Біля могили закарпатського мученика за віру Миколи Ворона моляться односельчани

Майже два десятиліття минуло відтоді, коли на світовій карті зазнала краху та канула в небуття “велика і непереможна наддержава” і в нашій країні повіяв вітер нечуваних суспільних перемін. Саме відтоді з архівних документів у вільній, незалежній українській державі для співвітчизників почало відкриватись немало фактів злочинних діянь тодішнього пострадянського режиму.

Біля могили закарпатського мученика за віру Миколи Ворона моляться односельчани

Стосуються вони і духовного життя громадян, особливо духовенства греко-католицької церкви у західних областях України, в тому числі Закарпаття та Міжгірщини, багато з яких відбували покарання в таборах ГУЛАГів, зазнавали переслідувань і тортур та помирали за віру.

Стало відомим, що вже навіть наприкінці шістдесятих років минулого століття за підпільну церковну діяльність насильницькою смертю відійшов у інший світ і уродженець верховинського села Негровець Микола Ворон. Ось що пише про нього у журналі Мукачівської греко-католицької єпархії "Благовісник" протоієрей, промотор юстиції беатифікаційного процесу Ласло ПУШКАШ.

 "Ворон Микола, вірник із села Негровець Міжгірського району, змалку був круглим сиротою, але дуже молитовний. У місцях, де молився, на церкві, на хатах малював хрестики і тому в селі його назвали Мальованик. Як осиротів, деякий час жив у родича Михайла Ворона на Имшадьох, де після смерті чоловіка мешкала і тітка малого Миколи з села Колочава-Мерешор. Потім вони померли. Миколу, вже більш дорослого, виховували сусіди.

У ті часи в бідному селі підлітку довелося пережити і голод: зимою сиротою ходив по хатах, люди його годували, приймали на нічліг. Часто бував, наприклад, у сім'ї Сідея (мабуть, з родини о. Івана Теодора Сідея, який народився в Негрівці у 1915 році в сім'ї землероба Івана, мав трьох братів). Пас у людей худобу, ходив і наймитувати, спав тоді з худобою у стайні.

Микола Ворон у церкві допомагав у крилосі дякам, священикам, які служили в селі, біля них вчився молитися, дякувати. До 1945 року ходив з процесіями на відпусти до Гошева, Бороняви, Маріяповчі сусідніх районів. Потім уже мав малу хатку (одну кімнатку), яку, як згадують сільчани, збудував сам.

Під час переслідувань, коли у Негрівці обидві церкви стали православними, люди у нього збиралися на молитви, бо самотужки навчився і дякувати, займався катехизацією дітей, вчив молитися як дорослих, так і малих, співати церковні пісні.

Потім працював у сільському буфеті, де йому навмисне вчинили велику нестачу. У зв'язку з цим відбувся суд, однак Миколу Ворона виправдали і визнали невинним.

 Згодом трудився у Хусті, де познайомився з підпільними священиками і почав приходити у Бороняву на підпільні відпусти. Переписувався з підпільними душпастирями з Івано-Франківщини і є спогади, що в його хатинці у Негрівці часто потай відправлялись святі літургії.

Знався з отцем Іваном Маргітичем. Якось однієї ночі (мабуть, до арешту того у 1951 році або після його звільнення у 1955 році) асистував йому в Колочаві, де було похрещено 25 діточок.

Микола Ворон-Мальованик став мучеником у 1968 році, коли разом з вірниками процесією був на прощі у Бороняві (перед тим він організовував для вірних прощі і по інших святих місцях, згадують про Гошів). По дорозі в Бороняву Микола прикрашав квітами придорожні хрести, як дяк, провадив людей до монастиря, але оскільки туди не пускали, молилися "під яблунею". В цьому населеному пункті Ворон часто зупинявся у вірниці на прізвище Баняска, яка приймала і інших паломників. Цього разу там його і знайшли міліціонери, які забрали паспорт та наказали прийти наступного дня до Хуста.

