За співавторства доцента УжНУ в Чехії вийшла у світ книжка про архієпископа Савватія

Видавництво університету Палацького в Оломоуці (Чехія) представило нову книгу «Архієпископ Савватій (1880-1959). Нарис життя та діяльності видатного діяча Православної Церкви в Чехословацькій республіці».

За співавторства доцента УжНУ в Чехії вийшла у світ книжка про архієпископа Савватія

Автори монографії – професор кафедри історії університету Палацького в Оломоуці та католицького університету в Ружемберку, д-р Павел Марек (Pavel Marek), доцент Київської Духовної академії, кандидат історичних наук Володимир Бурега та доцент кафедри історії України Ужгородського національного університету, кандидат історичних наук Юрій Данилець. Публікація здійснено чеською мовою, з включенням додатків на російській та українській мовах.

Загальний обсяг 250 сторінок.

Незважаючи на те, що архієпископ Савватій (Врабец) є однією з найбільш яскравих постатей в історії православ"я в Чехословаччині 1 пол. ХХ ст., про нього ми знаємо мало. З різних причин в історіографії до цих пір йому не приділялося належної уваги. А тому, підготовлене чесько-українське видання є надзвичайно актуальним.

Архієпископ Савватій народився 3 лютого 1880 р. в родині годинного майстра в передмісті Праги. У 1900 р. він виїхав до Росії де закінчив Уфимської духовну семінарію та Київську духовну академію. За покровительства архієпископа Антонія (Храповицького) молодий чех зробив хорошу кар"єру в Росії, зокрема працював заступником єпископа Волинського і ректором Холмської духовної семінарії. У 1921 р. архімандрит Савватій повернувся до Праги, де очолив Чеської православної громади в Празі. На початку 1923 р. в Константинополі відбулося його посвячення в єпископи. Тоді ж патріарх Мелетій (Метаксакис) возвів Савватія в сан архієпископа та створив Архієпископію для всієї Чехословацької республіки. Таким чином, юрисдикція архієпископа Савватія була поширена і на Підкарпатську Русь (Закарпаття).

Як зазначають автори, чехословацький уряд прагнув створити в країні незалежну церкву, а тому підтримав проект автокефалії. Однак, зважаючи на те, що ще з часів Австро-Угорщини на цій території проводила місіонерську роботу Сербська православна церква, між представниками Белграду та Константинополя виникли релігійні суперечки. Цей конфлікт та взаємопоборювання двох церковних юрисдикцій тривав аж до 1946 р.

Під час Другої світової війни архієпископ Савватій активізував свою діяльність, однак у 1942 р. був заарештований нацистами за хрещення празьких євреїв та запроторений до концтабору Дахау. Після війни він був усунутий від справ, продовжував жити в Празі, маючи незначне число прихильників. Помер 14 грудня 1959 р.

Спираючись на чеські та українські архіви автори відтворили складну канву життя та діяльності архієпископа Савватія (Врабец). Чимало виявлених ними документів включено у додатки до книги. Значно полегшує опрацювання монографії хронологічна таблиця та іменний покажчик.
Відрадно, що в часи економічної кризи, яка пронизала світову спільноту, історики продовжують плідно працювати, налагоджувати наукові зв"язки, публікувати праці. Вважаємо, що було б доцільно перекласти книгу російською чи українською мовою та видати її на Україні.

Людмила Малета
17 липня 2010р.

Теги:

Коментарі

Мирон 2010-07-17 / 21:08:00
Вітаємо авторів із файнов книгов.

НОВИНИ: Соціо

12:11
Аспірант-айтівець УжНУ розробив новий курс з інтелектуального аналізу тексту
11:31
У Мукачеві запрацював Інклюзивно-ресурсний центр
10:37
/ 1
Завдяки повідомленню від громадян в Іршаві зупинили п'яного водія з кермом Jeep Chеrоkee
10:17
На Закарпатті цьогоріч – 9071 випускників
09:48
Ще одна поліцейська станція на Закарпатті запрацювала на Іршавщині
03:59
В Україні ще цього тижня запустять електрички та поїзди, але Закарпаття це не стосується
02:55
/ 1
Архітектор про ремонт суду в Ужгороді: "Характер будівлі змінюється"
02:41
Навесні до армії призвуть 410 юнаків з Закарпаття та до 20 офіцерів запасу
02:12
З 1 по 6 червня на КПП "Ужгород" тимчасово обмежать рух вантажівок
00:10
/ 3
Голова Баранинської ОТГ "самовільно" відмовив підприємцям у пільзі по єдиному податку на час карантину (ДОКУМЕНТ)
18:01
/ 1
На засіданні транспортної комісії в Ужгороді говорили про облаштування пішохідних переходів, встановлення знаків і обмежувачів
17:01
В Ужгороді пройде Тижневик здачі крові
16:56
На початку червня у пункті пропуску "Ужгород-Вишнє Нємецьке" діятимуть тимчасові обмеження для вантажного перевезення
16:54
/ 1
Анонсованого відкриття ще двох КПП на Закарпатті поки не відбулося
15:11
ФОТОФАКТ. На відрізку дороги між Кам'яницею та Перечином через розчистку дерев заблоковано автомобільний рух
14:50
/ 1
Будівництво спорткомплексу у Невицькому на Ужгородщині – на завершальній стадії
13:56
/ 7
Прокуратура 4 роки зриває судові засідання в справі незаконної "прихватизації" ужгородським суддею двору багатоповерхівки на вул. Володимирській
13:28
У Виноградівську, Тячівську та Іршавську лікарні волонтери передали захисне спорядження для медиків
13:25
На Тячівщині "п'яний" Vоlkswаgеn Jеttа в’їхав у паркан
12:15
/ 2
ОПОРА зібрала інформацію про те, де шукати нардепів Закарпаття і як до них звертатися
12:08
Молодіжні громадські організації Ужгорода запрошують подавати своїх представників до складу Молодіжної ради
09:58
/ 6
Невідомі пошкодили дерева на площі Петефі в Ужгороді
15:32
Закарпаття долучається до проєкту з розвитку культурної спадщини Карпатського Єврорегіону шляхом промоції ремісництва та гастрономії
12:39
/ 7
"Ремонтуючи" дах апеляційного суду, в Ужгороді нищить дах історичної будівлі у Малому Ґалаґові
09:22
У Мукачеві в червні відкриють оновлену поліклініку
» Всі новини