12 січня цього року Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо вдосконалення відповідальності за торгівлю людьми та втягнення в заняття проституцією». Начальник відділу боротьби з торгівлею людьми УМВС України у Закарпатській області Василь Поштак розповів про позитивні зміни, внесені депутатами до Кримінального кодексу, а також законодавчі недоліки, що утруднюють роботу правоохоронців. Так, запропоновані Законом зміни направлені на приведення статі 149 і 303 Кримінального кодексу у відповідність з нормами Конвенції ООН проти транснаціональної організованої злочинності. Василь Поштак пояснив, що змінами, зокрема, призначено кримінальну відповідальність за кожну окрему складову злочину торгівлі людьми, адже часто звідництвом, виробленням документів, переправкою жертви через кордон займаються різні особи. Крім того, для документування злочину жертва відтепер не мусить бути переправленою через кордон, раніше ця формальність заважала процесу відкриття кримінальної справи. На жаль, законодавець не прислухався до пропозицій фахівців-практиків, повідомив В. Поштак. З його слів, оперуповноважені спеціалізованих відділів боротьби з торгівлею людьми із 5 областей підготували власні пропозиції щодо вдосконалення закону. Однак жодну з них не врахували при прийнятті закону.
Серед недоліків змін у Кримінальному кодексі В. Поштак назвав зняття кримінальної відповідальності з осіб, які займаються проституцією. У ст. 303 тепер йдеться лише про сутенерство та звідництво, за які можна отримати від 3 до 15 років позбавлення волі. «Ми звільнили центр Ужгорода, вул. Минайську, готелі від путан, а з часу введення змін окрім адміністративного штрафу не маємо важелів впливу на проституцію», — каже В. Поштак.
«Минулого року ми повернули з рабства у Чехії 5 дівчат, — розповів Василь Поштак. — Порушено кримінально справи і встановлено усіх причетних до злочину осіб, частина з них сьогодні у розшуку». Правоохоронець запевнив, що свідкам у справах такого штибу надається повний захист, аж до зміни прізвища. Врятувати потерпілих від катування закарпаток правоохоронцям вдалося через Міжнародну організацію з міграції, представники якої зв’язалися з консульством в Чехії. Затримували злочинців працівники спецпідрозділу празької міліції, оскільки правоохоронці на місці, у провінційному чеському містечку виявилися корумпованими та незацікавленими у викритті злочину.
Усього у Закарпатті протидією торгівлі людьми займаються 7 правоохоронців очолюваного В. Поштаком відділом. Ще 7 борються з нелегальною міграцією. Цього річ порушено 2 кримінальні справи за фактом торгівлі людьми. Злочинна група з 2 австрійців та 2 українців працювала над постачанням дівчат до Австрії. Схема дії зводилася до процедури багаторазового одруження австрійського злочинця з українками. Він оформляв офіційний шлюб в Україні та вивозив жінку за кордон до австрійського борделю. Розлучившись, повертався до України за наступною жертвою. Ще 5 кримінальних справ відкрито за фактом звідництва і надання місця для розпусти.
Віталій Фулим, директор Закарпатського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді розповів, що фахівці центру готові надати усю необхідну допомогу потерпілим, однак досі до Центру не звернувся жоден потерпілий від торгівлі людьми. Тел. Центру — 61 80 93.
Інна Жовтобрюх, голова недержавної жіночої громадської організації «Веста» розповіла, що через «гарячу лінію» «Вести» (тел. 32091) починаючи з 2001 року надано понад 4 тис. консультацій, повний спектр допомоги отримали 32 особи, потерпілі від насилля та торгівлі людьми. Найчастіше пацієнти кризових центрів, за словами І. Жовтобрюх, не бажають звертатися до правоохоронців, боячись розголосу власної історії.
Володимир Башкірєв, голова ГО «Коаліція з попередження насильства» повідомив, що волонтери очолюваної ним організації працюють над профілактичними заходами задля подолання причин торгівлі людьми, серед яких низька самооцінка соціально вразливого населення, нездатність та опору та бідність. Минулоріч в області кількома громадськими організаціями започатковано проект «Об’єднаймо наші зусилля за життя без насилля».
Ужгородський прес-клуб реформ
13 квітня 2006р.
Теги: