Роман Офіцинський: Криза законності в УжНУ

Протягом останніх двох місяців у заявах до правоохоронних органів, інформаційних повідомленнях і зверненнях до широкого загалу керівництво Ужгородського національного університету згадує мене незлим, тихим словом.

Усе через те, що Державна інспекція навчальних закладів Міністерства освіти і науки України 10-12 серпня цього року виявила порушення в рішеннях і діях приймальної комісії УжНУ. Незрозуміло, чому завинив я, коли обидві довідки разом з інспекторами підписав ректор. Він зобов'язався все виправити. Отже, нелогічними є різноманітні апеляції до громадськості, котрі традиційно щосуботи друкують "Новини Закарпаття".

Зі свого боку я лише привернув увагу до кризи законності, котра без перебільшення поглинула УжНУ. Подолати її можна. Йдеться про низку свідомо залишених напризволяще "мін сповільненої дії". Зосібна справа ось у чому.

Роман Офіцинський: Криза законності в УжНУ

Згідно з пунктом 1 статті 34 Закону України "Про вищу освіту", вчена рада вищого навчального закладу є колегіальним органом. Шляхом голосування вона приймає у межах своєї компетенції важливі рішення з організаційних, кадрових, фінансових та інших питань. Цей орган формується з двох категорій: призначених за посадами і виборних представників.

Тривалий час до Вченої ради Ужгородського національного університету входить 53 особи, замість 60, як це передбачає пункт 4.12.2 Статуту УжНУ. Отож рада діє в неповному складі, не вистачає 7 членів, що є порушенням. Це при тому, що її засідання визнаються правомочними за умови присутності не менше двох третин статутного складу – 40 членів.

Нині за посадою у Вчену раду УжНУ входить 28 осіб: ректор, 6 проректорів, 18 деканів, головний бухгалтер, співголова конференції трудового колективу і, як не дивно, одна особа, що не відповідає посадовому критерію. Її ввели як декана, проте забули вивести, оскільки факультет давно ліквідували. У той же час одну особу не включено до складу ради, проте вона має бути її членом за посадою. Відсутній керівник органу студентського самоврядування. Його членство в раді передбачено пунктом 4.12.3 Статуту УжНУ.

До Вченої ради УжНУ також входить 25 виборних представників, а повинно їх бути принаймні 32. Із наявних 25 осіб 15 представляють науково-педагогічних працівників. Згідно з Законом і  Статутуом, вони обираються з числа завідувачів кафедр, професорів, докторів наук. Але тільки 7 із них відповідають вимогам. Інші або не завідувачі кафедрами, або не мають наукового ступеня доктор наук і вченого звання професор.

10 членів Ученої ради представляють інших університетських працівників на постійній основі. Одначе тут не дотримано критерію – "відповідно до визначених квот".

Згідно з пунктом 4.12.3 Статуту УжНУ, "кількість виборних представників від факультетів та інших структурних підрозділів визначається ректором з урахуванням загальної чисельності працівників відповідного структурного підрозділу та затверджується Конференцією трудового колективу університету". Відповідне рішення досі не прийняте, тому представництво структурних підрозділів є довільним. Окремі з них мають по два виборні представники, інші – по одному, а деякі – жодного, зокрема це стосується аж шести факультетів, тобто третини від наявних.

Із дотичного приводу президія профкому викладачів і співробітників УжНУ прийняла 7 липня 2009 року відповідну постанову. Вона просила ректора подати для розгляду на Конференції трудового колективу досі відсутнє Положення про Вчену раду УжНУ, яке б чітко визначило регламент проведення її засідань.

Однак звернення президії профкому ректор проігнорував. Шкода. Адже у червні цього року на Вченій раді під його головуванням не вистачило для прийняття рішень потрібного кворуму. За умови обрання визначеної Статутом кількості членів ради цей неприємний факт не трапився б.
Натомість маємо у підсумку хибу в 16 голосів, що більше чверті статутного складу. Це веде до правових колізій у спірних випадках. Адже членство у раді принаймні 9 осіб неправомірне, а ще 7 просто не обрали.

Неважко спрогнозувати як на зазначене відреагує ректор. Правильно. Як і досі. Дасть відповідь не по суті проблеми, а по особі. Не звикати. Але ж рано чи пізно доведеться сформувати Вчену раду відповідно до Статуту УжНУ і Закону "Про вищу освіту".

На це й націлили у своєму зверненні до громадськості проректори і декани УжНУ. 11-12 вересня вони заявили, що все потрібно вирішувати в стінах університету на підставі його Статуту і законів України. Святі слова. Час уже спільно під громадським контролем повернути університет у правове русло.

Роман Офіцинський, доктор історичних наук, професор, професор кафедри історії України УжНУ
19 вересня 2009р.

