На Ужгородщині відбулася українсько-угорська прикордонна конференція

"За сприятливе природне середовище Українсько-Угорського прикордоння", - під такою назвою цими днями в конференц-залу готелю "Золота гора" с. Барвінок Ужгородського району відбулася міжнародна конференція в рамках Програми "Розвиток транскордонного співробітництва в Українсько-Угорському прикордонному регіоні". Реалізується вона за підтримки EGT & Норвезького Фінансового Механізму та спів-фінансуванням Республіки Угорщини.

На Ужгородщині відбулася українсько-угорська прикордонна конференція

Співорганізатори цього форуму - Громадський Фонд EuroClip-ЄвроЗв’язок та головне управління з питань європейської інтеграції, зовнішньоекономічних зв’язків та туризму Закарпатської ОДА.

За мету ставилось - висвітлення поставлених цілей та демонстрування системи інструментів ЄС та Угорщини, як країни-члена ЄС щодо захисту навколишнього природного середовища. Передача і обмін європейського, угорського та українського досвіду, надання пріоритетності захисту навколишнього середовища, підвищення обізнаності населення про екологічно-правильну поведінку, налагодження партнерської мережі та посилення співробітництва між державними і громадськими інституціями в сфері захисту навколишнього середовища. Конференцію урочисто відкрили: з української сторони - начальник головного управління з питань європейської інтеграції, зовнішньоекономічних зв’язків та туризму Закарпатської ОДА Ернест Нусер, з угорської - довірена особа голови загальних зборів Саболч-Сатмар-Березької області Іштван Монорі.

У роботі цього поважного форуму взяли участь: заступник голови облради Василь Брензович, декан географічного факультету УжНУ, академік Степан Поп, начальник відділу державної екологічної інспекції в Закарпатській області Оксана Фенцик, начальник обласного виробничого управління по меліорації і водному господарства Володимир Чіпак, заступник начальника відділу екологічної експертизи, моніторингу, оповіщення міжнародної співпраці Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області Остап Цапулич та ін. Василь Брензович, вітаючи учасників конференції, підкреслив, що наші предки, батьки найперше старалися, аби щодня на столі був хліб і до хліба. Змінилися часи, гігантськими кроками уперед ступила наука і техніка. Людина сягнула в такі мікро- і макросвіти, такі таємниці, що тепер особливо гостро постає інше питання: якої якості той хліб і наскільки корисним для здоров’я людини є все те, що її оточує. Здавалося б, парадоксом говорити про це тут, у Карпатах, за якими закріпилася репутація одного з найчистіших регіонів Європи. Не побоюся повторити, що Карпати справедливо називають легенями і серцем Європи, а воду карпатських надр не лише цілющою, але й життєдайною для багатьох європейських країн.

Отже, здорове навколишнє природне середовище є нині чи не найголовнішою умовою для безпеки людини. І ми щодня переконуємося, як на долю людства може суттєво вплинути екологічне становище в будь-якому регіоні планети. Останні природні явища на європейському континенті є тому підтвердження. Додаймо до них техногенні, соціально-економічні і воєнні катастрофи, то стає очевидним, що людство повинно перебудувати свою діяльність і жити за законами природи. Як сказав академік В.Вернадський " Людство на землі повинно жити разом з оточуючою природою за спільними законами Всесвіту".

Щодо Закарпаття, то особливо уваги потрібно звертати на вразливість екосистеми Карпат, та на те, що тут частина водозбірного басейну верхів"я р. Тиси. А гідрологічний басейн р.Тиса – це територія 5 країн ( Румунії, України, Словаччини, Угорщини, Сербії). Таким чином, ми повинні спільно дбати про своє майбутнє, в якому мають бути змінені пріоритети на користь природи та життя в гармонії з нею.

На регіональному рівні розроблені і реалізовуються важливі обласні програми, що затверджені з державним фінансуванням, у т. ч. і Національна програма комплексного протипаводкового захисту у басейні ріки Тиси на 2006-2015 рр. та відповідна регіональна програма.

