Із щоденника Сергія Федаки. Возз'єднання

У вівторок виповнюється 65 років радянсько-чехословацького договору про Закарпатську Україну.

Із щоденника Сергія Федаки. Возз'єднання

До того наш край тисячу років перебував у Кайдашевій сім’ї європейської цивілізації, відтоді перейшов до євразійської. Правда, останніми роками вже вся Україна нібито хотіла би прилучитися до західних цінностей, але робила то більше на словах. Закарпатці же за останні шість з половиною десятиліть пережили справжній цивілізаційний шок, який триває і досі. В результаті у нас сформувалася така суперечлива ментальність, якої нема більше ніде в Україні. Зокрема, у нас ніхто не любить владу, але значна частина електорату регулярно і більш-менш добровільно голосує за її представників. Кожен вважає, що ідеально знається на трьох речах – футболі, риболовлі і політиці, але остання все ж лишається панською забавою. У результаті голосують за панів, які і самі не знають, як вони у ті пани вибилися.

Проте кожен з них має десятки і сотні родичів, а для закарпатця родинні зв`язки – понад будь-яки інші. В результаті ніде в Україні політика не має такого кланового характеру, не твориться настільки по-сімейному. Всі співчувають опозиції, але мало хто вірить у її успіх. Якісь підстави для цього дає сама опозиція, розсварена і бездіяльна, розідрана внутрішніми суперечностями і взаємними інтригами – щоб я так помирав, як вона бореться.

З іншого боку, наша опозиція – віддзеркалення нашого суспільства, де всі люблять красно говорити, але жити сито-п`яно. Основна формула моральності: “Ми займаємося нечесними справами, але робимо це чесно”. Кожен намагається бути тільки трошечки вагітним і при цьому суворо наглядає за цнотливістю усіх навкруг. Більшість виступає за ліберальні і демократичні цінності, але живе з контрабанди, фальсифікату продуктів, торгівлі людьми (заробітчанами и нелегалами) и десятків інших різновидів подібних оборудок з подальшим відмиванням брудних грошей.

Звідси численні магазини, де нічого не купують, фірми, які існують місяць-другий тощо. Значна частина грошей перерозподіляється через систему корупції. Це створює ілюзію бурхливої економічної активності і дозволяє владі рапортувати про високий рівень життя краян, про свою ефективність. Усі виключно релігійні (принаймні, двічі на рік), та багато хто ладний роздерти односельця іншої конфесії. Для них здається, не так важливо належати до своєї конфесії, як боротися проти чужої. Причому отут вже не обмежуються словами, а вдаються до конкретних справ – аж до підпалів церков.

Значна частина закарпатців вірить не у Бога, а виключно у правильність свого обряду (обрядовіри). Ця особливість стає найпринциповішим критерієм політичної структуризації в області і активно використовується владами різних рівнів. Усі пишаються унікальною культурою Закарпаття, в результаті чого вона усе більше занепадає. Творча интелігеція перетворилася на зраю товаришів, котра веде нескінченну війну за гранти, тендери, спонсорів, а головне – близькість до влади. Увечері владу лають за чаркою із колегами, а вранці – звеличують у її кабінетах, для того щоб увечері знову лаяти і так далі. У результаті вплив цієї публіки на виборця давно зійшов на пси.

Журналісти агітують за тих політиків, яким симпатизують. Але ця агітація зводиться переважно до поливання брудом конкурентів цих політиків, а також журналістів з протилежного табору. Ефект виходить протилежний – кого найбільше лають, тому читачі кінець-кінцем найбільше симпатизують. Водночас всі вважають себе загалом моральними, порядними людьми, але ні у що не вірять так затято як у найбрудніші плітки.

Ніхто у глибині душі не любить Києва зі Львовом (а інших українських центрів для закарпатця взагалі не існує), але всі розуміють, що нікуди від цих родичів не подітися. Тому кожен закарпатець унікально поєднує у своїй душі соборника і сепаратиста водночас. Причина в тому, що нової політичної еліти в краї досі ще так і не виросло. Тому тут дуже болюче реагують, коли начальника присилають з-за Карпат.