Теги: УжНУ, університет, Роман Офіцинський, Вчена рада

Коментарі

студент 3 29.09.2012 / 19:39:29
Це ти про порушення говориш? Та все, що пов'язано з твоїм іменем це і є порушення і беззаконність..................

Дехто 28.12.2010 / 00:41:00
Студент УжНУ, шикарно написано!!!!
Правда.

Студент 28.12.2010 / 00:32:00
Хто б казав!

Студент УжНУ 03.06.2010 / 00:16:00
Романе Андрійовичу, а у вас самого не має "кризи законності"?? Щоб трохи пояснити читачам ситуацію, трохи розповімо про роботу Романа Андрійовича зі студентами. Наприклад, на факультеті романо-германської філології цей аморальний викладач звертався (неодноразово) до студенток з проханням приходити на його пари у більш відкритому одязі. Це, за його словами, "буде сприяти поширенню світла на заняттях" (цит.). Що вже говорити про прейскурант цін Офіцинського на іспитах... От такий ось "борець"-просвітитель, який однією рукою вірші пише, а іншою - взятки бере. Та й взагалі всі студенти Романа Андрійовича давно помітили його схильність до збочинсько-аморальних натяків під час занять і таке інше...



Ну то як там із законністю, Романе Андрійовичу???

Браття-русини 24.09.2009 / 17:12:00
Думаю що до виборів в Україні готується адміністративно-чмошний переворот в УжНУ.

k5 21.09.2009 / 12:16:00
Ха! Та реально Ваш Вегеш проганяє! мадярон!

ян 20.09.2009 / 18:21:00
це хто громада? зайшляк Офіцинський й манкунт Фенич?

k5 20.09.2009 / 11:08:00
громада вимагає догану Вегешу!

НОВИНИ: Соціо

21:48
Підтверджено загибель на Запоріжжі ще в січні 2024-го 22-річного Михайла Яцканича з Підвиноградова Виноградівської громади Фото новина
15:52
/ 2
На війні поліг 21-річний Іван Микульця з Тячева Фото новина
13:33
/ 7
В Ужгороді відклав яйця унікальний, єдиний в Україні кайман Шнайдера Фото новина
11:33
/ 2
На Харківщині поліг Леонід Пивовар з Неліпина на Мукачівщині Фото новина
12:53
/ 1
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим на війні з росією Андрієм Розгау Фото новина
02:16
/ 2
WWF-Україна виступає проти будівництва лісової автодороги в межах лісництв філії "Ужгородське лісове господарство" ДП "Ліси України"
19:18
/ 15
У Калинах на Тячівщині харківський забудовник незаконно почав роботи зі спорудження ГЕС Фото новинаВідео новина
16:48
/ 7
В Ужгороді ще не відкритий McDonald's покарали за "непродуману" вивіску Фото новина
10:41
/ 1
На війні з росією поліг 57-річний Іван Пичкар з Родниківки на Мукачівщині Фото новина
01:31
/ 14
Справа Комарницького: Звільнений начальник УСР в Закарпатській області Химич зберігає $95 тис. готівкою
13:59
У Буштині на Тячівщині, гасячи пожежу в надвірній споруді, врятували два будинки та літню кухню поруч Фото новина
11:06
/ 1
На Запоріжжі поліг Володимир Зелді з Тересви на Тячівщині Фото новина
00:08
/ 10
Ужгородські лісівники будуватимуть дорогу під вітряки на Рівній через праліси (ДОКУМЕНТИ)
11:01
/ 2
На Сумщині поліг прикордонник Руслан Пинзару з села Сімер Перечинської громади Фото новина
15:37
/ 13
ВР прийняла доопрацьований після вето президента закон про примусове відчуження землі та будинків в Ужгородському районі Закарпатської області
16:23
На Закарпатті у лютому 2025-го порівняно з груднем 2024-го ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 2,6%
13:20
/ 1
У вівторок в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Сергієм Лазориком Фото новина
12:45
Профільна комісія Закарпатської облради підтримала збереження Чорних озер в Ужгороді Фото новина
19:14
У Мукачеві патрульні виявили водійку "під кайфом", а в пасажира – наркотики Фото новина
14:12
/ 14
Закарпаття відвідала очільниця Міндовкілля Гринчук, нищення довкілля мініГЕСами і вітряками пріоритетом візиту не було Фото новина
13:02
На Закарпатті, на кордоні з угорщиною на початку квітня запрацює новий пункт пропуску "Велика Паладь – Нодьгодош"
13:57
/ 1
У понеділок у Мукачеві попрощаються з полеглим захисником Володимиром Напудою Фото новина
13:20
/ 1
В Ужгороді у суботу попрощаються з полеглим на війні Мирославом Біртою Фото новина
19:37
/ 4
Петиція про розробку нового генплану Ужгорода зібрала необхідні підписи всього за добу
14:46
У п'ятницю зранку тимчасово не працюватиме КПП "Лужанка – Берегшурань"
» Всі новини