Закарпатець Іван Гецко: «Мені пропонували виступати за збірну Росії»

Прізвище Івана Гецка назавжди увійшло в історію українського футболу. Він – автор першого гола у складі нашої національної збірної. Блискучою була й клубна кар'єра цього футболіста. Він встиг пограти у таких командах, «Металіст», «Карпати», «Чорноморець», «Дніпро», «Аланія», «Локомотив» і навіть «Маккабі» з Ізраїлю.

Закарпатець Іван Гецко: «Мені пропонували виступати за збірну Росії»

Іван Гецко — єдиний з-поміж усіх українських гравців, хто в одному сезоні зробив два покери, себто двічі забив по чотири м'ячі. Цей рекорд і досі не побили! Дивно, що відомий у минулому футболіст не тренує жодного клубу... Чому?

— Іване, учора ви не могли говорити, бо були дуже зайняті. Це, бува, не футбольні справи відбирають у вас так багато часу?

— Ні, я чомусь поза футболом. Працюю у багатьох сферах, щоб заробити на хліб. Виховую трьох дітей, тому якось заробляти потрібно. Ось старшому, Романові вже 25 років, пора його одружувати, ставити на ноги. Яке весілля без грошей? Так склалося, що займаюся чим завгодно, тільки не футболом.

— Чому так?

— Бо українські клуби не потребують доморощених тренерів, які мають величезний досвід виступів. Чому? Наші фахівці надто багато знають про футбольну кухню, обізнані з підводними течіями. Клубам вигідніше запросити чужих. Ті нічого кримінального не помітять, за їхньою спиною можна робити дивні речі.

Чужоземці запрошують у тренерський штаб своїх земляків, а українці сидять без роботи. Востаннє я працював 2007 року, коли тренував одеський "Чорноморець". Не знаю, чи повернуся колись до тренерства.

— Можливо, варто знайти агента, який спробує вас працевлаштувати?

— Це добра ідея. Та агентові треба платити. Ніхто за безцінь нині тебе не працевлаштує. Наразі не маю грошей, щоб задовольнити апетити футбольних агентів.

— Але ж ви 16 років грали на найвищому рівні в чемпіонатах України, Росії та Ізраїлю. Невже так мало заробляли?

— Дуже не поталанило футболістам 1966 —1968 років народження. Ми показували феноменальну гру, а нашої праці достойно не оцінювали. Якби я ту гру демонстрував сьогодні, то за рік заробив би більше, аніж за всі шістнадцять у футболі.

Можу назвати мільйон своїх ровесників, які домоглися великих успіхів, але статків не накопичили і нині від футболу взаємності не мають. Я ціную політику керівників "Динамо" та "Шахтаря". Це два клуби в Україні, що не викидають на смітник колишніх футболістів. Суркіс та Ахметов дають роботу ветеранам у структурі своїх команд.

— Як трапилося, що відомий футболіст Іван Гецко не грав ані в "Динамо", ані в "Шахтарі"?

— Коли я виступав, "Шахтар" не був грізною командою. У 1992-му найкращим клубом в Україні, як на мене, був одеський "Чорноморець". Моїми одноклубниками були Юрій Никифоров, Ілля Цимбалар та інші потужні виконавці. Тоді ніхто не мріяв про "Шахтар".

А "Динамо"... Звісно, було почесно захищати кольори цієї команди. Я мав запрошення від Лобановського. Ми з ним бачилися потай у Києві. Адміністратор "Динамо" зустрів мене в аеропорту "Бориспіль" і привіз у якесь засекречене помешкання. Я зайшов і побачив Лобановського. Ми з ним півтори години говорили. Валерій Васильович запевнив, що хоче бачити мене в "Динамо".

— Невже ви відмовили Валерію Лобановському?

— Довелося на перше місце поставити здоров'я сім'ї, а не футбол. Я побоявся переселятись із родиною до Києва, бо добре знав, які можуть бути наслідки від Чорнобильської трагедії.

— 1992 року майже всі найталановитіші українські футболісти переїхали закордон...

— А що було робити? Коли я виступав у чемпіонаті СРСР, то заробляв 350 карбованців на місяць. Коли Союз розвалився, мої заробітки стали ще смішнішими. Я обрав "Маккабі" з Хайфи. У цьому клубі виступали Віктор Чанов, Олег Кузнецов та Сергій Кандауров. Вони переселилися туди в поважному футбольному віці. А я поїхав на Святу Землю ще молодим. Гадав, що звідти легше буде перебратися в Західну Європу. Мене запрошували англійський "Портсмут", італійська "Дженоа". Ізраїльтяни не відпустили. Довелось судитися.

Я отримав статус вільного агента після втручання ФІФА. Прикро, що так сталося, бо втрачав дорогоцінну ігрову практику.

