На зустрічі із журналістами порушувалася тема дотримання працівниками органів внутрішніх справ дисципліни, законності та правопорядку. Як наголосив підполковник Корсак, це питання є одним із пріоритетних у роботі української міліції разом із боротьбою з криміналітетом, розкриттям злочинів та профілактикою правопорушень. Ця проблема заслуховується на всіх засіданнях колегії і нарадах закарпатської міліції, де винних у порушеннях працівників притягають до відповідальності. Вживаються також відповідні заходи щодо недопущення таких порушень у майбутньому.
- Інспекція з особового складу власне й створена для того, щоб проводити службові розслідування за фактами порушень, які вже відбулися, - розповідає Василь Корсак. - Торік наша служба здійснила 231 службове розслідування, з них 139 - за скаргами і зверненнями громадян. До слова, підтвердилося лише 15-20% повідомленої інформації.
Серед виявлених фактів - випадки дорожньо-транспортних пригод, скоєних працівниками міліції (в тому числі й у нетверезому стані), порушення ними транспортної дисципліни (використання службового транспорту в особистих цілях, зберігання його в неустановленому місці), випадки корупційних діянь тощо. Під час цих перевірок нами виявлено 97 порушень ПДР працівниками ОВС. Зокрема, три випадки керування працівниками міліції транспортними засобами в стані алкогольного сп’яніння. За такі порушення питання про покарання винних стоїть жорстко - звільнення зі служби. У цьому випадку попалися працівник карного розшуку у званні прапорщика міліції, а також двоє співробітників Державної служби охорони (ДСО). Усі вони були звільнені.
Згаданий прапорщик міліції, помічник оперуповноваженого карного розшуку, перебуваючи в цивільному одязі й керуючи автомобілем свого товариша, не “вписався” під дією алкоголю у вулицю й зіткнувся з іншим автомобілем, за кермом якого перебувала жінка. Потерпіла викликала працівників міліції, водій-міліціонер був освідчений на предмет вживання алкоголю. Далі ж з’ясувалося, що цей працівник ще й прогуляв робочий день, займаючись особистими справами, -- допомагав своєму другу по господарству. А після цього вони розпили пляшку, й він вирішив проїхатися на чужій машині...
Інший напрям роботи інспекції з особового складу -- це протидія корупції в рядах міліції. Найбільш поширеним її проявом є випадки, коли посадові особи ОВС складають адміністративний протокол на порушника, а в суд його не направляють. Тобто людина повинна була понести покарання, але не понесла. Або коли є склад адмінпорушення, а відповідний протокол на особу взагалі не складається.
З початку року на корупційних діяннях попався лише один працівник закарпатської міліції, ця справа ще на розгляді в суді. Торік були дві такі справи, рішення суду щодо яких винесено вже в цьому році. Позиція керівництва і МВС, і закарпатського управління -- звільняти корупціонерів з органів внутрішніх справ за дискредитацію.
Якщо корупцію чинне українське законодавство наразі трактує як адміністративне правопорушення, за яке передбачено лише незначний штраф, то за одержання хабарів посадовими особами передбачена кримінальна відповідальність. І минулоріч, і вже тепер в області було кілька випадків, коли працівники інших правоохоронних органів, у першу чергу СБУ, затримували співробітників міліції під час отримання ними хабарів.
- Це питання справді дуже серйозне та болюче для всього міліцейського колективу, -- визнає наш співрозмовник. -- Ми ніколи не перестаємо боротися з хабарництвом, але, на жаль, поки що не можемо його подолати. За весь минулий рік в області зафіксовані два випадки хабарництва, скоєні працівниками міліції: зокрема співробітниками УБОЗу та ВГІРФО. У цьому році, на жаль, за два місяці маємо вже три такі факти. Всі вони виявлені працівниками СБУ. Троє затриманих за підозрою в хабарництві є офіцерами міліції. Двох з них постановою слідчого прокуратури відсторонено від виконання службових обов’язків. Спершу вони були взяті під варту, а тепер двоє звільнені під заставу, а одна жінка-слідчий перебуває на підписці про невиїзд. Про їхню вину чи невинуватість наразі говорити зарано, останню крапку в цьому має поставити суд. Усі три кримінальні справи порушені за ст. 368 ч.2 (”Вимагання і отримання хабара службовою особою”). Як показує досвід, такі справи на стадії переходу до суду часто перекваліфіковують за іншими статтями Кримінального кодексу, скажімо, на шахрайство. Хоча, звичайно, це не менш тяжкий злочин, який абсолютно не виправдовує і не красить наших працівників. Але як воно буде в цих випадках, побачимо.
Не менш резонансними, аніж хабарництво, є й інші злочини, скоєні працівниками міліції. Зокрема, у Великоберезнянському районі співробітник ОВС смертельно травмував під час відпрацювання лісових угідь з табельної зброї молодого чоловіка, якого підозрювали в браконьєрстві. А на Мукачівщині молодий працівник міліції завдав своєму батькові поранень, що призвели до смерті останнього. До слова, в останньому випадку всі дивувалися. Адже цей хлопець зростав спокійною врівноваженою людиною, не пропускав жодної служби в церкві...
- Не в моїх правилах приховувати негативні моменти в роботі міліції, прикривати винних у порушенні закону та трудової дисципліни,--запевняє Василь Корсак. -- Моя позиція особисто і позиція керівництва нашого управління -- реагувати на такі факти максимально жорстко. Наполеон колись казав: лише дурні вчаться на власних помилках, розумні вчаться на чужих. На жаль, людина так влаштована, що доки вона не відчує на власній шкірі проблеми, доти не робитиме належних висновків. Лише таким, можливо, й трохи “палочним” способом можна досягти вирішення цієї проблеми. Адже дисципліна – це, перш за все, контроль.
У 2009 році з негативних мотивів зі служби звільнено 11 працівників закарпатської міліції. Стосовно них було порушено 16 кримінальних справ, з яких чотири закриті за відсутністю складу злочину, дві були скасовані судами, а стосовно інших -- рішення досі не прийнято. Уже в цьому році на Закарпатті з негативних мотивів звільнено одного працівника міліції, й порушено щодо них п’ять кримінальних справ.