"Волга" закарпатця Івана Гергардта їздить на власному паливі

Двір приватного будинку директора автоагрегатного заводу "Меркурій" Івана Гергардта (м. Берегово Закарпатської обл.) нагадує експериментальний полігон. Тут і справді відбувається незвичайний експеримент. Заповзятливий закарпатець вирішив втілити в життя більшість сучасних розробок з галузі альтернативної енергетики, щоб отримати в результаті повну автономію від комунальних послуг, на якість яких ми постійно нарікаємо.

Іван Гертгард показує свою установку
Іван Гертгард показує свою установку

"Перша ластівка" - це біогазова установка, яка вже височіє у дворі. Вона являє собою величезну цистерну з безліччю краників і датчиків. Поруч - теплиця, що не випадково, адже завдяки агрегатові всі відходи сільського господарства, залишки їжі і навіть звичайна трава перетворюються на добрива. А можна отримувати і власний біогаз, який виробляється в процесі бродіння біовідходів, використовувати його, як звичайний, наприклад, для обігріву приміщень. Можна за допомогою танкового компресора навіть заправляти автомобіль, що і робить Іван Гергардт.

За необхідності з біогазу реально отримувати електроенергію (з одного кубічного метра - 2-3 кіловати). Але все ж найголовніше (і тут найбільші прибутки) - біогазова установка виробляє якісні, екологічно чисті добрива в твердому або рідкому вигляді (біогумус). У цих добривах немає нітритів, зерен бур'янів, яєць паразитів, відсутній навіть знайомий специфічний запах. Ще простіше - швидка, за лічені тижні або місяці, переробка таких біовідходів, як коров'ячий гній.

На черзі у винахідника - вітряна установка, а можливо, навіть сонячні батареї. "У нас дуже багато про це говорять, а на ділі не бачимо ніяких зрушень, - міркує він. - Хоча наша країна неодмінно прийде до розуміння того, як нам стати врешті-решт енергетично та політично незалежними. Але для цього повинні вже зараз щось конкретно робити. Як я, наприклад".

Іван Гергардт розповідає, як усе починалося: "Я дуже люблю копатися в саду, є в мене і виноградник. Не хотілося тільки труїти свою сім'ю хімікатами. А як інакше, адже нормальних добрив у продажу немає. Мій брат займається фермерством і ще в 90-х звідкись привіз кілька тонн біодобрив. Я теж вирішив спробувати, що це таке. Результат вразив: все стало буйно квітнути - і сад, і виноградники. Урожайність зросла в рази".

Однак виявилося, що купити такі біодобрива на Закарпатті ніде. Іван Гергардт навіть поїхав за ними в Угорщину, але був шокований ціною.

"У 2005 р. ми разом з провідними фахівцями почали думати про те, яку ще продукцію можна виготовляти на нашому заводі. І тоді я згадав про біогазової установки, яка виробляє добрива. Став читати літературу, шукати по інтернету однодумців. Зараз у мене є сайт з розділом про альтернативну енергетику (http://ivan-gerh.livejournal.com/tag/биогаз). Завдяки цьому також отримав багато порад від знаючих людей".

Тепер підприємець консультує інших. Адже його біогазова установка працює! "Це унікальна річ для України. Біогаз - універсальна технологія, яка дозволяє переробляти будь-який вид органічних відходів. А те, що при цьому ще й виділяється метан, дає свої плюси. Потенціал нашої країни - приблизно 35 млрд. кубометрів біогазу на рік. Тобто приватний сектор можна буде сміливо "відключати" від імпортного газу ".

Виявляється, перші біогазові установки робили китайці ... кілька тисяч років тому. Вони були дуже примітивні. Вигрібну яму зверху щільно накривали, а через бамбукову трубочку виходив газ, що вивільняються у процесі бродіння. Подібний принцип діє досі, проте технологія змінилася. Сучасна установка складається з ємності для відходів, батарей нагріву, механізму змішування біомаси, кранів і температурних датчиків.

"Такі агрегати повинні стояти на кожній свинофермі, - вважає Іван Гергардт. - Тоді там було б чисто, тепло і ніякого неприємного запаху. А свині приносили б доход не тільки завдяки м'ясу і салу".

Щодо використання біогазу в побуті, тобто на домашній кухні, то в цьому також немає нічого складного. Звичайно, він потребує доочищенню, тому що лише на 60% складається з метану. "Проте в біогазі набагато менше шкідливих домішок, ніж в тому, що ми купуємо в Росії, - говорить Гергардт. - Раніше природний газ пропускали через очисні установки, чи роблять це зараз - дуже сумніваюся. Тому й наші жінки хворіють на рак, так як дихають на кухні різними смолами формальдегідів ".