— Тим не менш, ви вражали феноменальною грою у збірній України і навіть стали автором першого гола у складі синьо-жовтої дружини...

— Пригадую, тоді у збірній не було патріотичного духу. 70 відсотків гравців не знали гімну. Вся Україна переживала хвилю патріотичного піднесення, а футболісти зрозуміли вагу незалежності пізніше. Спочатку скептично ставилися до цього...

— Так, тоді чимало наших гравців перебралося в Росію.

— Мені також пропонували виступати за збірну Росії. Я вагався. Та мене переконав залишитись Йожеф Сабо. Пригадую його слова: "Як ти, западенець, уродженець Закарпаття, гратимеш під російським прапором? Як ти батькові в очі подивишся?" Після цих слів я вирішив залишитися українцем. І не шкодую.

За кілька років Україна заговорила про перший мій гол, історичний. Коли забивав угорцям, то ніхто не згадав про значимість цієї події. До речі, цього гола на плівці у своєму архіві не маю. Кажуть, у нашій країні неможливо знайти відеозапису того історичного моменту.

Олег ЗУБАРУК, Галичина спортивна
 

28 лютого 2011р.

Теги: футбол, збірна, гра, команда, Іван Гецко

Коментарі

Кокс 2011-03-06 / 22:48:00
Іванку, повертайся в Іршаву! У Осої таку спортбазу засандячили - там усе київським продали, треба своїх хлопців з грошима класти! Не все жидам оддавати!!!

2дима 2011-02-28 / 21:28:00
2 дима:

невже важко відкрити хоча б вікіпедію
http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B5%D1%86%D0%BA%D0%BE_%D0%86%D0%B2%D0%B0%D0%BD_%D0%9C%D0%B8%D1%85%D0%B0%D0%B9%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87

дима 2011-02-28 / 15:41:00
из какого района футболист или из села?

НОВИНИ: Спорт

16:39
/ 1
Закарпатка з села на Тячівщині потрапила в ТОП-4 у категорії на турнірі "Arnold Classic Europe" у Мадриді
18:00
/ 4
На фестивалі в Ужгороді 10-річний мукачівець Василь Маєвський встановив нові рекорд и України та світу з підняття 24-кілограмової гирі дитиною
20:57
У благодійному півмарафоні в Мукачеві взяли участь близько 500 учасників
11:36
/ 1
Студентка УжНУ виборола бронзову медаль чемпіонату світу з пауерліфтингу
18:36
21 вересня відбудеться Мукачівський півмарафон
22:55
/ 1
Український голкіпер незаконно переплив Тису, щоб грати у Білорусі
18:19
/ 1
"Севлюш" став володарем Кубка Закарпаття з футболу
22:32
/ 5
Футбол. Першоліговий "Минай" програв першоліговій "Вікторії" з Сум і вибув із Кубка України
22:00
В Ужгороді відбувся благодійний забіг на підтримку підрозділів Повітряних сил ЗСУ TOP GUN UZHHOROD
11:52
/ 5
Біля с.Тисобикень на Берегівщині затримали групу "ухилянтів" з провідником, що прямували в Угорщину
21:07
/ 1
ФК "Ужгород" представив тренерський склад команди
22:56
Біговий клуб з Іршави організовує в Ужгороді забіг на підтримку Повітряних сил ЗСУ
21:58
/ 2
"Лівий берег" розгромив "Минай" в фіналі "турніру чотирьох" і вийшов в УПЛ
19:19
"Ужгородські лісоруби" стали бронзовими призерами Кубка України з флаг-футболу
11:37
/ 1
"Минай" обіграв "Епіцентр" і вийшов до фіналу "Турніру чотирьох"
11:25
/ 2
УАФ пообіцяла закрити "лазівку імені Миная"
20:12
Суперником "Минаю" у півфіналі "Турніру чотирьох" за місце в УПЛ буде "Епіцентр"
15:08
Закарпатський "Минай" у "Турнірі чотирьох" виборюватиме право грати в Українській Прем'єр-лізі
19:51
Футбол. "Ужгород" виборов право грати у Другій лізі, доля "Хуста" невідома
20:57
/ 5
Визначилися переможці півфінальних матчів Кубку Закарпаття з футболу
22:54
/ 2
У неділю відбудуться півфінальні матчі Кубку Закарпаття з футболу
11:42
Зіграно перші чвертьфінальні матчі Кубка Закарпатської області з футболу
11:29
На Закарпатті вперше за 20 років провели чемпіонат області з петанку
23:55
В Ужгороді відбудеться благодійний велозаїзд Big City Ride
11:37
/ 4
Футбол. "Минай" розгромно пограв "Кривбасу" і вилетів у Першу лігу
» Всі новини