Як закарпатський журналіст пробував продати свій голос на виборах

Переглядаючи напередодні першого туру виборів президента різноманітні політичні сайти, я повсюди натрапляв на інформацію, що в Україні можна легко продати й купити голос на виборах.

Як закарпатський журналіст пробував продати свій голос на виборах

Зацікавившись, знайшов спеціальний сайт, який запустили восени з конкретною метою – створити майданчик, на якому можна торгувати голосами. І вирішив влаштувати невеличкий журналістський експеримент.

Більшість користувачів, які ознайомлювалися з цим сайтом, були переконані, що це мильна булька, чиясь дотепна витівка. Але вразив масштаб, із яким цей жарт переріс у реальність, і та величезна громада людей, котрі залишили повідомлення про готовність продати голос. Готовність сотень людей продавати власні голоси та ще й вказувати свої телефонні номери мене обурила (дехто обіцяв продати й голоси родини, а найспритніші навіть були готові надати всі потрібні паспортні дані груп із 100, 200 і навіть 500 людей). Порадувало хіба те, що знайшлося й чимало українців, котрі таких запроданців ганьбили на тому ж сайті, не надто добираючи виразів.

Отож п’ять хвилин – і на сайті з’являється ще одне оголошення такого змісту: "Продам голос в Ужгороді. Ціна – 100 $. Дзвонити після 18.00". Спочатку я вказав тільки номер телефону, а згодом на інших таких "торговицях" залишав і електронну адресу. Може, штабісти когось із кандидатів "шифруються" і їм буде простіше спілкуватися епістолярно? Вартість совісті, яку виставляв на продаж, я визначав маркетинговим шляхом: вивчав пропозиції інших і визначав середню ціну. До слова, українці оцінювали свої голоси по-різному: від 200 гривень до 1000 доларів. Жартівливі суми у мільйон євро до уваги брати не будемо.

Минув день-другий, а жодного дзвінка так і не надійшло. Розчарований, я виділив для свого експерименту ще кілька годин часу і залишив повідомлення подібного змісту ще на десяткові сайтів, у коментарях до публікацій про вибори. Бо ж навколо тільки й говорили про купівлю голосів, а мій чомусь нікого не цікавив! В Ужгороді, приміром, розказували, що студентам наживо пропонували від 150 до 700 гривень за голос. Щоправда, бодай когось одного, хто б пропонував або отримав ці гроші, я так і не знайшов.

Зате схема купівлі голосів виявилася відомою багатьом. Спочатку "продавець" надсилає "покупцеві" SMS-повідомлення або лист електронкою, в якому вказує паспортні дані, номер ідентифікаційного коду й мобільного телефону. Після цього він експрес-переказом отримує половину суми, про яку домовлено з покупцем. У день виборів на мобільний приходить SMS з іменем кандидата, за якого слід голосувати. У кабінці треба сфотографувати на мобільний "правильно" заповнений бюлетень, надіслати це фото замовнику й тоді надходить другий "транш".

Деякі "покупці" заманювали виборців обіцянкою бонусу розміром 100 гривень, якщо кандидат переможе. А один із підрядників штабу котрогось із кандидатів навіть заохочував подвійним бонусом "у день, коли наш президент прийме присягу на вір­ність народу України"! Ось такий бізнес...

Минали дні, до виборів залишалося все менше часу, а мені так ніхто й не зробив жодної пропозиції. Очевидно, я надто дорого оцінив свій голос, – подумалося. За день до виборів стало зрозуміло, що треба брати бика за роги й активніше просувати свій продукт. Тому на адресу angel_pr@i.ua (саме сюди просили писати всіх, хто готовий продати голос) надійшов лист, у якому Ярослав із Ужгорода пропонував обговорити ціну, яка влаштовує "покупця". Однак ні листом, ні телефоном відповіді так і не надійшло. Ніхто не відгукнувся й на поперед­ні пропозиції, розміщені на багатьох сайтах.

Отож із чистим сумлінням у неділю я виконав свій громадянський обов’язок. А вже у вівторок, набравши адресу згадуваного сайту-біржі, побачив на моніторі заставку, в якій повідомлялося, що доступ до ресурсу блоковано. Мабуть, СБУ нарешті прокинулася...

Ярослав Світлик "Старий Замок "Паланок"
26 січня 2010р.

Теги: вибори, продати голос,

НОВИНИ: Політика

23:11
/ 1
Ярослав Онищук: "Коли сніг зійшов, то перевали були буквально вкриті тілами…"
20:35
/ 13
Медведчук "наїхав" на закарпатських медиків, що не використовують його експрес-тести без сертифікатів (ДОКУМЕНТ)
02:09
/ 5
Офіційний Будапешт і його сателіти на Закарпатті не прокоментували вирок польским екстремістам за підпал офісу ТУКЗ в Ужгороді
01:41
/ 1
Громадян України в Угорщині "в цей особливий період" не будуть штрафувати за протерміновані документи – Сійярто
01:13
/ 2
Сійярто: "Є надія, що в рамках української адмінреформи створять район з центром у Берегові"
11:19
/ 6
Угорський президент позбавив громадянства 8-ох закарпатців
19:57
/ 11
Президент звільнив голову Воловецької РДА Рогову, що лобіювала ВЕС на Боржаві
17:56
На час карантину місцеві ради на Закарпатті запроваджують засідання у режимі онлайн
14:21
В Україні 97 випадків захворювання на коронавірус
13:55
/ 3
У Мукачеві для медичних працівників запустили спецрейси
17:31
/ 2
У Польщі засудили паліїв офісу Товариства угорської культури
01:45
/ 49
У Чомі на Берегівщині КМКС висадив 100 дубів ностальгії за Великою Угорщиною і втратою нею Закарпаття
14:20
/ 4
Аваков анонсував жорсткіші обмеження, наполягає на "повному карантині"
00:04
/ 10
Ректор Закарпатського угорського інституту Ілдика Орос склала повноваження керівника вишу
19:48
/ 5
Закарпатський нардеп від "Слуги народу" Кривошєєв самоізолювався через контакт із хворим на короновірус нардепом
16:59
/ 9
В Ужгороді ветерани і добровольці попередили владу з приводу капітуляції
00:19
/ 11
У Берегові КМКС створив організацію для захисту фермерів-угорців в умовах земельної реформи
19:56
/ 8
Мер Берегова Бабяк орендує сам у себе елітний джип (ДОКУМЕНТ)
00:28
Спостерігачі ОБСЄ в ОДА з'ясовували ситуацію на Закарпатті
13:54
/ 9
Сійярто летить до Лаврова напередодні українсько-угорських переговорів щодо НАТО
05:07
/ 19
В Ужгороді Нацкорпус і ветерани палили фаєри під стінами ГУ НП
20:22
/ 5
У депутата з Широкого "засвітилися" акції мільярдних компаній (ДЕКЛАРАЦІЯ)
16:03
/ 28
ТОП-5 фейків угорської пропаганди про "утиски" нацменшин в Україні (ДОКУМЕНТ)
04:33
/ 19
"Русинка" Путіна: Тетяна Поп
04:47
/ 8
Послідовники нацистського пропаґандиста пішли у наступ
» Всі новини