– Коли засновано варіївську школу мистецв?
– Музичну школу завдяки старанням тодішнього голови колгоспу "Червоний прапор" Карла Форгача було відкрито 1 вересня 1977 р. Нинішній навчальний рік став для нас 32-м. Із відкриттям у 1996 р. класу хореографії заклад набув статусу школи мистецтв.
– Наскільки популярна школа в мешканців навколишніх сіл? Які класи діють при закладі?
– Найпопулярніші – класи фортепіано, де наразі навчається 95 учнів, та хорегорафії (90). Окрім цього, діють класи баяну, смичкових та духових музичних інструментів. Є чимало бажаючих навчитися грати на цимбалах. Сподіваємося, що ближчим часом, завдяки викладачу, випускнику Київського університету культури Іштвану Ковачу зуміємо відкрити клас цимбалів. Правда, наразі маємо тільки угорські цимбали.
Тут працюють досвідчені педагоги. Окремо хотілося б відзначити високий фаховий рівень викладача теорії музики Ольги Тисовської, фортепіано – Сільвії Балажі та Юдіти Турані, духових інструментів – Жолта Рейтфолві, хореографа Міклоша Крічфолуші.
– Будь ласка, кілька слів про умови функціонування школи.
– Для належної діяльності нашого закладу маємо все необхідне. Будівлю спорудили відповідно до типового плану, класи займаються в окремих приміщеннях. Є концертна зала на 80 місць, кабінет теорії музики, вчительська та директорська.
Серед наміток – проведення центрального опалення, щоправда, це потребує значних матеріальних затрат... Підтримуємо дружні стосунки із зарубіжними такими ж закладами. За їх сприяння нещодавно від самоврядування міста Комло отримали в дарунок котел, а загальні збори області Дьєр-Мошон-Шопрон значною сумою коштів долучилися до будівництва котельні.
Восени 2008-го року створено Спілку музичних та мистецьких шкіл Берегівщини, що діє як офіційно зареєстрована організація і має відповідний статут, тож при нагоді братимемо участь у конкурсах на отримання грантів. Сподіваємося, цих коштів вистачить для нашої успішної діяльності.
– Коли і де поціновувачі мистецтва можуть зустрітися з вашими талановитими вихованцями?
– Як викладачі, так і наші учні часто беруть участь у багатьох заходах обласного масштабу. При школі діє близько 30 ансамблів. Учительському хору, до прикладу, 5 років тому було присвоєно звання народний. Після нещодавно проведеної реорганізації він діє як камерний хор працівників культури району і об'єднує у своїх рядах 70 співаків. Популярними є також Dixieland Band, гурт баяністів, а також дитячий народний ансамбль під керівництвом Шандора Ковача. Я ж очолюю ансамбль угорської народної музики, що здійснює музичний супровід фольклорного колективу "Розмарин". У ньому – 11 викладачів із трьох музичних шкіл.
Ми уклали договір про співпрацю з духовим оркестром ім. Ернева Кеіля (м. Будапешт), який нещодано гастролював на Закарпатті і мав виступи у Варах, Пийтерфолво та Берегові. Сподіваємося, це будуть плідні стосунки.
Берегово