Ужгородська вчителька виготовляє обереги у вигляді традиційних українських ляльок-мотанок (ФОТО)

Здавна наші предки дбали, аби їхні оселі були захищені від «злого ока». Тому по кутках ставили ікони, над дверима вішали в’язанки часнику, а ще на свята, зокрема Новий рік і Різдво, приносили до хати своєрідні обереги – серед них славнозвісний дідух.

Ужгородська вчителька виготовляє обереги у вигляді традиційних українських ляльок-мотанок (ФОТО)

Останнім часом на ринках з'явилися сучасні обереги  у вигляді солом'яних віників, ляльок тощо. А ось вчитель Ужгородської гімназії Світлана Залуцька вирішила відродити давні традиції з виготовлення т. зв. ляльок-мотанок – один з найдавніших видів декоративно-ужиткового мистецтва. Колись такі іграшки-обереги кожна мати робила для свого маляти. Вони мали водночас і сакральне значення, і слугували забавкою для дитини. Перші мотанки відігравали роль сучасної соски-пустушки. В одних джерелах мовиться про те, що матері, яким потрібно виконувати роботу у полі, аби маля не плакало, змочували ганчірку у макову росу. Потім у неї вкладали грудку цукру або меду. Інші виготовляли з тканини іграшку у вигляді безликої ляльки. На місці, де має бути обличчя, вишивали хрест, бо на такій ляльці, вважали наші предки, можна було ворожити. Мотанки захищали маля під час гри від "поганого ока" і водночас давали їм материнську любов. Адже мати вкладала у свою роботу всю душу і серце. Тому виготовляти ляльку-мотанку дозволялося лише рідній матері або хрещеній.

Перші подібні іграшки – кістяні фігурки у вигляді жінки – датуються ще четвертим – третім тисячоліттям до нашої ери. Вони належать до пам'яток трипільської культури. Протягом віків народні ляльки змінювалися, кожен регіон привносив у цей вид мистецтва свої мотиви, але всі вони увібрали у себе основні традиції декоративного і символічного мислення українського народу. До нашого часу збереглося кілька різновидів таких іграшок-оберегів. Це вузлові ляльки, шиті (серед них немовля у сповитку), з трави та інші.

-- Мотанки слід робити лише вручну, -- стверджує Світлана Залуцька, -- не можна приступати до роботи з поганим настроєм. Цей виріб буде справжнім оберегом, якщо його виготовляти з любов'ю і душею.

До свого захоплення Світлана Борисівна залучила і вихованців гімназії, членів шкільного мистецького гуртка. Діти-гуртківці, а це Мирослава Стеців, Андрея Турок, Елеонора Погань, Валерія Місан, з радістю цікавляться літературою, де можна почерпнути знання щодо методики виготовлення таких іграшок, і з неабияким захопленням творять свої ляльки, які  не лише здатні слугувати оберегами в оселі, а й бути окрасою домашнього інтер'єру.

Захоплення матері підтримує і її 13-річний син Борис. Щоправда, хлопець надає перевагу виготовленню інших "іграшок". Із сірників він майструє дивні фігурки-мініатюри, котрі сміливо можуть конкурувати із серйозними дорослими роботами. У його колекції вже чимало таких забавок. Серед останніх – ялинка, віз, домашні тварини, предмети інтер'єру тощо.

Добре, коли давні народні традиції не зникають, а навпаки відроджуються і розвиваються. Саме на таких творчих людях, як вчитель гімназії Світлана Залуцька і її вихованці, продовжує жити народна культура.

Ольга Стефанець

17 грудня 2010р.

Теги: лялька, мотанка, оберіг

НОВИНИ: Культура

13:09
Закарпатські лялькарі показали прем’єру вистави "Ірод" Фото новина
03:07
Закарпатська філармонія запрошує на особливий "бароковий" вечір, присвячений 340-річчю Баха
03:00
В Ужгороді відбудеться V-й Всеукраїнський фестиваль камерного театрального мистецтва "Під цвітом сакури"
02:50
В Ужгороді відбулася зустріч з поетом, прозаїком, публіцистом, видавцем та громадським діячем Володимиром Шовкошитним Фото новина
14:26
/ 1
В Ужгородському замку розгорнули виставку молодіжної "Фокус групи" Фото новина
19:28
Визначено переможців театрального фестивалю "Ужгородський Березіль" Фото новина
21:26
У галереї "Ужгород" відкрили виставку робіт учасників Молодіжного об’єднання Закарпатської організації НСХУ Фото новина
00:58
Оголошено переможців ХІV Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле" у Хусті Фото новина
15:08
В Ужгороді покажуть"Випадковості та монохроми" Тіберія Сільваші
11:27
В Ужгороді презентують дебютну збірку Віктора Новграді-Лецо "Кавалки душі"
18:20
В Ужгороді, в крамниці-кав’ярні "Zelo" відбудеться майстер-клас з писанкарства
15:15
В ужгородському скансені відбудеться лекція-майстерклас про регіональні особливості традиційної писанки Закарпаття
20:20
У Мукачеві відбудеться новий театральний фестиваль "Сцена для двох" Відео новина
01:11
Закарпатський театр з Хуста привіз до Ужгорода прем'єру "MAVKA лісова" Фото новина
14:28
У Хусті відбудеться ІІ тур фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле" та гала-концерт
18:41
В ужгородському скансені посадять Шевченкову вербу
00:31
/ 1
В Ужгороді відкрили виставку робіт Михайла Сапатюка, присвячену 100-річчю від дня його народження Фото новинаВідео новина
23:53
В ужгородському скансені презентують книжку Михайла Марковича "Ватра в Карпатах"
21:11
В Ужгороді проходить ІІ-й Відкритий міжнародний театральний фестиваль актуальної драматургії "Драма сьогодення" Фото новина
00:34
/ 1
В Ужгороді відкрилася традиційна обласна виставка "Графічне Закарпаття" Фото новина
00:00
В Ужгороді відбудеться ІІ-Й Відкритий міжнародний театральний фестиваль актуальної драматургії "Драма сьогодення" Фото новина
14:42
У п’ятницю в Ужгороді представлять антологію української художньої прози "Наша Перша світова"
23:41
До Дня української жінки в ужгородському скансені говоритимуть про жінку в традиційній культурі українців Закарпаття
14:24
/ 3
ВІДЕОФАКТ. В Ужгороді проїжджою частиною бродять "нічийні" коні
15:31
До Дня закоханих в ужгородській філармонії зазвучить "Формула кохання"
» Всі новини