Закарпатські екологи навели порядок із заготівлею дарів лісу

Вересень - традиційна для закарпатців ужинкова пора. Восени наші горяни завдяки грибам та ягодам суттєво латають сімейні бюджети. Однак, як це часто, буває, найбільше заробляють на природних ресурсах не ті, хто збирають, а ті, хто скуповують і перепродають продукцію. Ми пам'ятаємо дикі 90-ті роки, коли ділки вивозили з Закарпаття за кордон сотні тонн грибів, ягід, горіхів, лікарських рослин, навіть слимаків. Важко оцінити, якої шкоди природі було завдано у той період. Нині ж радує те, що цьому безгосподарному поводженню з дарами лісу нарешті твердо покладено край. Про заготівлю природних ресурсів і збереження при цьому екології краю ми дізнавалися в Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища.

Закарпатські екологи навели порядок із заготівлею дарів лісу

Як розповів начальник відділу біоресурсів Анатолій Поляновський, нині заготівля дикоростучих чітко регламентована і контрольована. Це питання завжди постійно "на олівці" не тільки управління, а й обласної державної адміністрації. "Відверто кажучи, ніяких проблем із перебором лімітів у нас немає, — каже Анатолій Олександрович. — Навпаки, збирається набагато менше, ніж дозволено. До прикладу, минулого року ліміт на вивезення чорниці за кордон становив 1766 тонн, а було вивезено тільки 326, тобто 12 %. Подібна ситуація і цьогоріч".

Начальник держуправління Андрій Погорєлов пояснив, що порядок видачі дозволів і встановлення лімітів на території Закарпатської області розроблено на підставі статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статей 15, 19, 43 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища України", статей 10, 11 Закону України "Про рослинний світ", статті 30 Лісового кодексу. В результаті посилено контроль не тільки за повнотою сплати необхідних платежів до бюджету, а й, що дуже важливо, за раціональним і невиснажливим використанням природних ресурсів.

"Насамперед хочу зауважити, що право на заготівлю природних рослинних ресурсів місцевого значення (сюди входять дикорослі ягоди, плоди, гриби, соки, лікарська сировина та інше — Авт.) мають суб'єкти підприємницької діяльності, які забезпечені обладнанням зі зберігання та переробки заготовленої продукції. — Каже Андрій Вікторович. — Важливо і те, що підприємці з-за меж області мають право на заготівлю і закупівлю дикоростучих лише за умови реєстрації філій на території нашої області. Таким чином область отримує грошові надходження, а ми можемо контролювати їхню діяльність".

Андрій Погорєлов пояснив, що дозволи бізнесменам на право заготівлі дарів природи видаються тільки після того, як вони пройдуть "екзамен" постійної комісії облдержадміністрації з раціонального використання природних рослинних ресурсів місцевого значення і постійної комісії обласної ради з питань екології та використання природних ресурсів. Тобто варіантів, коли місцеві чиновники за хабар дозволяли б заготівельникам за безцінь скуповувати гриби чи ягоди, не може бути теоретично. Бо інакше вони не зможуть вивезти продукцію за кордон.

"Вивезення суб'єктами підприємницької діяльності за межі області та України заготовлених природних рослинних ресурсів місцевого значення проводиться лише за наявності погодження, виданого нашим управлінням, — пояснює головний еколог краю. — Тому, самі розумієте, що "ліві" схеми нині не проходять. Можливо, зокрема і цим пояснюється не така, як десяток років тому, активність бізнесменів".

Додамо, що, крім погодження екологів, аби вивезти лісові дари за кордон, потрібно також мати дозвіл на право закупівлі чи заготівлі дикоростучих від постійно діючої комісії, документи про нормативну оплату за сировину, що вивозиться, а при експорті сушених грибів та ягід ще й відповідний акт переробки сировини.  

Андрій Погорєлов для того, аби ми зорієнтувалися в ситуації, назвав нам деякі цифри. Так, минулого року ліміт на вивезення грибів за межі України був затверджений на рівні 1945 тонн, а було вивезено лише 84. Ожини з дозволених 823 тонн за кордон вивезли 54 тонни, малини — тільки 3 з можливих 502, а лікарських рослин — взагалі тільки 240 кілограмів, хоч дозволялося 109 тонн.

