Три водно-болотні угіддя Закарпаття - кандидати до Міжнародного списку

Рамсарська конвенція (повна назва «Рамсарська конвенція про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином як середовища існування водоплавних птахів» була підписана в 1971 році у Рамсар, Іран. 29 жовтня 1996 року після схвалення Верховною Радою відповідного закону, Україна поновила своє членство з часів СРСР і входить в число 159 країн - Договірних сторін Конвенції.

Три водно-болотні угіддя Закарпаття - кандидати до Міжнародного списку

Зараз мережа ВБУ міжнародного значення в Україні нараховує 33 водно-болотних угіддя загальною площею 676 251 га.

В Україні розпочав роботу Національний комітет з питань збереження, збалансованого використання та відновлення водно-болотних угідь України (Національний Рамсарський комітет). Це рішення було прийнято у листопаді 2010 року на установчому засіданні комітету на виконання рекомендацій 5-ї Конференції Сторін Рамсарської конвенції.

Метою створення комітету є координація дій між центральними та місцевими органами влади, органами місцевого самоврядування, науковими організаціями та громадськими екологічними організаціями для збереження, збалансованого використання та відновлення водно-болотних угідь України.

До складу Національного Рамсарського комітету увійшли представники Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, інших центральних органів виконавчої влади (зокрема Держводгоспу, Держлісгоспу, Держрибгоспу та Держкомзему), установ ПЗФ, наукових і освітніх установ, громадських екологічних організацій. Головою комітету обрано начальника Державної служби заповідної справи Мінприроди України Віктора Канцурака, секретаріатом призначено Чорноморську програму Ветландс Інтернешнл.

На засіданні комітету також було розглянуто „План заходів щодо впровадження Рамсарської конвенції в Україні на період до 2015 року".

Чи є такі угіддя у нас, у Закарпатті ми запитали у начальника держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Андрія Погорєлова:

Зазначу, що вибір території здійснюється за складною системою критеріїв. Угіддя, проголошені державою Рамсарськими, вносяться секретаріатом Конвенції в перелік водно-болотних угідь міжнародного значення. Інформація про стан цих об'єктів тримається в базі даних Міжнародного бюро по збереженню водно-болотних угідь і постійно обновляється.

Держуправлінням вжиті усі необхідні заходи для надання статусу Міжнародних водно-болотних угідь 5 водно-болотним угіддям (загальною площею 554,5 га) для включення їх в Рамсарський перелік. Зокрема, урочище "Атак-Боржавське", що входить до складу регіонально-ландшафтного парку "Притисянський", загальною площею 283,4 га, "Чорне Багно" на території НПП "Зачарований край", загальною площею 15,0 га, а також об'єкти Карпатського біосферного заповідника: "Долина нарцисів", площею 256,0 га та "Печера Дружба" на площі 0,13 га. Очікується засідання Рамсарського комітету, що повинен вирішити подальшу долю цих угідь.

Чи є в області інші водно-болотні угіддя, перспективні для внесення до Рамсарського списку?

У межах реалізації програми щодо збереження високогірних озер та водно-болотних угідь Карпатським біосферним заповідником погоджено надання статусу водно-болотних угідь міжнародного значення територіям в урочищі ,,Марамороське високогірне" на площі 2128 га та ,,Озірний-Бребенєскул" на площі 1656,91 га. Наразі держуправлінням проводяться заходи щодо погодження землекористувачами надання статусу водно-болотних угідь міжнародного значення в Ужгородському районі у межах загальнодержавного загально зоологічного заказника ,,Великодоброньський" та у межах регіонального ландшафтного парку ,,Притисянський" загальною площею 2246 га.

На чому ґрунтується особливий охоронний статус цих угідь?

Особливий охоронний статус водно-болотних угідь ґрунтується на визнанні суттєвих екологічних функцій цих земель як регуляторів водного режиму, а також як місць оселення різноманітної фауни, насамперед водоплавних птахів, зростання характерних видів флори. Водно-болотні угіддя є ресурсом великого економічного, культурного, наукового і рекреаційного значення, втрата якого була б непоправною. Землі водно-болотних угідь міжнародного значення віднесені Земельним кодексом України до земель іншого природоохоронного призначення (ст. 46). Порядок використання земель іншого природоохоронного призначення, крім того, встановлюється законами України "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про Загальнодержавну програму формування національної екологічної мережі України на 2000-2015 роки", Концепцією збереження біологічного різноманіття, іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами, учасницею яких є Україна.

23 грудня 2010р.

Теги: водно-болотні угіддя, Погорєлов

НОВИНИ: Соціо

03:03
Попри будівництво євроколії на дільниці Чоп – Ужгород, пасажири з Одеси, Полтави та Кременчука зможуть дістатися Ужгорода
16:12
/ 5
В Ужгороді відкрили 23-й в Україні з початку повномасштабного вторгнення McDonald's Фото новина
05:33
/ 6
Селищний голова Дубівської ОТГ Каганець втік від громади, яка вимагала зупинити незаконне будівництво ГЕС Фото новинаВідео новина
04:57
/ 1
На Донеччині поліг Петро Бойко з Білок Хустського району Фото новина
02:01
/ 2
У Вільшинках на Ужгородщині попрощаються з Іваном Ганичем, який 3 роки захищав Україну Фото новина
17:20
Петиція про створення парку "Чорні озера" в Ужгороді достроково назбирала необхідну кількість за 5 днів
03:05
З початку року мукачівський замок "Паланок" відвідали майже 22 тисячі туристів
19:51
/ 3
Львівський експрокурор Ільницький, що влаштував гучне весілля і переховувався у тещі на горищі, прилаштувався у ТЦК на Закарпатті
18:18
/ 1
На війні з росією поліг Андрій Слищенко з Горбка Мукачівської громади Фото новина
11:37
/ 2
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Мирославом Лукачем Фото новина
03:31
/ 6
Автодорогу для "Вітропарків" у пралісах "Ужлісу" будуватиме компанія, пов’язана із родиною мера Ужгорода Андріїва Фото новина
00:04
/ 7
На Закарпатті запрацює ще один військово-спортивний ліцей, на базі Великоберезнянської школи-інтернату
18:17
/ 7
Головний рятувальник Закарпаття Роман Гудак пішов на пенсію
03:10
/ 6
Мінкульт стверджує, що не змінив позицію щодо відмови в погодженні скандальної 13-поверхівки в Ужгороді
01:42
/ 5
В Ужгороді біля Боздоського парку зведуть три житлові комплекси для 2500 мешканців і підземним паркінгом на 400 авто
19:33
/ 1
Між Ужгородом і Чопом вже укладено майже 8 км вузької європейської колії Фото новина
17:43
/ 3
На кордоні з угорщиною відкрили новий міжнародний перехід – пункт пропуску "Велика Паладь – Нодьгодош" Фото новина
16:27
Краматорців збурила 52-мільйонна "схема" з відкриттям краматорського ліцею в закарпатському Перечині
11:30
На війні з росією поліг Володимир Мошкола з Виноградова
11:06
У середу в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Сабіровим Фото новина
10:55
На Донеччині поліг Іван Стан з Топчина на Тячівщині Фото новина
21:14
Ужгородці петицією закликають владу створити парк "Чорні озера"
19:02
/ 3
Мінкульт раптом перестав бачити порушення вимог законодавства при спорудженні 13-поверхівки у центрі Ужгорода
00:52
ВІДЕОФАКТ. У горах на Рахівщині прикордонники зустріли двох ведмежат
12:59
/ 2
У Колочаві на Хустщині попрощаються з померлим захисником Василем Крільо Фото новина
» Всі новини