Український Талейран. Із щоденника Сергія Федаки

В Україні вже все підпорядковано ритмам президентської кампанії. Тому випадкових подій і рішень (наприклад, нав'язаних просто шкурними інтересами якогось олігарха) вже не буде. В цьому плані заміщення посади міністра закордонних справ Петром Порошенком дуже показове.

Український Талейран. Із щоденника Сергія Федаки

Це один з доказів того, що формальна парламентсько-урядова коаліція бодай інколи все ж існує. Петро Порошенко – прагматик аж до цинізму, який не має сентиментів ні до Заходу, ні до Сходу, але водночас і не дратує ні тих, ні тих. Цим він принципово різниться від свого попередника В.Огризка. українська дипломатія мусить перетворюватися із конфронтаційної на одному векторі і лизоблюдської на іншому, на більш збалансовану і взагалі собі на умі.

Треба розуміти, що дане призначення є певним елементом торгів, які зараз ведуться у парламенті, поступкою з боку опозиції. Водночас воно є ще й проявом компромісу між Ю.Тимошенко і В.Ющенком, адже саме останній подає на затвердження кандидатуру міністра закордонних справ. Тільки за таких умов стало можливим прийняття резонансного закону про підвищення соціальних стандартів не тільки у першому читанні, що зроблено минулого тижня, а й у другому, що очікується цього тижня. Чому ж для Ю.Тимошенко виявилося важливим мати на даній посаді саме таку людину, як П.Порошенко?

Це, безперечно, сигнал усьому світові і самим громадянам, якою вона бачить зовнішню політику держави у найближчому майбутньому – однозначно орієнтованою перш за все на економічні вигоди України, на підписання різних торгівельних контрактів та інвестиційних проектів. Протистояння цивілізацій, та чи інша модель демократії П.Порошенка не цікавлять, ідеться про суто прагматичні орієнтири.

Навряд чи це призначення схвально зустрінуть у будь-якій іноземній столиці, воно відповідає виключно інтересам Києва і свідчить про початок кардинальної перебудови усього нашого політикуму, про перші спроби подолати хронічні, багатовікові хвороби. Новий міністр вже заявив, що поряд з традиційними для української дипломатії західним і російським векторами все більшої сили набиратиме вектор, спрямований на Китай (6% приросту ВВП), Індію (4,5%), Бразилію, на Близький Схід і Північну Африку (тобто на арабів з їхньою нафтою). Дипломатія втрачає заідеологізованість і набуває прагматизму.

Можливо, саме Порошенкові судиться стати першим українським Талейраном – цинічним, але ефективним дипломатом. Чому українцям так хронічно не таланить зі своїми політиками? Одна з версій, яка лежить на поверхні, це те, що наші провідники постійно розпивалися між Заходом і Росією, між популізмом і диктатурою, між селом і містом. В результаті постійних хитань вони втрачали контакт із публікою, люди відмовляли їм у довірі, суспільство втрачало цілісність, розпадалося  на окремі групки.

Ставка на якусь зовнішню підтримку завжди виявлялася в історії України програшною, бо нікому ми не потрібні, окрім нас самих. В результаті у суспільстві сформувалася певна установка – найбільше довіряти тим лідерам, які найменше говорять про зовнішній вибір України. Принаймні, не будують на цьому якихось надто далекосяжних планів. Геть з усіма сусідами доводиться вибудовувати конкретну лінію поведінки і геть з усіма доводиться уникати залежності.

Україна не повинна знищувати власну національну економіку ні під диктовку Заходу, ні під диктовку Росії. Останніми же роками у нас відбувалося саме це. Українці нагадують американських індіанців, які розпродали свою землю за скляні брязкальця та іншу біжутерію. Хочеться вірити, що більше Україна не продаватиме свою військову техніку дружнім режимам за безцінь, що не прогинатиметься по-холуйськи перед значно слабшими за себе, але ж західними сусідами, що замість балаканини про євроінтеграцію почнуться реальні кроки на прагматичній основі.
 
