Закарпатська Теребля - річка з характером

Хоч і снігу цього року багато, і морози немалі, могутня та дивовижна річечка Теребля розриває холодні кайдани криги, що стискають її ніжні рученята та невтомні ноженята, які зроду-віку прямують в далекі краї, несучи в собі красу, неповторність та потужну силу життя, яку для нас народжує Матінка-природа.

Закарпатська Теребля - річка з характером

Народження річки Тереблі відбувається біля підніжжя Горган у Національному природному парку "Синевир", що на Закарпатті.

Декілька кілометрів і на її шляху знаходиться перша серйозна перешкода – Вільшанське водосховище (Закарпатське море). Частина води біжить по трубах на Теребле-Ріцьку ГЕС з метою одержання струму. Вода, що переливається через греблю, (це буває в період сильних опадів) падає з 50 метрової "плотини" і подорож її триває довгих 80 кілометрів. Літом, коли посуха, води внизу – біля греблі, майже зовсім немає. Але Теребля не помирає, а починається трохи нижче зі струмка, а далі ще одного і ще… Коли вона доходить до Драгова, то вже досить швидка та глибока. А потім річка ще довго біжить, наповнюючись струмками та потічками і гордо вливається з правого боку у свою старшу сестру Тису.

Під час своєї подорожі Теребля оминає великі скелі та непорушні брили каміння, а ще високі гори і могутні ліси, мости та дамби. Тече й шепоче, камінчики омиває. Де глибоко, там зелено, здається, що й дна нема, насправді воно там є, тільки загадкова Теребля його ховає. Так і кличе: " Давай, пірни, сміливцю, я тебе не скривджу, якщо будеш слухняним гостем!" Трохи далі – там, на мілководдю, річка чиста та прозора і досить швидка. Маленькі рибини вільно плавають, виблискуючи на сонці.

Літо. Спека надворі. Крок за кроком – і ти вже лежиш у стрімких хвилях богині – Тереблі. Біля ніг плавають морени, піскарі, навіть за ноги щипають. Затримай подих та пірни, відкрий очі, та злийся з чистим підводним світом Тереблі. Дорослі риби ховаються від тебе ніби хочуть сказати: "Не чіпай нас, не чіпай!" Глибина річки різна і змінюється в залежності від пори року. Влітку від 30 сантиметрів до 4 метрів. На глибині трьох метрів відчувається тиск, що тисне в скроні, а на дні ніби вечоріє. Повітря вичерпалось, треба повертатись, промені сонця здаються такими далекими…Виринаючи з глибини, розмахуєш ногам і руками, мчиш по ковток повітря, здається, що ти пливеш до повітря цілу вічність. Мить – і повні груди… Таке відчуття не забути ніколи.

Теребля, як і більшість річок України, залюбки приймає гостей, але вимагає простих правил, які дуже легко запам’ятати і неважко їх дотриматись:

якщо не вмієш плавати, не лізь у глибоке;
не лови рибу під час нересту, не використовуй браконьєрські методи, лови на вудку, не позбавляй себе такого задоволення, а рибу потомства та масової гибелі;
не кидай у воду пляшки, консерви та сміття. Це не лише забруднює воду, на скло та інші колючі і ріжучі предмети можуть поранитися люди, тварини, а також і ти сам.

Дотримання цих простих правил врятує від фатальних випадків багатьох живих істот. Бо інакше, як річка розсердиться, як залютує, стане каламутною, глибокою і небезпечно, змітаючи все на своєму шляху.

Багато сміття не дає місця річці в руслі. Особливо ранньою весною, коли тануть сніги вона сама не своя і може багато біди наробити, для місцевих мешканців.

Було якось – глядиш, як різні дерева, кущі вода несе на собі. Шумить, гуде налякані люди рятують своє майно, худобу, дітей… В такій нещадній люті Теребля жалю не має. Корови, свині, вівці, собаки чого тільки не побачиш у воді. Вони бідні кричать, а допомогти їм несила. На лютувавши, річка повертається на своє місце, залишаючи тони сміття біля будинків людей мовляв: "Забирайте це ваше, а не моє!" Тільки вода відійде, люди зі сльозами на очах починають лагодити пошкоджені будинки, майно, очищати від каміння, кущів та сміття свої городи.

Біда навчила, хто біля річки живе, той сам сміття в річку не кидає й іншим не дає, бо знає, якими бувають наслідки. Але не тільки сміття виводить річку з рівноваги, є ще багато чинників, які негативно на неї впливають. Масове вирубування лісів, будування котеджів і будиночків біля самої води. Добування каменю та піску з річки, бо вони є дуже цінними будівельними матеріалами. Якщо класти річковий камінь у фундамент, то там практично не треба арматури. Все це і ще багато, багато чого потроху вбиває річку. Люди з кожним роком все більше беруть від природи, не даючи нічого взамін. А все хороше рано чи пізно закінчується… Старі жителі кажуть, що раніше такого не було, щоб влітку була повінь, як наприкінці літа 2008 щось подібне сталося. Вода була велика, але з берегів на щастя не виходила. Що далі готує Теребля людям у своїй лютій відплаті невідомо. Але вона, як будь-яка жива істота хоче відчувати піклування, захист, любов і шану до себе. Якщо цього не має, то вона ладна на будь-що, аби мати вищезгадане на яке відверто заслужила.

Ось така вона Теребля. Річка хоч і невеличка, але має свій великий характер.

Закарпатська Теребля - річка з характером

Закарпатська Теребля - річка з характером

Закарпатська Теребля - річка з характером

Закарпатська Теребля - річка з характером

В`ячеслав Рошко, "Міжгірський район"
22 лютого 2010р.

Теги: Теребля, теребле-Ріцька ГЕС, Горгани, водосховище

НОВИНИ: Соціо

11:37
На Закарпатській митниці викрили спроби незаконного ввезення товарів на сотні тисяч гривень Фото новина
16:44
/ 1
В Ужгороді провели в останню путь полеглого у війні Віктора Набожного Фото новина
23:27
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Набожним Фото новина
23:05
Виготовлено паспорт "Чорного озера" в Ужгороді
22:31
/ 3
В Ужгороді у дворі чоловіка, що незаконно проник на сусідську територію, виявили рослини конопель Фото новина
18:00
/ 1
На війні з росією поліг Павло Полянчук з Богдана на Рахівщині Фото новина
21:14
На Закарпатті забудовник уник кримінальної відповідальності, сплативши 4,6 млн грн податку на прибуток
15:45
/ 1
У Тарнівцях на Ужгородщині провели в останню дорогу захисника Василя Копача Фото новина
09:23
У Лукові Хустської громади попрощалися з Іваном Повхом, що з квітня вважався зниклим безвісти Фото новина
23:49
/ 1
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим Героєм Іваном Ключніком Фото новина
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 7
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 23
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 12
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
» Всі новини