Зате цілком спокійно ставляться до цілком керованого з Києва пана, аби лиш він був місцевим уродженцем. Словом, закарпатець за Карпатами (у Великій Україні) – це ще крутіше, ніж запорожець за Дунаєм. Це навіть не опера, а цілий серіал. Триває він вже 65 років – більше, ніж “Санта-Барбара”. Артисти стають усе талановитішими, сюжет закрученішим. Чекаємо нових серій.

Сергій Федака, "НЕДІЛЯ"
28 червня 2010р.

Теги: возз'єднання, політик, закарпатець

Коментарі

сорри 2010-06-28 / 23:35:00
"Тому тут дуже болюче реагують, коли начальника присилають з-за Карпат.Зате цілком спокійно ставляться до цілком керованого з Києва пана, аби лиш він був місцевим уродженцем."(с)Звідси багато наших проблем. Містечковість свідомості породжує і містечковість мислення, і містечковість дій

НОВИНИ: Політика

23:11
/ 1
Ярослав Онищук: "Коли сніг зійшов, то перевали були буквально вкриті тілами…"
20:35
/ 13
Медведчук "наїхав" на закарпатських медиків, що не використовують його експрес-тести без сертифікатів (ДОКУМЕНТ)
02:09
/ 5
Офіційний Будапешт і його сателіти на Закарпатті не прокоментували вирок польским екстремістам за підпал офісу ТУКЗ в Ужгороді
01:41
/ 1
Громадян України в Угорщині "в цей особливий період" не будуть штрафувати за протерміновані документи – Сійярто
01:13
/ 2
Сійярто: "Є надія, що в рамках української адмінреформи створять район з центром у Берегові"
11:19
/ 6
Угорський президент позбавив громадянства 8-ох закарпатців
19:57
/ 11
Президент звільнив голову Воловецької РДА Рогову, що лобіювала ВЕС на Боржаві
17:56
На час карантину місцеві ради на Закарпатті запроваджують засідання у режимі онлайн
14:21
В Україні 97 випадків захворювання на коронавірус
13:55
/ 3
У Мукачеві для медичних працівників запустили спецрейси
17:31
/ 2
У Польщі засудили паліїв офісу Товариства угорської культури
01:45
/ 49
У Чомі на Берегівщині КМКС висадив 100 дубів ностальгії за Великою Угорщиною і втратою нею Закарпаття
14:20
/ 4
Аваков анонсував жорсткіші обмеження, наполягає на "повному карантині"
00:04
/ 10
Ректор Закарпатського угорського інституту Ілдика Орос склала повноваження керівника вишу
19:48
/ 5
Закарпатський нардеп від "Слуги народу" Кривошєєв самоізолювався через контакт із хворим на короновірус нардепом
16:59
/ 9
В Ужгороді ветерани і добровольці попередили владу з приводу капітуляції
00:19
/ 11
У Берегові КМКС створив організацію для захисту фермерів-угорців в умовах земельної реформи
19:56
/ 8
Мер Берегова Бабяк орендує сам у себе елітний джип (ДОКУМЕНТ)
00:28
Спостерігачі ОБСЄ в ОДА з'ясовували ситуацію на Закарпатті
13:54
/ 9
Сійярто летить до Лаврова напередодні українсько-угорських переговорів щодо НАТО
05:07
/ 19
В Ужгороді Нацкорпус і ветерани палили фаєри під стінами ГУ НП
20:22
/ 5
У депутата з Широкого "засвітилися" акції мільярдних компаній (ДЕКЛАРАЦІЯ)
16:03
/ 28
ТОП-5 фейків угорської пропаганди про "утиски" нацменшин в Україні (ДОКУМЕНТ)
04:33
/ 19
"Русинка" Путіна: Тетяна Поп
04:47
/ 8
Послідовники нацистського пропаґандиста пішли у наступ
» Всі новини