Вічний Тріанон

Тріанонський мирний договір, скорочено Тріанон, - це договір 1920 року, який офіційно підтвердив розвал Великої Угорщини. Колись могутня угорська держава втратила величезну територію, зокрема Словаччину та Підкарпатську Русь, а також була змушена визнати нову Чехословацьку державу, в межах якої опинилися також українські землі (нинішнє Закарпаття).

Вічний Тріанон

4 червня 1920 року для словаків став днем остаточної перемоги над Угорщиною, тоді як для багатьох мадярів він надалі є згадкою про національну трагедію.

Хоча відтоді минуло 90 років, Тріанон надалі відіграє велику роль у сучасній політиці. Словацькі та угорські політики часто згадують цю тему під час переговорів або прийняття деяких контраверсійних законів. Одним з них є закон про подвійне громадянство, який був нещодавно прийнятий новим угорським парламентом та мав би стосуватися мадярів, котрі живуть у Словаччині та Україні. Адже на підставі Тріанонського мирного договору Угорщина мусила віддати Чехословаччині також етнічно змішані та навіть чисто мадярські землі. Відтак понад півмільйона мадярів стало меншиною у новій державі. Це до сьогодні муляє деяких угорських політиків, котрі пробують подібними законами якось применшити тріанонську травму.

Проте проблема полягає в іншому. Багато політиків та істориків у Словаччині наголошують, що Тріанонський договір належить до пакету мирних угод Версальської системи, які остаточно закінчили Першу світову війну. За їхніми словами, будь-яка ревізія здатна спричинити зміну результатів Першої світової, що є неприпустимим. У нинішній Європі панує консенсус щодо незмінності кордонів, з чого випливає, що Тріанон має бути вічним та незмінним договором. А власне після прийнятого в Будапешті закону про подвійне громадянство багато словацьких мадярів могли б стати громадянами не тільки Словаччини, але й Угорщини.

Всупереч очікуванням угорського прем’єра, питання подвійного громадянства не знайшло підтримки серед самих словацьких мадярів, які виявилися лояльними стосовно Братислави. Згідно із соціологічними опитуваннями, в Словаччині на угорське громадянство не претендує майже ніхто. Адже в рамках Євросоюзу громадянин однієї країни має в другій ті ж самі права, що й місцеві жителі, тому додаткове громадянство нічого б не змінило. Крім того, багато словацьких мадярів задоволені нинішньою ситуацією у сфері національних відносин, вони мають чудові стосунки зі словацькими сусідами – адже на рівні особистих контактів словацько-мадярських конфліктів не виникає. Не менш важливим чинником є й те, що в 2006 році Словаччина обігнала Угорщину за рівнем ВВП на душу населення – кризова Угорщина вже не є привабливим місцем для життя, навпаки – багато угорських громадян переїжджають у Братиславу, де можна знайти добру роботу без знання словацької мови. Націоналістична риторика угорської партії “Фідес” є  трохи анахронічною в умовах приналежності Словаччини та Угорщини до ЄС та Шенгенської зони.

Треба при цьому зазначити, що угорській партії “Фідес”, очевидно, не йдеться про вирішення дійсних проблем словацьких мадярів. “Фідес” з тривогою дивиться на радикальну ультраправу партію “Йоббік” і переймає її риторику, щоб привабити до себе їхніх виборців. Цей політичний контекст розуміють і словацькі мадяри, котрі вважають, що політики в Братиславі мають радше вирішити проблему високого безробіття на змішаній придунайській території, перш ніж втягуватися в політичну гру Будапешта.

Словацькі виборці остаточно сказали “ні” втягуванню Братислави в конфлікт з Будапештом. На нещодавніх виборах словацькі націоналісти зазнали поразки, натомість новий уряд створять партії, котрі прийняли стратегію ігнорування провокацій, які на адресу Словаччини з’являються на другому боці Дунаю. До словацького парламенту не потрапила також радикальна, націоналістична Партія мадярської коаліції, натомість несподіваний успіх мала нова партія словацько-угорського порозуміння – “Мост-Гід”. Тепер можна сподіватися, що словацько-угорські відносини стануть нормальними, а разом з тим набере обертів також вишеградська співпраця.

Лукаш Крайчір, Братислава, "ЛЬвівська Пошта"
26 червня 2010р.

