/ 1
Тетяна Літераті презентує свою 5-у книжку "Втрачений Ужгород. Знакові місця"
02:40
Підтверджено загибель Михайла Пукмана з Верхнього Водяного на Рахівщині, який з липня 2024-го вважався зниклим безвісти Фото новина
02:12
/ 4
Розклад святкових богослужінь на Великдень у храмах Ужгорода та Мукачева
01:43
/ 4
За онлайн-трансляцію порно суд покарав пару з Міжгір'я "умовним" роком і конфіскував ноутбук
03:07
В Ужгороді презентували книжку "Августин Волошин: біографія президента Карпатської України" Фото новина
16:25
/ 7
Ужгородські депутати не підтримали мораторій на затвердження нових детальних планів міста
14:27
Ужгородська міськрада виділила 1,6 млн грн на поштові марки для податкової Закарпаття
12:06
/ 2
Через суспільний резонанс мер Ужгорода зняв з розгляду частину "інфраструктурних" проєктів рішень по землі Фото новина
» Всі новини