Закарпатський фестиваль «Бичківські голубці» відвідали близько 10 тисяч людей

З непідробним піднесенням і святковим настроєм та напливом сотень гостей пройшов у неділю 8 серпня 2010 року

Закарпатський фестиваль «Бичківські голубці» відвідали близько 10 тисяч людей

 День селища Великий Бичків. Сотні бичківців традиційно пригощали у місцевому парку всіх учасників і гостей свята під супровід музики, пісень, атракцій і приязного спілкування. Феєричне дійство з назвою фестиваль "Бичківські голубці" відвідало близько 10 тисяч людей, серед яких можна було зустріти гостей з інших регіонів України, близького зарубіжжя і навіть зі США. 
Нинішнього року до селищного свята місцева рада і громада готувались по-особливому. Зобов'язувало як перше місце в обласному конкурсі органів місцевого самоврядування Закарпаття, так і те, що напередодні сесія селищної ради затвердила прапор і герб Великого Бичкова, розроблені за всіма правилами геральдики. А за рік, що швидкоплинно минув з поперднього Дня селища, місцева рада та громадські організації спільно взяли участь у виконанні цілого ряду грантових проектів. За рахунок цього вдалося успішно розв'язати або принаймні наблизитись до вирішення кількох важливих поблем розвитку селища. Як-то – реконструкції вуличного освітлення, запровадження системи утилізації твердих побутових відходів, попередження повеневих ситуацій, благоустрою вулиць, парку і навіть територій, що прилягають до будівлі селищної ради. Після перемоги у конкурсному відборі громад для участі у проекті Програми Добросусідства ЄС Румунія – Україна "Транскордонне партнерство задля сталого розвитку громади" (виконується міжнародним консорціумом громадських організацій під керівництвом Асоціації "Ужгород – ХХІ вік") весною цього року у приміщенні селищної ради було урочисто відкрито Великобичківський Громадський Ресурсний Центр (ГРЦ). Ця інноваційна на теренах України розвиткова інституція самоорганізації громади у партнерстві з селищною радою тепер уже самостійно проводить активну діяльність по розробленню і реалізації проектів розвитку громади. І, звичайно ж, активісти ГРЦ, зокрема, Мар'яна Шимон, Іванна Божук взяли найактивнішу участь у чисельних організаційних заходах і практичній роботі з підготовки головного свята Бичківської громади.

А свято селища, на думку переважної більшості його учасників і гостей, й справді вдалося на славу. І не могло не вдатись. Бо йому передувала грандіозна підготовка сотень і сотень бичківців. В гуцульських барвистих вишиванках і традиційному та колоритному одязі Закарпатської Гуцульщини вони продемонстрували десятки концертних пісенних і танцювальних виступів, інсценіровок і атракцій. Або ж просто співали і тацювали в усіх куточках парку, заражаючи присутніх святковим настроєм. Щедро даруючи усім частку глибинної енергії, що може генеруватись лише спільнотою людей, піднесених душею і настроєм добра.

Розпочалось свято опівдні після завершення недільних богослужінь. Вже за годину до початку святковостей до селищної ради урочистою ходою, співаючи і пританцьовуючи, одна за одною підходили барвисті колони бичківців з мікрорайонів Крушник, Репегів і Малий Бичків. Частина учасників в колонах під'їжджали на запряжених возах і верхи на гуцульських конях. Селищний духовний оркестр поблизу будівлі ради постійно грав українські мелодії і пісні. Урочистості, перебуваючи на порозі ради у супроводі молоді з рушниками та хлібом-сіллю, відкрила селищний голова Одарка Зеленко. Під спів присутніх на відкритті мешканців, депутатів, працівників виконкому і ради, гостей і запрошених представників обласної та Рахівської районної влади пролунав Гімн України. Вперше поряд із Державним прапором України був урочисто піднятий і новозатверджений прапор селища Великий Бичків. Водночас Одарка Зеленко презентувала учасникам свята і герб Великого Бичкова, збільшений транспарант якого тримала перед собою краща учениця місцевої школи. Перше урочисте підняття прапора селища довірили Миколі Савчуку – одному з найактивніших журналістів і патріотів краю, знаному і шанованому бичківцю, активному пропагандисту української національної ідеї в краї.