Багатьох цікавить, скільки коштує побудувати такий агрегат у себе на подвір'ї чи на фермі. Конструктор вважає, що так просто не можна підходити до цього питання. Спочатку потрібно підрахувати, скільки установок можуть дати реальну економію. Окупність устаткування - від 1,5 до 2,5 років залежно від технічних умов: чим інтенсивніший процес бродіння - тим дорожчий агрегат. Зрозуміло, що коштуватиме він не одну сотню гривень.

Прикро тільки, що сьогодні фермерам практично не дають кредитів у банках на вигідних умовах. Хоча замовлення від місцевих закарпатських фермерів вже були, деякі навіть почали готувати місце для біогазової установки...

"Мій досвід все одно будуть потихеньку переймати ті, хто ще не розучився думати головою", - говорить Іван Гергардт. Почувши, що на Закарпатті за допомогою іноземних інвесторів планують побудувати завод з переробки сміття, запропонував владі спорудити біореакторну установку, яка переробляла б значну частину сміття саме на екологічні добрива та біогаз. Однак до таких інновацій у нас ще не готові.

Тому Іван Гергардт чекає кращих часів: коли в банках з'являться гроші, а в держави - розуміння, що потрібно врешті-решт реально дбати про власну незалежність. І починати слід саме з енергетичної сфери.

Олександр Ворошилов, 2000
11 вересня 2009р.

Теги: берегово, біопаливо, газ, альтернативна енергетика

НОВИНИ: Соціо

23:51
30 родин із прифронтової Харківщини оздоровилися та відпочили на Закарпатті за час дії програми "Турбота"
23:19
Словаччина хоче відновити пасажирське залізничне сполучення із Ужгородом, яке припинилося 80 років тому
18:22
"Укрзалізниця" ще цьогоріч планує запустити потяг "Київ – Кошиці"
15:29
/ 3
Як "танець з бубном" за вітряки на Руні гудуть сільрада, лісівники та закарпатська влада
14:15
/ 1
Приватний поїзд "Прага – Чоп" сьогодні здійснив свій перший рейс
11:22
/ 3
Запис мого діда і сепаратне святкування Паски
11:11
/ 1
У Ракоші Вишківської громади попрощалися з полеглим Героєм Святославом Корнійчуком
20:19
/ 4
В Ужгороді на об'їзній депутати-"слуги" планують "роздерибанити" понад 1 га землі із заниженням вартості в 10 разів
21:59
/ 20
На Закарпатті було зроблено спробу дестабілізації шляхом перекриття доріг "через мобілізацію". Поліція звільнила проїзд
18:44
/ 36
Головою Ужгородського міськрайонного суду переобрано Віктора Данка
18:38
На війні поліг Віталій Петах зі Страбичова Мукачівської громади
02:00
/ 29
Комбат Руслан Каганець: "Без людей виграти цю війну неможливо. Ми не зробимо мільйон роботів із штучним інтелектом, які за нас воюватимуть"
00:32
/ 1
Відсьогодні на Закарпатті розпочалася нерестова заборона
21:48
Біля Солотвинського солерудника виявлено смітники, пластикові пляшки в карстових проваллях і забруднення потоку Глод
16:44
/ 3
В Ужгороді пойдуть чемпіонат України з велоспорту-МТБ та чемпіонат області
11:26
/ 4
На війні з росією поліг Ігор Сакало з Горінчова Хустського району
10:53
У лютому споживчі ціни на Закарпатті в цілому не зросли – статистика
11:15
"Щасливі діти" запускають новий цикл відновлювальних ретритів для мам із дітьми "Сила Карпат"
10:56
/ 6
В Усть-Чорній на Тячівщині попрощалися з полеглим Героєм Октавіаном Коненком
22:53
/ 3
У понеділок в Сваляві проведуть в останню дорогу полеглого 21-річного Героя Василя Томащука
22:20
/ 2
У Великій Копані попрощалися з Віталієм Чонкою, що загинув на Запоріжжі ще торік у червні
15:31
У лютому в порівнянні з торішнім груднем ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
14:57
Торік на Закарпатті прийняли в експлуатацію житла на 17,8% більше, ніж у 2022-му
14:10
/ 1
Кабмін перерозподілив освітню субвенцію на 2024 рік: місцеві бюджети Закарпаття втратили 2,4 млн грн
23:00
/ 3
На війні поліг ровесник Конституції України Василь Цьока з Крайникова Хустської громади
» Всі новини