 За ініціативи Української делегації в Конгресі місцевих і регіональних влад Ради Європи розглядається питання щодо розробки та ухвалення окремої Резолюції про екологічну ситуацію в Карпатському регіоні, її соціальні наслідки та шляхи поліпшення. У вересні ц.р заплановане проведення міжнародної конференції в Ужгороді з цього питання під егідою Ради Європи, що покликана схвалити проекти відповідних Резолюції і Рекомендації Конгресу. Вони стануть продовженням Всесвітнього Самміту зі сталого розвитку , де визначено, що держави повинні співпрацювати на засадах глобального партнерства з метою збереження, захисту і відтворення здорового стану та цілісності екосистеми Землі.

Остап Цапулич у своїй промові відмітив, що у прикордонному з Угорщиною басейні р. Тиса під координацією держуправління впродовж 2008-2009 рр. завершено заходи зі створення регіонального ландшафтного парку ,,Притисянський” загальною площею 10330,66 га.На сьогодні це одна з найбільших суцільних ділянок низовинних заплавних лісів України та Європи, за площею перевищує загальний фонд подібних лісів багатьох країн Центральної Європи (особливо їх дубово-ясенева фракція). Окремі частини масивів за віковими показниками можуть розглядатись як пралісові екосистеми. Із врахуванням перспектив розвитку туристично – рекреаційного потенціалу РЛП “Притисянський” буде одноразово об’єктом природно-заповідного фонду, міжнародним природоохоронним об’єктом по збереженню водно – болотних угідь, одним із об’єктів збереження біологічного і ландшафтного різноманіття у рамках європейської мережі “Натура – 2000” та одноразово територією з розвинутою інфраструктурою рекреаційно – туристичної індустрії.

Здійснюється також співпраця у сфері охорони якості транскордонних поверхневих вод басейну р.Тиса. Так, відповідно до Угоди між Урядом України та Урядом Угорської Республіки з питань водного господарства на прикордонних водах (м. Будапешт 11 листопада 1997 року) під керівництвом Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області проводяться зустрічі українсько-угорської робочої групи з охорони якості поверхневих вод. Привернув увагу виступ Степана Попа, який вів мову про екологічні проблеми Закарпаття у контексті стійкого розвитку Карпатського Регіону. Задоволення потреб нинішнього покоління, - на переконання знаного науковця краю, - не повинно ставити під загрозу можливості існування майбутніх поколінь та життя на планеті загалом. Це - прийнята світовою спільнотою концепція гармонійної взаємодії суспільства і природи, головним завданням якої є забезпечити таке використання людством природних ресурсів планети, яке б відповідало можливостям біосфери, не приводило б до деградації її екосистем, не підривало б можливості задовольняти потреби майбутніх поколінь. Йдеться про мімізацію впливу на довкілля при забезпеченні матеріальних і духовних потреб людства, підпорядкування господарського розвитку загальним закономірностям функціонування біосфери шляхом єдності екології, економіки та всього суспільного життя. Отже, на зламі століть, - підкреслив академік, - людство дійшло розуміння, що тільки спільними зусиллями країни світу можуть зберегти біосферу та її складові придатними для існування людини.

Цікавими були виступи і наших угорських гостей. Проф. др. Шулі-Закар Іштван - член Ради Карпатського Єврорегіону, голова Робочої групи Регіонального Розвитку, зав. Кафедри Дебреценського Університету розповів про природоохоронні проекти Карпатського Євро регіону – "Жива Тиса", "Зелені Карпати", др. Ленті Іштван- радник Загальних зборів Саболч-Сатмар-Берегської області, викладач Ніредьгазького Інституту - про можливості створення транскордонного національного парку, Чіпкейш Йожеф- заступник директора екологічної, природоохоронної та водно-господарської інспекції території Верхня-Тиса - про екологічну реабілітацію на території Велико- Бичківського лісохімкомбінату, Гаййаш Іштван- директор екологічної, природоохоронної та водно-господарської інспекції території Верхня-Тиса - про протипаводкову систему захисту Верхньої Тиси та її міжнародне значення.

