Нагадаємо, що 2011 рік ЮНЕСКО оголосло Міжнародним роком Ференца Ліста: 200 років тому він народився й 125 років пройшло з дня його смерті. "Рік Ліста" є важливою подією в культурному житті цілого світу і супроводжуватиметься багатьма концертами та імпрезами. Ужгород теж долучився до цих святкувань.
Всесвітньо відомий музикант вважається одним з найвпливовіших піаністів своєї епохи. Ференц Ліст був першим піаністом, який виступав із сольними концертами, котрими він заслужив визнання як професіоналів, так і простих глядачів. Його окремі фортепіанні твори вважаються вершиною фортепіанної майстерності. Упродовж свого життя він створив понад 1300 творів, багато з яких були написані в Україні.
Перебування на українських землях відіграло важливу роль у житті великого музиканта. Мандруючи країною з концертами, де його сприймали на ура, Ференц Ліст зустрічає своє кохання - княгиню Кароліну Сайн-Вітгенштейн та ближче знайомиться з українським фольклором. Своє захоплення Україною композитор виливає у десятках творів. Тільки гетьману Івану Мазепі він присвятив аж шість творів. Один із них увійшов до концертної програми музичного вечору. Слухаючи "Мазепу" у виконанні лауреата міжнародних конкурсів Олега Котюка, студента 4 курсу Львівської національної музичної академії імені М.Лисенка, ніби перегортуєш героїчні сторінки козацького минулого.
Україна була не єдиною у довгому списку мандрівок Ференца Ліста Європою. Кожна країна щедро обдаровувала композитора національним колоритом, даючи багатий матеріал для творчості. Так, шаленство і спокій, пристрасть і ніжність майстерно переплелися у "Іспанській рапсодії" у виконанні заслуженої артистки України, солістки Закарпатської обласної філармонії Етелли Чуприк.
У супроводі симфонічного оркестру філармонії під диригуванням Вікторії Свалявчик-Цанько прозвучали й одні з найвідоміших творів великого Ліста - концерти № 1 та № 2 для фортепіано з оркестром. Дивлячись на натхненне та віртуозне виконання солістів, мимоволі дякуєш угорському піаністу не тільки за чудові твори, а й за одне дуже хороше нововведення, що він зробив. Пориваючи зі старою традицією, Ліст поставив рояль так, щоб відвідувачі концертів могли краще бачити вражаючий профіль музиканта і його руки. А на вправні руки Етелли Чуприк та її сина Олега, повірте, можна дивитися вічно.
Оксана Чужа для Закарпаття онлайн