Цього року постійно діючою комісією надано 33 дозволи (30 на чорницю і 3 на гриби) суб’єктам підприємницької діяльності. Крім того, за поданням держуправління охорони навколишнього природного середовища, затверджено ліміти спеціального використання дарів лісу, які екологи щороку розраховують на підставі матеріалів лісовпорядкування та наукових рекомендацій. Цікаво, що найбільше чорниці на Закарпатті дозволено збирати у Міжгірському (440 тонн), Великоберезнянському (360 тонн), Перечинському та Воловецькому районах (по 200 тонн). Гриби також "лідирують" у Міжгірському (630 тонн) і Великоберезнянському (595 тонн) районах. У Хустському та Іршавському районах ліміти затверджені на рівні 200 тонн.

… Коли нарешті підуть дощі, у горах масово з’являться гриби і розпочнеться черговий "заробітчанський" сезон наших горян.

Ярослав Світлик, "Старий Замок "Паланок"
23 вересня 2009р.

Теги: Карпати, дари лісу, гриби, екологи

НОВИНИ: Соціо

11:28
У середу в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олегом Гойбергом Фото новина
20:09
/ 2
В Ужгороді у вівторок призупинять водопостачання у центральній частині міста
11:25
/ 1
У вівторок в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Василем Чурговичем Фото новина
13:37
/ 1
В Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Віктором Мургою Фото новина
15:39
/ 1
У Мукачеві в неділю стартують заходи до Днів міста (ПРОГРАМА)
18:43
Тячівський суд наклав арешт на землю під будівництво МГЕС в Калинах (ДОКУМЕНТ)
11:17
/ 1
Головою Закарпатського окружного адміністративного суду переобрали Ярославу Калинич Фото новина
00:05
/ 1
У Великому Березному проведуть в останню дорогу нацгвардійця Олега Соценка Фото новина
22:59
/ 2
"Вужі на сковороді" пралісів "Шипота"
14:15
/ 1
Підтверджено загибель Артура Ковача з Калин на Тячівщині, який вважався зниклим безвісти понад півтора року Фото новина
13:33
/ 1
У Рахові поховають сироту-переселенця з Запоріжжя Дмитра Баришполя, який загинув пів року тому на Донеччині Фото новина
21:02
Два КПП на кордоні зі Словаччиною та угорщиною тимчасово не працюватимуть
11:15
/ 1
У Мукачеві в п'ятницю попрощаються з Богданом Магійовичем, який загинув ще 2 роки тому Фото новина
13:18
/ 3
Зупиняючи московську орду на Харківщині, поліг Андрій Алексик з Онока Виноградівської громади Фото новина
11:14
/ 1
У лікарні в Сумах від отриманих на російській Бєлгородщині ран помер Юрій Порошенко з Осою Іршавської громади
14:20
За I квартал 2025 року НСЗУ сплатила 1,1 млрд грн медзакладам Закарпаття за Програмою медичних гарантій
13:15
/ 2
На Донеччині поліг Артем Песик з Берегова Фото новина
19:27
/ 2
Питання про створення парку "Чорні озера", підтримане ужгородцями в петиції, виносять на сесію міськради (ДОКУМЕНТИ)
21:12
/ 2
У лікарні в Ужгороді після важкої хвороби помер військовий із Ясіні на Рахівщині Олексій Боклажук Фото новина
20:22
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині попрощаються з полеглим захисником Михайлом Пауком Фото новина
04:44
ВІДЕОФАКТ. На Закарпатті розцвіла Долина нарцисів
21:52
/ 3
Двоє знайомих "нагріли" ужгородку на продажі 10-ти її квартир на понад 14 млн грн Фото новина
19:16
/ 2
У неділю в Мукачеві попрощаються з полеглим Героєм Володимиром Дубровським Фото новина
16:49
/ 11
Ужгородцеві Роберту Бровді "Мадяру" присвоєно звання Героя України
16:15
/ 3
Ужгородцеві Анатолію Тегзі "Варвару" посмертно присвоєно звання Героя України
» Всі новини