Відтак святкова колона учасників фестивалю попрямувала до головного місця свята – селищного парку. Тут кожен з мікрорайонів майже десятитисячного селища по-своєму тематично облаштував виділену територію-ділянку. Група молоді і школярів разом із самодіяльним народним ансамблем "Лісоруб" впродовж усього свята імпровізувала на тему бичківського весілля. Підготовлена представниками мікрорайонів виставка голубців налічувала близько 25 їх видів! І, звичайно ж, голубцями й інших місцевими стравами бичківці пригощали усіх на святі безкоштовно. Не забуваючи прихвалювати і запевняти, що кращих голубців, як у Бичкові, не знайти.

Чому саме голубці? Переважна більшість закарпатців добре знає, що без цієї начебто простої страви не може відбутись жодна гостина – чи то весілля, чи христини, дні народження й інші свята і торжества. Часто саме за виглядом, розмірами і смаковими якостями голубців судять як про кулінарні, так і про інші якості газдині. Як не дивно, чим менші й акуратніше загорнуті в капусту голубці, що "тають у роті", тим вони цінніші у плані іміджу дому і господині. А оскільки голубці на гостинах у Закарпатті подаються найчастіше, як остання страва, то невдалі голубці можуть перекреслити враження від усіх попередніх наїдків.

Великий Бичків навіть на тлі Закарпатської Гуцульщини сформував свою виразну і неповторну палітру народних звичаїв і обрядовості. Віншування, весільні латкання, жартівливі пісні і коломийки, запальні танці, мелодійна мова й особлива вимова слів і речень, оригінальні випічки, колачі і медяники – по всьому видно, що на правому березі Тиси і в долині річки Шопурки вже багато сотень років людей об'єднує потужний і здоровий у своїй приземленій життєвій сутності струмінь народної культури. І дарма, що на іншому березі Тиси вже інша країна, інші люди і своя, румунська культура. У Великому Бичкові українство починається з перших метрів держави Україна й на повен зріст.

Та вже, як з давніх-давен водиться на Закарпатті, під час фестивального концерту місцевим українським музичним і танцювальним колективам на зміну приходили румунські ансамблі із сусідніх села Біла Церква і селища Солотвино, в яких переважає румунське населення. Впродовж багатогодинного концерту під аркою святково оформленої сцени майорів у почесній варті Державний прапор України. І всі бачили, що юнака в гуцульському вбранні, що тримав жовто-блакитний прапор, переповняє гордість за свою малу і велику Батьківщину.

Олег Лукша, виконавчий директор Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст України

14 серпня 2010р.

Теги: голубці, фестиваль, Великий Бичків

Коментарі

KK 14.08.2010 / 04:19:00
Тільки Жалива і його архаїчні 'русини' голову на бік повернули щоби не бачити ' що юнака в гуцульському вбранні, що тримав жовто-блакитний прапор, переповняє гордість за свою малу і велику Батьківщину.'!





НОВИНИ: Соціо

23:21
На сайті "Закарпаття онлайн" тривають регламентні роботи
23:49
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим Героєм Іваном Ключніком Фото новина
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 5
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 22
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 11
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
03:47
У п'ятницю в ужгородському скансені відкриються дві виставки
22:03
/ 4
"Вітряні парки" "відповідально" відбудують міст, "безвідповідально" обвалений вантажівками з щебенем для дороги, якою вони планують возити "ненормативні великогабаритні вантажі"
13:11
Екоклуб у Ясіні запрошує на пізнавальну "Подорож на Драгобрат"
» Всі новини