"Шпаківня" для закарпатської коломийки

Мало хто в Закарпатській області про це чув, але у високогірному Волівці вже втретє наприкінці липня пройшов фестиваль коломийок "Дзвінкі перлини Верховини". Разом із заступником голови управління культури Закарпатської обласної державної адміністрації Василем Марюхничем поїхали туди. Справді, малолюдний райцентр вирував. Ішли веселою колоною люди в народних строях і звичайній одіжі. В центрі спорудили й сцену. В презентаційних ятках сільських рад цього району виставили вироби народних умільців, готували немудрі страви, дещо й продавали (який фестиваль без торгівлі?).

"Шпаківня" для закарпатської коломийки

Дійство почалося. Виявилося, що тішитимуть коломийками та іншою творчістю допитливі око й слух глядача не лише волівчани, але й представники інших  районів, ба — і областей. Приїхали навіть делегації з Польщі та Словаччини. Гуслі дійсно, як у пісні співається, мали би заграти красно. Вони — раритетні скрипки, віолончелі, бубни, цимбали — й витинали заскочисті фольклорні твори на славу. Адже старовинні інструменти апробовані роками, а новий інструмент на відповідальний виступ ніякий музикант не візьме. По завзятих троїстих музиках, народних гуртах було видно, що не все народне мистецтво в Україні перейшло жити на сцену для чинолюбивих виступів до різних дат, а ще живе в селах і вмирати скоро не збирається.

Урочисто відкрили фестиваль голова Волівецької РДА Іван Реблян та голова райради Мирослав Щербей. Вони щиро пораділи, що коломийки — це скарби, які залишилися нащадкам у спадок від предків, і нині сприятимуть туристичному іміджу Воловеччини. Виступили начальник управління культури в народному вбранні ("граючий тренер")  Юрій Глеба, керівник польської делегації Збишек Кораб і словацької делегації Михайло Іванцо.

Пішли виступи. Селищний голова Волівця Михайло Яремчук сповістив усіх, що на офіційній ("народній") частині свято не завершується, буде ще й дискотека, можна буде спробувати свої вокальні дані в "Карооке".
Серед недоліків до густого позитиву цього "свята під час кризи" можна прирахувати те, що не зроблено було належного озвучення в різних місцях селища того, що відбувалося на сцені. Про це зазвичай дбають навіть ретрогради-церковники під час своїх публічних служб перед своїми "вівцями". Мало було лавиць перед сценою. Тільки дещиця людей могла присісти, а інші, як сироти, блукали між ятками і занюхували ароматами шашликів чисте гірське повітря. Біля містка через ріку Вича повісили тільки один вказівник "Туалет". Це вже дійсно показало на "славу" наш європейський рівень приїжджим полякам та словакам. Бо ж на другому березі стояла для нагальних потреб народу тільки однокамерна дерев’яна "шпаківня". Чоловіки через перевантаженість "закладу" поступилися у його використанні жінкам, а самі йшли під місток. Але й тули стояла черга. Та й жінкам не вдавалося сповна справити свої потреби. Більша частина їх дибала в кущі й світила звідти своїми оголеними півкулями.

За останній час у Волівці виросло чимало ресторанів, мотелів з претензією на європейськість. То невже на фестиваль, єдиний у році, не можна було домовитися з їх керівництвом, щоб люди офіційно могли зайти туди, поставити і відповідні вказівники. Інакше ж, вважаючи необхідною покупку хоч чогось там взамін за користування туалетом, люди прямували в кущі.

— Малувато і реклами, належного висвітлення в засобах масової інформації цього свята, — зауважив голова обласної організації Національної спілки журналістів України Дмитро Воробець.

Щодо правильної організації таких великих дійств той же Василь Марюхнич міг подбати про курси для районного керівництва при обласній адміністрації, щоб "проколів" було менше.

— Не викликала радості і організація торгівлі, — прикметив секретар обласної організації НСЖУ Василь Чижмар. — Де найхарактерніше для регіону — бринза і вурда? Тільки в одному місці вони продавалися. Та й то занадто дорого. Аж із Мукачева привезли сюди мед. А хіба на Воловеччині його нема?

…Але думається, що наступного року цей фестиваль буде більш солодким. І менше буде хмар на небі. Останні, правда, приписують відомому місцевому туристичному організатору Сергію Гризі. Він ходив фестивальною територією, помахував вусами, а хмари через те то з’являлися, то зникали.

Василь Зубач
29 липня 2009р.

Теги: Воловець, фестиваль, коломийки

Коментарі

Не Балоган 2009-08-01 / 13:45:00
Це все правда, а що тут дивного-все це організовували "вірні балогівські пси-єцуни" Реблян, Щеребей, Яремчук.Хоча дешеві привітання від ЄЦу таки були-це і була основна мета заходу, бо на людей вони давно плювали!!!!

НОВИНИ: Культура

19:33
/ 3
В ужгородському скансені виставили ненаївне наївне
23:16
В ужгородському скансені відкрилася ювілейна виставка народної майстрині Людмили Губаль
22:39
Документальний фільм "Оберіг" про історію, традиції та культуру гуцулів Ясіні вже можна переглянути у YouTube
01:20
В Ужгороді відбудеться концерт Олександра Садварія "Music is my life"
22:06
/ 1
Іван Хланта презентував в Ужгороді новий збірник 110 казок з різних куточків Закарпаття
13:52
Закарпатська обласна філармонія запрошує на концерт Академічного камерного оркестру
23:23
Закарпатський народний хор увійшов у свій 79-й концертний сезон і розпочав підготовку до 80-літнього ювілею
00:35
Казки Закарпаття в записах Івана Хланти презентують в обласній книгозбірні
23:07
/ 1
В ужгородському скансені відкрилася виставка робіт майстрів народної творчості з різних куточків Закарпаття
21:59
У середу в Ужгороді відбудеться зустріч з письменником Мирославом Дочинцем
18:05
Книжки двох ужгородців увійшли в довгий список престижної літературної премії Бі-Бі-Сі
16:11
/ 2
В Ужгороді оцифрували унікальні фрески Горянської ротонди
00:12
У Закарпатській ОДА відзначили переможців конкурсу "Мистецтво книги", проведеного в межах "Книга-Фесту"
22:49
У Пряшеві відбувся 4-й український книжковий фестиваль
17:23
В Ужгороді відбудеться прем’єра вистави "Мина Мазайло" театру з Маріуполя
18:02
В Ужгороді проведуть "круглий стіл" до сторіччя дослідника давньої літератури Закарпаття Василя Микитася
15:46
На Закарпатті визначили переможців і резервістів обласного відбіркового конкурсу фестивалю "Червона рута"
01:48
У суботу в Ужгороді відбудеться обласний відбірковий конкурс фестивалю "Червона рута"
17:37
В ужгородському скансені завершили відновлення "солом'яного" даху з села Рекіти
18:05
/ 1
В Ужгороді відбудеться виставка "Книга-Фест-2024"
17:37
У гуцульській садибі-ґражді ужгородського скансену показали "Украдене щастя" Івана Франка
14:06
У Хусті вперше пройде відкритий театральний фестиваль-конкурс "Відлуння вічності: Українська класика сьогодні"
11:41
/ 1
До Всеукраїнського дня художника в Ужгороді відкрилися дві виставки
15:10
У вівторок в ужгородському скансені відкриють персональні виставки Івана Бондаренка та Владислава Ганзела
23:09
/ 1
На Львівському форумі видавців представлять нову дитячу книжку Олександра Гавроша "Фортель і Мімі"
» Всі новини