До ініціативної групи увійшли п'ять закарпатців — учасники "Академії практичної адвокації" — Анна ШЕРШУН, Вадим ШАХНО, Михайло САКАЛОШ, Павло БІЛАК та Юлія ДУБ. Закарпатські активісти вирішили, що проблема руйнації історико-архітектурного вигляду міста потребує негайного вирішення. Часу на зволікання немає, бо скоро не буде що захищати.
Ініціативна група організувала і провела акцію-перформанс "СТОП архітектурному свавіллю!". У рамках акції Юлія Дуб виступила із зверненням до громадян і пояснила причини акції: "Друзі, ми зібрались тут, бо нам не байдуже до історій свого міста. Ми не хочемо мовчки спостерігати за тим як руйнується і здирається історія міста Ужгород. Ми довго мовчали і допустили те, що з культурного, історичного центру наше місто перетворюється на пересічне провінційне, нічим не примітне містечко".
Потім активісти розіграли театралізовану сценку, де показали як виглядає процес руйнування історико-архітектуурного обличча міста. У постановці взяли участь троє дівчат в українському народному вбранні — історичний вигляд міста, та двоє хлопців — бізнесмен та влада. Актори показали, що "бізнесмен" платить "владі" гроші — купує частину будинків, що несуть історичне значення, але старовинний вигляд "покупки" йому не до вподоби. Тому, "бізнесмен" модернізує фасади будинків — руйнуючи їх історичний вигляд. Така зміна робить вигляд будівель не природним, а навпаки смішним і абсурдним. Здавалося б "влада" має якось відреагувати на таке свавілля, але ні — вона надто зайнята підрахунком грошей. Таким ставленням "влада" й сама стає причетною до свавільної руйнації історико-архітектурного вигляду міста.
Далі знову пролунали слова активістів: "Ось так ми бачимо процес руйнування історії міста над Ужем і його результат — каже Юлія Дуб. — Мета нашої акції звернути увагу місцевої влади на проблему. Ми закликаємо владу "Досить здирати історію з нашого міста!", ми говоримо, що "Вандалам у суспільстві не місце!", ми задаємось питанням "Чому панує той, хто руйнує?", ми розуміємо, що "Нема історії – нема культури!", ми констатуємо "Влада мінлива, історія – вічна!". Ці слова й стали гаслами акції, які були зображені на плакатах і транспарантах.
Крім того, були зачитані вимоги громадських активістів до місцевої влади, де були прописані такі пункти:
1. Оприлюднити і зробити загальнодоступним список архітектурних та історичних пам'яток міста Ужгород;
2. Розмістити на всіх архітектурних та історичних пам'ятках інформаційні таблиці, які б засвідчували реєстрацію будинків, як пам'яток, що є особливо цінними для ужгородської громади;
3. Надати всі документи, які б висвітлювали рівень зацікавленості міською владою вирішенням цієї проблеми (акти, рішення, розпорядження та інші правові документи за 2009-2011 роки).
Ці вимоги активісти подали разом із зверненням до Ужгородської міської ради та міського голови Віктора Погорєлова. У зверненні було наголошено на тому, що "за виконанням наших вимог стежитиме ініціативна група та вся громада міста. Тому, просимо Вас піти на зустріч жителям міста і віднести дану проблему до пріоритетних. Ми закликаємо міську владу вийти на контакт з громадськістю з обговорення шляхів вирішення цієї проблеми, або ж у найближчий час знайти найоптимальніше вирішення цієї проблеми".
Організатори повідомили, що на основі відповіді міської влади буде проведено "круглий стіл", де експерти зможуть обговорити і проаналізувати діяльність влади, стосовно даної теми, та винести якісь пропозиції. Тож, ця акція може стати першим кроком до співпраці органів місцевої влади та громадськості, або ж початком боротьби громадян за свої інтереси
Ініціативна група висловлює велику подяку організаціям та людям, які долучились до організації та проведення акції, а саме: Закарпатському "Громадському центру", ЗО МГО "Сокіл", ЗО ОО "Демократичний альянс", Профкому студентів УжНУ, студенткам 1-го курсу відділення журналістики УжНУ та всім іншим людям, які допомогли і посприяли даній акції.