Поштовхом до цього може стати симетризація візового режиму, перегляд зобов’язань, взятих Україною при вступі до ВТО тощо. Оскільки бізнесові інтереси особисто Порошенка лежать великою мірою у сфері агропрому, він кровно зацікавлений у відродженні села, взятті під контроль діяльності наших хлібних трейдерів тощо.

Газета "НЕДІЛЯ"
21 жовтня 2009р.

Теги: Україна, вибори Президента, Талейран, петро Порошенко

НОВИНИ: Політика

12:07
/ 10
Ужгородські депутати очікувано провалили звільнення заступника мера Плавайка, якому СБУ через угорське громадянство відмовила в доступі до держтаємниці
15:39
/ 6
Угорець з Ужгорода з вершини Говерли закликав угорців в угорщині сказати "Так" вступу України до ЄС Відео новина
14:17
/ 11
У вівторок на позачерговій сесії Ужгородської міськради на підставі листа СБУ з посади заступника мера планують звільнити людину Пересоляка Плавайка
20:57
/ 6
Посол "Угорщини в Угорщині" Шандор передає в українські села угорські книжки
17:02
/ 15
Дружина закарпатського нардепа-"слуги" Лаби за 583 грн купила дві ділянки у курортному Пилипці
03:28
/ 4
Депутат-"слуга" Берегівської райради виїхав у відрядження за кордон через митний пост, очолюваний батьком, і не повернувся Фото новина
02:44
/ 3
Вперше на Закарпатті з робочим візитом перебуває Верховний комісар ОБСЄ у справах національних меншин Фото новина
17:46
/ 6
Голова Хустської райради Н.Павлій "за власним бажанням" подав у відставку і "пішов далі"
15:05
/ 10
Дружина керівника БЕБ у Закарпатській області купила новий будинок з землею
01:31
/ 21
На третій рік війни мер Ужгорода Андріїв увійшов до четвірки мерів України з найбільшими зарплатами (ІНФОГРАФІКА)
14:52
/ 5
Голова земельної комісії Ужгорода, "слуга" Мильо задекларував $340 тис., 1,7 млн грн і влаштувався "завгоспом" у лікарню
03:53
/ 7
Після публікації ЦПК в Міноборони звільнили ексголову Закарпатської ОДА Олексія Петрова з посади керівника скандального "Спецтехноекспорту"
01:11
/ 5
На Закарпатті за розпалювання релігійної ворожнечі священника УПЦ МП оштрафували на 3400 грн
18:43
/ 17
Ужгородського депутата від ОПЗЖ Маєрчика суд визнав корупціонером, його мають внести до Реєстру корупціонерів (ДОКУМЕНТ)
13:38
Директор угорської опери посперечався з послом Шандором через виступ пропутінської Нетребко
02:40
/ 25
Федір Шандор як посол вручив вірчі грамоти президенту угорщини Фото новина
19:04
/ 13
Колишній голова Мукачівської РДА і "нетривалий" очільник Закарпатської обласної служби зайнятості Едгар Токар очолив "заповідний" департамент Міндовкілля
12:44
Суд відмовив прокуратурі у конфіскації нерухомості голови Верхньокоропецької громади Химича
01:15
/ 14
Посол Федір Шандор вручив копії вірчих грамот в угорському МЗС Фото новина
21:13
/ 13
Заступником голови Закарпатської ОВА став Ростислав Пріцак Фото новина
11:04
/ 4
ЗМІ: угорщина блокує початок переговорів про вступ України до ЄС через питання нацменшин
20:54
/ 3
Кабмін погодив звільнення Т.Аверіна з посади голови Тячівської РДА
16:21
/ 9
Ексголова Тячівської РДА часів Януковича Шелевер уник відповідальності за махінації з землею
20:08
/ 7
Ексрегіонал і ексОПЗЖист В'ячеслав Шутко оголосив про запуск нового телеканалу на Закарпатті
00:49
/ 3
Московська пропаганда на Закарпатті на початках Чехословацької республіки
» Всі новини