Форма допомоги може бути різна - матеріальна чи нематеріальна. Нематеріальна – різна допомога, від психологічної до духовної. Але цю форму ми не будемо розглядати, надто широке питання.
Що ж до матеріальної допомоги, то вона може компенсувати затрати на заробітну плату та податки, матеріали та обладнання, енергоносії тощо. Ці витрати в ідеалі мала б компенсувати держава повною мірою, але держава рідко буває дбайливою мамою і не рідко ми бачимо в Україні те, що в принципі не мали би бачити. Діти в дитячих будинках часто бувають брудними, а на ліки в туберкульозних диспансерах просто нема коштів.
Що ж робити і чи є якийсь вихід?
Саме з цією метою голландськими благодійними фондами був створений дитячий будинок „Добрий самаритянин„ в селі Велика Добронь Ужгородського району.
Витрати на заробітну плату неможливо зменшити - тут нічого не можна зробити. Витрати на харчування ми можемо зменшити за рахунок ведення підсобного господарства. Дорадчий центр „Терра Деї” допомагає дитбудинку в цьому випадку через проект "Зелений дім" шляхом надання невеликих теплиць для вирощування овочів. Це дозволяє мати свіжі ранні овочі для дітей, невеликий дохід від продажу на ринку, та й діти привчаються до роботи. На жаль, в нормальних сім’ях важко дітей долучати до роботи. А ще гостріше ця проблема стоїть в дитячих будинках.
Залишається ще одна велика стаття витрат, яку можливо зменшити. Це витрати на енергоносії. На жаль, дитячі будинки платять таку ж вартість газу чи світла, як і прибуткові організації. Тому дитячий будинок не може гріти дітей газом через його дорожнечу. Тут стоять котли на тверде паливо – дрова та вугілля і на сьогодні це набагато дешевше, ніж дорогий газ по ціні 2700 грн за тисячу кубів.
Постало питання – чи можливо щось зробити?
Дорадчий центр допомагає дитячому будинку і ми взялися за роботу. Спочатку ми хотіли отримувати ріпакову олію і топити цією олією, але ґрунти на Закарпатті бідні і самого ріпаку ми отримали мало. Це досить високорентабельна культура і завдяки компанії АМАКО дитячий будинок засіває щорічно 5 гектарів. Олія йде на змащування форм для випічки хліба і використовується на кухні . Шрот йде на ком коровам, солома спалюється в котлах коли на дворі не дуже холодно. Тобто, новітні технології дають хоч невеликий, але прибуток навіть в умовах дитячого будинку і зменшують витрати .
Але це не вихід вирішили ми. І проаналізувавши кількість сонячних днів на Закарпатті ми вирішили, що треба ставити сонячні колектори і гріти воду для душу не електрикою, а енергією Сонця. Почався довгий пошук донора і виконавця.
Кошти на проект для дитячого будинку дав Карпатський фонд, а виконавцем була компанія з Запоріжжя "Синтек". Саме завдяки їм зараз в дитячому будинку є обладнання, якого немає в дитячих будинках Західної України.
Зараз воду для душу дітям, а це 3 м.куб. нагріває Сонце (сонячні колектори), Земля (тепловий насос). Якщо цієї енергії мало, то використовується електрика або вода догрівається в твердопаливному котлі, тобто чотири джерела енергії є.
Так щомісяця економиться 3-3,5 тисячі гривень. Зрозуміло, що таке обладнання окупиться за 6-7 років при цих цінах на електрику, але лише гарантія 10 років. Саме ж обладнання має ресурс роботи 50 років.
Якщо вдасться поставити вітрову електростанцію, а зараз йдуть про це переговори, то ця енергія повністю буде безкоштовна. Тепловий насос виробляє енергію у співвідношенні 1:7, але це також витрати енергії.
На реалізацію проекту пішло багато часу і було багато труднощів, але результат роботи можна побачити на власні очі. Нещодавно, 7 червня, щодо такої практики був проведений семінар для дитячих будинків, лікарень будинків сімейного типу Закарпатської області. Деякі з учасників вже почали шукати донорів.