Теги: Тріанон, Угорщина, Словаччина, подвійне громадянство

Коментарі

Igazi magyar 2010-08-18 / 15:14:00
Vicsna prokljattya na trianon ta na franciju.A Uhorscsina scse vosztane ják főnix madár.

hromadjani. 2010-06-28 / 00:53:00
Rusyn zalisajetsa tilki hviluvatisa, tim kudi pereizshajut ugorski hromadjani

??? 2010-06-27 / 22:47:00
kk

blago v Ukraini vse v porjadku !!KK zalisajetsa tilki hviluvatisa, tim kudi pereizshajut ugorski hromadjani.

Istvan 2010-06-27 / 10:26:00

Коментар видалено через порушення "Правил поведінки у рубриці коментарів". Далі за таке знову буде бан. Можливо, з повною забороною доступу до сайту. Адмін

KK 2010-06-26 / 18:44:00
I виглядає що добрі економічні часи в угорщині також не 'вічні': 'кризова Угорщина вже не є привабливим місцем для життя, навпаки - багато угорських громадян переїжджають у Братиславу, де можна знайти добру роботу'......

Istvan 2010-06-26 / 17:37:00
Тріанон не вічний!!

НОВИНИ: Політика

14:34
/ 3
Ринок дозволить українцю вільно приймати рішення – закарпатський нардеп Петьовка
14:12
/ 4
Зеленський і Орбан зустрінуться особисто попри пандемію - МЗС
00:57
На 22.00 неділі в Україні 475 випадків коронавірусу, 10 летальних – МОЗ
23:11
/ 1
Ярослав Онищук: "Коли сніг зійшов, то перевали були буквально вкриті тілами…"
20:35
/ 14
Медведчук "наїхав" на закарпатських медиків, що не використовують його експрес-тести без сертифікатів (ДОКУМЕНТ)
02:09
/ 5
Офіційний Будапешт і його сателіти на Закарпатті не прокоментували вирок польским екстремістам за підпал офісу ТУКЗ в Ужгороді
01:41
/ 1
Громадян України в Угорщині "в цей особливий період" не будуть штрафувати за протерміновані документи – Сійярто
01:13
/ 2
Сійярто: "Є надія, що в рамках української адмінреформи створять район з центром у Берегові"
11:19
/ 6
Угорський президент позбавив громадянства 8-ох закарпатців
19:57
/ 12
Президент звільнив голову Воловецької РДА Рогову, що лобіювала ВЕС на Боржаві
17:31
/ 2
У Польщі засудили паліїв офісу Товариства угорської культури
01:45
/ 49
У Чомі на Берегівщині КМКС висадив 100 дубів ностальгії за Великою Угорщиною і втратою нею Закарпаття
00:04
/ 10
Ректор Закарпатського угорського інституту Ілдика Орос склала повноваження керівника вишу
19:48
/ 5
Закарпатський нардеп від "Слуги народу" Кривошєєв самоізолювався через контакт із хворим на короновірус нардепом
16:59
/ 9
В Ужгороді ветерани і добровольці попередили владу з приводу капітуляції
00:19
/ 11
У Берегові КМКС створив організацію для захисту фермерів-угорців в умовах земельної реформи
19:56
/ 8
Мер Берегова Бабяк орендує сам у себе елітний джип (ДОКУМЕНТ)
00:28
Спостерігачі ОБСЄ в ОДА з'ясовували ситуацію на Закарпатті
13:54
/ 9
Сійярто летить до Лаврова напередодні українсько-угорських переговорів щодо НАТО
05:07
/ 19
В Ужгороді Нацкорпус і ветерани палили фаєри під стінами ГУ НП
20:22
/ 5
У депутата з Широкого "засвітилися" акції мільярдних компаній (ДЕКЛАРАЦІЯ)
16:03
/ 28
ТОП-5 фейків угорської пропаганди про "утиски" нацменшин в Україні (ДОКУМЕНТ)
04:33
/ 20
"Русинка" Путіна: Тетяна Поп
04:47
/ 8
Послідовники нацистського пропаґандиста пішли у наступ
23:02
/ 16
Подвійна гра Сійярто: що насправді угорський міністр говорив про Україну в ООН
» Всі новини