Вечір приурочено до 100-річчя з дня народження цього співця Карпатської України, культурно-освітнього та релігійного діяча, ім’я якого у радянські часи було під забороною. За національно-визвольну діяльність у часи Карпатської України (листопад 1938р. – березень 1939 р.) Степана Сабола було заарештовано угорською владою, а згодом видворено у Чехословаччину, де після Другої світової війни за ним полювали радянські спецслужби. У 1950 р. він змушений був емігрувати до США, де продовжив свою душпастирську, наукову та літературну працю і прожив до останніх своїх днів.
На вечорі презентували вибрані твори Зореслава, які вперше виходять в Україні. Книжка під назвою "Блакитні ескадри", що щойно побачили світ у видавництві "Закарпаття", містить поезії, дослідження та спогади Степана Сабола.
Цікавими були виступи літературознавця Дмитра Федаки та доктора історичних наук Романа Офіцинського, які розповіли про життєвий та творчий шлях Зореслава. Присутні також мали змогу почути поезії Зореслава у виконанні студентів Ужгородського коледжу мистецтв імені Адальберта Ерделі.
Кульмінацією ж вечора стало вручення Всеукраїнської літературної премії імені Зореслава, яка заснована у жовтні цього року Закарпатською організацією Національної спілки письменників України та народним депутатом України і письменником Станіславом Аржевітіним для збереження пам’яті про національно-визвольні змагання та про самого Зореслава. Метою літературної нагороди є підтримка діяльності літераторів та науковців, які популяризують творче надбання Закарпаття та сприяють духовному відродженню України. На думку співзасновників премії, вона сприятиме приверненню уваги до творчості нашого краю. Премія присуджуватиметься щороку 7 грудня - у день народження Зореслава - за патріотичні літературні твори (поезію і прозу) та наукові праці, які відкривають маловідомі сторінки української історії та культури, сприяють процесам формування і розбудови держави, досліджують літературу Закарпаття і творчу спадщину Зореслава.
Твори претендентів розглядає комісія, яка формується співзасновниками з числа відомих письменників, науковців та представників громадськості. Очолюють комісію співголови: голова Закарпатської організації НСПУ Петро Ходанич та фундатор премії Станіслав Аржевітін. Як повідомив Петро Ходанич, вирішено, що в подальшому членами комісії будуть ті ж самі люди, що входять до складу комісії з присудження літературної премії імені Федора Потушняка. Також схвалено, що наступного року премія буде присуджуватися одному літератору із Закарпаття та одному із-за меж області. Зазначимо, що премія є меценатською. Термін висунення творів на здобуття премії – до 1 листопада.
Отож, першими лауреатами премії стали: у жанрі поезії – Лідія Повх за збірку віршів "Секрети словоскладання" ("Видавництво Олександри Гаркуші", 2009 р.) та у жанрі прози – Сергій Федака за історичний роман "Карпатський кросворд" (видавництво "Карпати", 2009 р.). Переможці отримали диплом лауреата та грошову винагороду у розмірі 3500 гривень.
Отримуючи премію з рук Станіслава Аржевітіна, Лідія Повх зазначила, що їй пощастило зустрітися із Зореславом на початку 90-х років, коли він приїжджав до Ужгорода. Тоді вона навіть не думала, що колись отримає премію його імені. Сергій Федака ж запропонував вручати переможцям в майбутньому ще і нагрудний знак, що схвально було прийнято співзасновниками.
Наприкінці вечора Станіслав Михайлович, який спеціально приїхав заради цієї події з Києва, поділився своїми численними планами на наступний рік. Задумав створити Пантеон слави у Хусті – столиці Карпатської України, готує до друку двохтомник "Карпатська Україна" та організовує проект "65 років Радянській Україні" з показом стрічок 45-46-х років ХХ ст. – часу приходу радянської влади на Закарпаття. У рідному селі Колочава планує відкрити військовий музей "Лінія Арпада", який вже нараховує близько 1000 експонатів та 34 бункера, поставити пам’ятник афганцям, у музеї-сканзені "Старе село" відкрити нові експозиції – кузню та ГЕС. Планує видати третю книжку "Школа Колочави" із задуманого 10-титомника про рідне село. Користуючись нагодою, Станіслав Аржевітін запросив всіх присутніх наступного року завітати до Колочави, де буде проходити багато культурних подій.