У роботі конференції взяло участь близько 60 представників органів місцевого самоврядування, органів влади та громадських організацій.

Відбувся черговий обмін українсько-угорським досвідом, примножуючи добросусідський капітал задля придатного до життя природного середовища українсько-угорського прикордоння.

Загалом, – підсумував Ернест Нусер, – мета конференції досягнута, яка полягала у передачі і обміні досвіду та посилення співробітництва між державними і громадськими інституціями у сфері захисту навколишнього середовища.

Анна Романенчук
17 червня 2010р.

Теги: конференція, пикордонне, Василь Брензович, природне середовище

НОВИНИ: Соціо

16:25
/ 7
Ужгородські депутати не підтримали мораторій на затвердження нових детальних планів міста
14:27
Ужгородська міськрада виділила 1,6 млн грн на поштові марки для податкової Закарпаття
12:06
/ 2
Через суспільний резонанс мер Ужгорода зняв з розгляду частину "інфраструктурних" проєктів рішень по землі Фото новина
11:12
/ 2
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Сергієм Готрою Фото новина
15:07
У ПП "Чоп", "Ужгород" і "Дякове" тиждень перевірятимуться автомобільні ваги, тому можливі затримки
11:15
/ 2
У четвер в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Чобо Даковим Фото новина
03:06
Перші маршрути поїздів євроколією з Ужгорода будуть до Будапешта, Відня та Кошиць Відео новина
00:03
/ 3
На Сумщині поліг Іван Скоблей з Греблі на Хустщині Фото новина
15:38
/ 2
В Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Чинадієм Фото новина
11:07
/ 1
На Харківщині поліг Михайло Попович з Текова Королівської громади Фото новина
15:26
/ 1
На Сумщині поліг Михайло Іваньо з Виноградова Фото новина
12:35
Поки 73-річна власниця пішла за покупками, в Ужгороді горів її будинок Фото новина
04:11
14 квітня на Закарпатті оголошене Днем жалоби за жертвами російських ракетних ударів по Сумах
02:58
На війні з росією поліг Василь Богаш з Черни Королівської громади Фото новина
03:03
Попри будівництво євроколії на дільниці Чоп – Ужгород, пасажири з Одеси, Полтави та Кременчука зможуть дістатися Ужгорода
16:12
/ 16
В Ужгороді відкрили 23-й в Україні з початку повномасштабного вторгнення McDonald's Фото новина
05:33
/ 7
Селищний голова Дубівської ОТГ Каганець втік від громади, яка вимагала зупинити незаконне будівництво ГЕС Фото новинаВідео новина
04:57
/ 1
На Донеччині поліг Петро Бойко з Білок Хустського району Фото новина
02:01
/ 2
У Вільшинках на Ужгородщині попрощаються з Іваном Ганичем, який 3 роки захищав Україну Фото новина
17:20
Петиція про створення парку "Чорні озера" в Ужгороді достроково назбирала необхідну кількість за 5 днів
03:05
З початку року мукачівський замок "Паланок" відвідали майже 22 тисячі туристів
19:51
/ 3
Львівський експрокурор Ільницький, що влаштував гучне весілля і переховувався у тещі на горищі, прилаштувався у ТЦК на Закарпатті
18:18
/ 1
На війні з росією поліг Андрій Слищенко з Горбка Мукачівської громади Фото новина
11:37
/ 2
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Мирославом Лукачем Фото новина
03:31
/ 6
Автодорогу для "Вітропарків" у пралісах "Ужлісу" будуватиме компанія, пов’язана із родиною мера Ужгорода Андріїва Фото новина
» Всі новини