В центі уваги безпосереднього учасника боротьби – події середини березня 1939 року, пов'язані з проголошенням і захистом незалежності Карпатської України, боротьбою її збройних сил – Карпатської Січі – проти угорських загарбників.
Унікальні мемуари містять значну кількість досі маловідомого фактичного матеріалу, його аналіз, оцінки автора (до речі, свого часу полковника армії УНР, уродженця Сумщини) і дозволяють краще зрозуміти та об'єктивніше оцінити події понад 70-літньої давнини.
Спогади Василя Филоновича "Березневі дні Карпатської України" вийшли друком в Сумах, на малій Батьківщині автора. До книги упорядник помістив біографічний нарис про автора, іменний та географічний покажчики, об'ємний фотододаток, наукові коментарі й покажчики.
За словами упорядника зміст споминів можна умовно розділити на 5 блоків. У першому йдеться про передумови проголошення Карпато-Української держави, зовнішньо- і внутрішньополітичну ситуації в ЧСР та підкарпатській Русі. Другий блок присвячено дискусії на сторінках партійної преси про причини і винуватців поразки Карпатської України та погляд автора на ці проблеми, третій – перебігу подій 12-17 березня 1939 року, а саме українсько-чеському та українсько-угорському протистоянню, четвертий – перебуванню Василя Филоновича в угорському полоні. П'ятий блок – зворушлива розповідь про жорстокі дії угорської окупаційної влади щодо населення і захисників Карпатської України.
"Значення спогадів Василя Филоновича багатопланове. По-перше, ми бачимо, що людина, яка пройшла через горнило Української революції, побувала під білогвардійським трибуналом, на дипломатичній роботі (віце-консул України в м. Поті), за завданням вищого керівництва УНР займалася розвідувальною діяльністю, вела бурхливу громадську роботу в Європі серед української громади, і у грізний для Закарпаття час, не стояла осторонь подій", - зазначає в передмові до книги краєзнавець Геннадій Іванущенко, який вважає, що мемуари Василя Филоновича для жителів сучасного Закарпаття, та й для мешканців всієї України, будуть цінним джерелом для вивчення історії боротьби Карпатської Січі за незалежність краю.
Придбати книгу можна, зголосившись за адресою: 01034 м. Київ, вул. Ярославів Вал, 9, п. 4, тел. (044) 234-70-20.
Сергій ВЕРЕСЕНЬ
Націоналістичний портал