За співавторства доцента УжНУ в Чехії вийшла у світ книжка про архієпископа Савватія

Видавництво університету Палацького в Оломоуці (Чехія) представило нову книгу «Архієпископ Савватій (1880-1959). Нарис життя та діяльності видатного діяча Православної Церкви в Чехословацькій республіці».

За співавторства доцента УжНУ в Чехії вийшла у світ книжка про архієпископа Савватія

Автори монографії – професор кафедри історії університету Палацького в Оломоуці та католицького університету в Ружемберку, д-р Павел Марек (Pavel Marek), доцент Київської Духовної академії, кандидат історичних наук Володимир Бурега та доцент кафедри історії України Ужгородського національного університету, кандидат історичних наук Юрій Данилець. Публікація здійснено чеською мовою, з включенням додатків на російській та українській мовах.

Загальний обсяг 250 сторінок.

Незважаючи на те, що архієпископ Савватій (Врабец) є однією з найбільш яскравих постатей в історії православ"я в Чехословаччині 1 пол. ХХ ст., про нього ми знаємо мало. З різних причин в історіографії до цих пір йому не приділялося належної уваги. А тому, підготовлене чесько-українське видання є надзвичайно актуальним.

Архієпископ Савватій народився 3 лютого 1880 р. в родині годинного майстра в передмісті Праги. У 1900 р. він виїхав до Росії де закінчив Уфимської духовну семінарію та Київську духовну академію. За покровительства архієпископа Антонія (Храповицького) молодий чех зробив хорошу кар"єру в Росії, зокрема працював заступником єпископа Волинського і ректором Холмської духовної семінарії. У 1921 р. архімандрит Савватій повернувся до Праги, де очолив Чеської православної громади в Празі. На початку 1923 р. в Константинополі відбулося його посвячення в єпископи. Тоді ж патріарх Мелетій (Метаксакис) возвів Савватія в сан архієпископа та створив Архієпископію для всієї Чехословацької республіки. Таким чином, юрисдикція архієпископа Савватія була поширена і на Підкарпатську Русь (Закарпаття).

Як зазначають автори, чехословацький уряд прагнув створити в країні незалежну церкву, а тому підтримав проект автокефалії. Однак, зважаючи на те, що ще з часів Австро-Угорщини на цій території проводила місіонерську роботу Сербська православна церква, між представниками Белграду та Константинополя виникли релігійні суперечки. Цей конфлікт та взаємопоборювання двох церковних юрисдикцій тривав аж до 1946 р.

Під час Другої світової війни архієпископ Савватій активізував свою діяльність, однак у 1942 р. був заарештований нацистами за хрещення празьких євреїв та запроторений до концтабору Дахау. Після війни він був усунутий від справ, продовжував жити в Празі, маючи незначне число прихильників. Помер 14 грудня 1959 р.

Спираючись на чеські та українські архіви автори відтворили складну канву життя та діяльності архієпископа Савватія (Врабец). Чимало виявлених ними документів включено у додатки до книги. Значно полегшує опрацювання монографії хронологічна таблиця та іменний покажчик.
Відрадно, що в часи економічної кризи, яка пронизала світову спільноту, історики продовжують плідно працювати, налагоджувати наукові зв"язки, публікувати праці. Вважаємо, що було б доцільно перекласти книгу російською чи українською мовою та видати її на Україні.

Людмила Малета
17 липня 2010р.

Теги:

Коментарі

Мирон 17.07.2010 / 21:08:00
Вітаємо авторів із файнов книгов.

НОВИНИ: Соціо

09:23
У Лукові Хустської громади попрощалися з Іваном Повхом, що з квітня вважався зниклим безвісти Фото новина
23:49
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим Героєм Іваном Ключніком Фото новина
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 5
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
23:21
На сайті "Закарпаття онлайн" тривають регламентні роботи
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 22
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 11
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
03:47
У п'ятницю в ужгородському скансені відкриються дві виставки
22:03
/ 4
"Вітряні парки" "відповідально" відбудують міст, "безвідповідально" обвалений вантажівками з щебенем для дороги, якою вони планують возити "ненормативні великогабаритні вантажі"
» Всі новини