Валентин Волошин (заступник директора Ужанського національного природного парку): "Згідно у українським конкурсом старих дерев, який проходить на національному рівні, ми заміряємо обхват дерева на висоті 1 метр 30 сантиметрів – бачите, тут це важко визначити.. Ми пішли найпесимістичнішим, наймінімальнішим шляхом – ось тут, і у нас вийшло 9 метрів 20 сантиметрів охоплення (ми його виміряли не раз з різними науковцями). На сьогоднішній день це – найстаріший дуб в Україні. Ми надіялися, що – найстаріше дерево України, але 2-тисячолітня олива в Криму - ми їй програємо"
Дідо-Дуба тут шанують. А от щодо віку – сперечаються. Хтось вважає дерево тисячорічним, дехто додає ще століття, інші вважають – патріархові не менше 1200 літ. Точний вік кремезного Дідо-дуба ще належить встановити.
Валентин Волошин (заступник директора Ужанського національного природного парку): "Точно рік в рік невідомо. Ми в Ужанському парку схиляємося до того, що порядку тисяча сто років скільки саме – не знає ніхто. Цей дуб ніяк не менше, ніж 900-річні дуби в Британії, яким там значно легше жилося. Тут приріст був менший. Спосіб, якого ми ще не використали – дослідження ультразвуком і ми задіємо його тут"
У зеленого патріарха підростають нащадки. У краї діє акція "Карпатська Дубовиця".
Павло Чучка (ініціатор акції "Карпатська Дубовиця"): "Минулої осені, на початку листопада, ми зібрали близько 3 тисяч жолудів – сіянці. Висадили їх, одержали сходи, почали їх висаджувати в грунт і зробили й шкілку, аби продовжувати їх висаджувати пізніше – восени"
До акції "Карпатська Дубовиця" долучилося багато людей – маленькі нащадки великого дуба роз'їжджаються не тільки Закарпаттям, Україною, але й їдуть за кордон.
Павло Чучка (ініціатор акції "Карпатська Дубовиця"): "Наприклад, голови лемківських товариств Хорватії, Словаччини, Сербії, Польщі, України зібрали цей матеріал і розіслали його далі – своїм колегам: Аргентина, Австралія, Канада… Із Коломиї виконком зробив засідання і прислали людей, аби забрати саджанці і висадили в себе алею"
Посадити 10 тисяч дубів в найближчі роки – такий план акції "Карпатська дубовиця". З нащадків знаменитого Дідо-Дуба в області планують висадити й найдовшу дубову алею, котра поєднає декілька сіл.
А оскільки кампанія з обліку старих дерев в Україні триває, в парку Ужанському природному парку розшукуватимуть інших зелених патріархів і - очікують на сюрпризи.
Алла Хаятова, 24
30 травня 2010р.
Теги: Дідо-Дуб, дерево, жолуді, Чучка