У Хусті Миколу дуже побили, аж почав плювати кров'ю. Звідти ледве повернувся до недалекої Бороняви до жінки, де зупинявся перед тим. Вже не міг дихати і вона його відправила до хустської лікарні, де незабаром помер.

За іншими словами, Миколу Ворона-Мальованика сильно побили ще в Бороняві, коли розганяли прочан, де йому відбили легені, від чого й скінчилось його життя у Хусті через тиждень.

Тіло Ворона забрали далекі родичі і похоронили на цвинтарі у рідному Негрівці. Старші люди донині пам'ятають про нього, як про мученика за віру, та моляться біля його гробу.

Іван Петруляк, "Верховина"

17 серпня 2010р.

Теги: Микола Ворон, Мальованик, віра, молитва, негрівець

НОВИНИ: Соціо

21:48
Підтверджено загибель на Запоріжжі ще в січні 2024-го 22-річного Михайла Яцканича з Підвиноградова Виноградівської громади Фото новина
15:52
/ 2
На війні поліг 21-річний Іван Микульця з Тячева Фото новина
13:33
/ 7
В Ужгороді відклав яйця унікальний, єдиний в Україні кайман Шнайдера Фото новина
11:33
/ 2
На Харківщині поліг Леонід Пивовар з Неліпина на Мукачівщині Фото новина
12:53
/ 1
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим на війні з росією Андрієм Розгау Фото новина
02:16
/ 2
WWF-Україна виступає проти будівництва лісової автодороги в межах лісництв філії "Ужгородське лісове господарство" ДП "Ліси України"
19:18
/ 15
У Калинах на Тячівщині харківський забудовник незаконно почав роботи зі спорудження ГЕС Фото новинаВідео новина
16:48
/ 7
В Ужгороді ще не відкритий McDonald's покарали за "непродуману" вивіску Фото новина
10:41
/ 1
На війні з росією поліг 57-річний Іван Пичкар з Родниківки на Мукачівщині Фото новина
01:31
/ 14
Справа Комарницького: Звільнений начальник УСР в Закарпатській області Химич зберігає $95 тис. готівкою
13:59
У Буштині на Тячівщині, гасячи пожежу в надвірній споруді, врятували два будинки та літню кухню поруч Фото новина
11:06
/ 1
На Запоріжжі поліг Володимир Зелді з Тересви на Тячівщині Фото новина
00:08
/ 10
Ужгородські лісівники будуватимуть дорогу під вітряки на Рівній через праліси (ДОКУМЕНТИ)
11:01
/ 2
На Сумщині поліг прикордонник Руслан Пинзару з села Сімер Перечинської громади Фото новина
15:37
/ 13
ВР прийняла доопрацьований після вето президента закон про примусове відчуження землі та будинків в Ужгородському районі Закарпатської області
16:23
На Закарпатті у лютому 2025-го порівняно з груднем 2024-го ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 2,6%
13:20
/ 1
У вівторок в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Сергієм Лазориком Фото новина
12:45
Профільна комісія Закарпатської облради підтримала збереження Чорних озер в Ужгороді Фото новина
19:14
У Мукачеві патрульні виявили водійку "під кайфом", а в пасажира – наркотики Фото новина
14:12
/ 14
Закарпаття відвідала очільниця Міндовкілля Гринчук, нищення довкілля мініГЕСами і вітряками пріоритетом візиту не було Фото новина
13:02
На Закарпатті, на кордоні з угорщиною на початку квітня запрацює новий пункт пропуску "Велика Паладь – Нодьгодош"
13:57
/ 1
У понеділок у Мукачеві попрощаються з полеглим захисником Володимиром Напудою Фото новина
13:20
/ 1
В Ужгороді у суботу попрощаються з полеглим на війні Мирославом Біртою Фото новина
19:37
/ 4
Петиція про розробку нового генплану Ужгорода зібрала необхідні підписи всього за добу
14:46
У п'ятницю зранку тимчасово не працюватиме КПП "Лужанка – Берегшурань"
» Всі новини