Роман Офіцинський: Криза законності в УжНУ

Протягом останніх двох місяців у заявах до правоохоронних органів, інформаційних повідомленнях і зверненнях до широкого загалу керівництво Ужгородського національного університету згадує мене незлим, тихим словом.

Усе через те, що Державна інспекція навчальних закладів Міністерства освіти і науки України 10-12 серпня цього року виявила порушення в рішеннях і діях приймальної комісії УжНУ. Незрозуміло, чому завинив я, коли обидві довідки разом з інспекторами підписав ректор. Він зобов'язався все виправити. Отже, нелогічними є різноманітні апеляції до громадськості, котрі традиційно щосуботи друкують "Новини Закарпаття".

Зі свого боку я лише привернув увагу до кризи законності, котра без перебільшення поглинула УжНУ. Подолати її можна. Йдеться про низку свідомо залишених напризволяще "мін сповільненої дії". Зосібна справа ось у чому.

Роман Офіцинський: Криза законності в УжНУ

Згідно з пунктом 1 статті 34 Закону України "Про вищу освіту", вчена рада вищого навчального закладу є колегіальним органом. Шляхом голосування вона приймає у межах своєї компетенції важливі рішення з організаційних, кадрових, фінансових та інших питань. Цей орган формується з двох категорій: призначених за посадами і виборних представників.

Тривалий час до Вченої ради Ужгородського національного університету входить 53 особи, замість 60, як це передбачає пункт 4.12.2 Статуту УжНУ. Отож рада діє в неповному складі, не вистачає 7 членів, що є порушенням. Це при тому, що її засідання визнаються правомочними за умови присутності не менше двох третин статутного складу – 40 членів.

Нині за посадою у Вчену раду УжНУ входить 28 осіб: ректор, 6 проректорів, 18 деканів, головний бухгалтер, співголова конференції трудового колективу і, як не дивно, одна особа, що не відповідає посадовому критерію. Її ввели як декана, проте забули вивести, оскільки факультет давно ліквідували. У той же час одну особу не включено до складу ради, проте вона має бути її членом за посадою. Відсутній керівник органу студентського самоврядування. Його членство в раді передбачено пунктом 4.12.3 Статуту УжНУ.

До Вченої ради УжНУ також входить 25 виборних представників, а повинно їх бути принаймні 32. Із наявних 25 осіб 15 представляють науково-педагогічних працівників. Згідно з Законом і  Статутуом, вони обираються з числа завідувачів кафедр, професорів, докторів наук. Але тільки 7 із них відповідають вимогам. Інші або не завідувачі кафедрами, або не мають наукового ступеня доктор наук і вченого звання професор.

10 членів Ученої ради представляють інших університетських працівників на постійній основі. Одначе тут не дотримано критерію – "відповідно до визначених квот".

Згідно з пунктом 4.12.3 Статуту УжНУ, "кількість виборних представників від факультетів та інших структурних підрозділів визначається ректором з урахуванням загальної чисельності працівників відповідного структурного підрозділу та затверджується Конференцією трудового колективу університету". Відповідне рішення досі не прийняте, тому представництво структурних підрозділів є довільним. Окремі з них мають по два виборні представники, інші – по одному, а деякі – жодного, зокрема це стосується аж шести факультетів, тобто третини від наявних.

Із дотичного приводу президія профкому викладачів і співробітників УжНУ прийняла 7 липня 2009 року відповідну постанову. Вона просила ректора подати для розгляду на Конференції трудового колективу досі відсутнє Положення про Вчену раду УжНУ, яке б чітко визначило регламент проведення її засідань.

Однак звернення президії профкому ректор проігнорував. Шкода. Адже у червні цього року на Вченій раді під його головуванням не вистачило для прийняття рішень потрібного кворуму. За умови обрання визначеної Статутом кількості членів ради цей неприємний факт не трапився б.
Натомість маємо у підсумку хибу в 16 голосів, що більше чверті статутного складу. Це веде до правових колізій у спірних випадках. Адже членство у раді принаймні 9 осіб неправомірне, а ще 7 просто не обрали.

Неважко спрогнозувати як на зазначене відреагує ректор. Правильно. Як і досі. Дасть відповідь не по суті проблеми, а по особі. Не звикати. Але ж рано чи пізно доведеться сформувати Вчену раду відповідно до Статуту УжНУ і Закону "Про вищу освіту".

На це й націлили у своєму зверненні до громадськості проректори і декани УжНУ. 11-12 вересня вони заявили, що все потрібно вирішувати в стінах університету на підставі його Статуту і законів України. Святі слова. Час уже спільно під громадським контролем повернути університет у правове русло.

Роман Офіцинський, доктор історичних наук, професор, професор кафедри історії України УжНУ
19 вересня 2009р.

Теги: УжНУ, університет, Роман Офіцинський, Вчена рада

Коментарі

студент 3 29.09.2012 / 19:39:29
Це ти про порушення говориш? Та все, що пов'язано з твоїм іменем це і є порушення і беззаконність..................

Дехто 28.12.2010 / 00:41:00
Студент УжНУ, шикарно написано!!!!
Правда.

Студент 28.12.2010 / 00:32:00
Хто б казав!

Студент УжНУ 03.06.2010 / 00:16:00
Романе Андрійовичу, а у вас самого не має "кризи законності"?? Щоб трохи пояснити читачам ситуацію, трохи розповімо про роботу Романа Андрійовича зі студентами. Наприклад, на факультеті романо-германської філології цей аморальний викладач звертався (неодноразово) до студенток з проханням приходити на його пари у більш відкритому одязі. Це, за його словами, "буде сприяти поширенню світла на заняттях" (цит.). Що вже говорити про прейскурант цін Офіцинського на іспитах... От такий ось "борець"-просвітитель, який однією рукою вірші пише, а іншою - взятки бере. Та й взагалі всі студенти Романа Андрійовича давно помітили його схильність до збочинсько-аморальних натяків під час занять і таке інше...



Ну то як там із законністю, Романе Андрійовичу???

Браття-русини 24.09.2009 / 17:12:00
Думаю що до виборів в Україні готується адміністративно-чмошний переворот в УжНУ.

k5 21.09.2009 / 12:16:00
Ха! Та реально Ваш Вегеш проганяє! мадярон!

ян 20.09.2009 / 18:21:00
це хто громада? зайшляк Офіцинський й манкунт Фенич?

k5 20.09.2009 / 11:08:00
громада вимагає догану Вегешу!

НОВИНИ: Соціо

18:00
На війні з росією поліг Павло Полянчук з Богдана на Рахівщині Фото новина
21:14
На Закарпатті забудовник уник кримінальної відповідальності, сплативши 4,6 млн грн податку на прибуток
15:45
У Тарнівцях на Ужгородщині провели в останню дорогу захисника Василя Копача Фото новина
09:23
У Лукові Хустської громади попрощалися з Іваном Повхом, що з квітня вважався зниклим безвісти Фото новина
23:49
/ 1
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим Героєм Іваном Ключніком Фото новина
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 7
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 22
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 12
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
» Всі новини