Закарпатку Наталію Мартишинець до Далай-Лами допустили на одну хвилину

Із 61-річною Наталією Мартишинець зустрічаємося біля замку "Канків" у Виноградові на Закарпатті. Вона заводить зелену "ниву", вузькою ґрунтовою дорогою піднімаємося на її дачу на Чорній горі. Тут Наталія живе сама з 2003-го, через два роки після смерті чоловіка. Переїхати сюди наказав духовний лідер буддистів Далай-Лама.

Закарпатку Наталію Мартишинець до Далай-Лами допустили на одну хвилину

— Я з весни 2002-го в Італії на заробітах була. Двоюрідна сестра покликала в Мілан доглядати за літньою жінкою, — уважно стежить за дорогою. — Мої предки були італійцями на прізвище Марчелло. За радянської влади нас змусили змінити його на Мартишинець. Батько остерігався радянських лікарів, тому я пішла вчитися на медсестру. Італійка, яку доглядала, була справжнім деспотом. Щоб я не робила — їй нічого не подобалося. Через два місяці в мене почалися галюцинації: здавалося, що вбиваю свою господарку. Пішла від неї. Найнялася покоївкою до лікаря-гінеколога Крістіана Варіотеса. Йому 79 років було, платив по тисячі євро на місяць. За півтора року я захворіла. Там не зовсім здорове харчування. Навіть якщо купуєш продукти в найдорожчих магазинах, все одно це хімія. У лікарні сказали, що два роки тому мені занесли вірус гепатиту С. Я згадала, що в Україні ходила на прийом до стоматолога.

Виходимо з машини біля будинку. Він без електроструму. Торік провели водогін. Наталія виносить із хати лавку. Сідаємо навпроти виноградників.

— За кілька днів Крістіан дав мені квиток на прийом до тибетського монаха Далай-Лами. Я поїхала в Рим, усю дорогу думала, про що спитати. Далай-Лама приймав у капличці на околиці міста. У черзі я простояла 7 годин. Розмовляти з учителем можна було тільки одну хвилину. Я зайшла до кімнати. Лисий чоловік в оранжевій тозі сидів  опустивши голову — ніби у трансі. Обличчя його не бачила. Спитала французькою: ”Де я зможу вижити?”. А він відповів також французькою: ”На чистій землі під відкритим небом. Тобі треба повернутися в рідні Карпати”. За кілька місяців я вже була вдома, а через рік дізналася, що Крістіан Варіотес помер від раку крові.

У трикімнатну квартиру у Виноградові Наталія навідується рідко.
   
— У мене тут гектар землі. Спочатку мала лише шість сотин, а потім прийшли сусіди, просили купити в них землю. Одному треба було грошей для сина, іншій — для чоловіка. Коли оговталася — опинилася із гектаром землі. Почала вирощувати персики, виноград, — показує на лозу. — Харчуюся лише кашами, рибою, сиром, овочами і фруктами. Щодня дозволяю собі випити ковток власного червоного вина. Картоплю, м’ясо й макарони не вживаю. Здоров’я пішло на поправку.

Наталія Мартишинець має ще дві освіти, в Ужгородському університеті закінчила факультети іноземних мов та історичний. Працювала вчителькою у школі у Виноградові. 1970-го вийшла заміж за Василя Баботу. Дітей не мали. Через сім років захворіла на туберкульоз.

— Вирізали мені половину легені і занесли віруси гепатиту А, В і С. Відправили на лікування у Крим. Гепатит викликав цироз печінки. У Симеїзі біля Ялти, де я лікувалася, на ринку торгували корейці. Щодня після процедур я допомагала їм продавати цибулю. Коли одного дня не прийшла, корейці захвилювалися. Провідали мене в санаторії, принесли пляшку відвару і чотири картоплини. Порадили спекти на вогнищі і з’їсти. Так лікувалася місяць і стала на ноги. Печінка відродилася. Старий професор із санаторію тільки й вимовив: ”Благодарю Бога, что дожил до тех пор, когда воочию увидел возрождение печени”. Я розпитувала корейців, чим вони мене лікували. Сказали тільки, що це тибетські рецепти.

1990-го захворів чоловік Наталі.

— У Василя зсихалася легеня. На операцію, яку роблять лише в Німеччині, треба було три тисячі доларів. Тоді то були божевільні гроші, дві квартири у Виноградові можна купити. Я сіла на старенького ”запорожця” і подалася в Угорщину. У місті Єгер торгувала на ринку, із сестрою їздила в Німеччину по старі автівки. Переоформлювали їх і продавали. За три роки заробила на операцію чоловікові. Та коли повернулася додому, виявилося, що операція не потрібна: легеня відновилась.

Сніжана Русин, "Газета по-українськи"
27 липня 2009р.

Теги: Виноградів, Далай-Лама, Наталія Мартишинець, Тибет, Чорна гора

НОВИНИ: Соціо

23:51
30 родин із прифронтової Харківщини оздоровилися та відпочили на Закарпатті за час дії програми "Турбота"
23:19
Словаччина хоче відновити пасажирське залізничне сполучення із Ужгородом, яке припинилося 80 років тому
18:22
"Укрзалізниця" ще цьогоріч планує запустити потяг "Київ – Кошиці"
15:29
/ 3
Як "танець з бубном" за вітряки на Руні гудуть сільрада, лісівники та закарпатська влада
14:15
/ 1
Приватний поїзд "Прага – Чоп" сьогодні здійснив свій перший рейс
11:22
/ 3
Запис мого діда і сепаратне святкування Паски
11:11
/ 1
У Ракоші Вишківської громади попрощалися з полеглим Героєм Святославом Корнійчуком
20:19
/ 4
В Ужгороді на об'їзній депутати-"слуги" планують "роздерибанити" понад 1 га землі із заниженням вартості в 10 разів
21:59
/ 20
На Закарпатті було зроблено спробу дестабілізації шляхом перекриття доріг "через мобілізацію". Поліція звільнила проїзд
18:44
/ 36
Головою Ужгородського міськрайонного суду переобрано Віктора Данка
18:38
На війні поліг Віталій Петах зі Страбичова Мукачівської громади
02:00
/ 29
Комбат Руслан Каганець: "Без людей виграти цю війну неможливо. Ми не зробимо мільйон роботів із штучним інтелектом, які за нас воюватимуть"
00:32
/ 1
Відсьогодні на Закарпатті розпочалася нерестова заборона
21:48
Біля Солотвинського солерудника виявлено смітники, пластикові пляшки в карстових проваллях і забруднення потоку Глод
16:44
/ 3
В Ужгороді пойдуть чемпіонат України з велоспорту-МТБ та чемпіонат області
11:26
/ 4
На війні з росією поліг Ігор Сакало з Горінчова Хустського району
10:53
У лютому споживчі ціни на Закарпатті в цілому не зросли – статистика
11:15
"Щасливі діти" запускають новий цикл відновлювальних ретритів для мам із дітьми "Сила Карпат"
10:56
/ 6
В Усть-Чорній на Тячівщині попрощалися з полеглим Героєм Октавіаном Коненком
22:53
/ 3
У понеділок в Сваляві проведуть в останню дорогу полеглого 21-річного Героя Василя Томащука
22:20
/ 2
У Великій Копані попрощалися з Віталієм Чонкою, що загинув на Запоріжжі ще торік у червні
15:31
У лютому в порівнянні з торішнім груднем ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
14:57
Торік на Закарпатті прийняли в експлуатацію житла на 17,8% більше, ніж у 2022-му
14:10
/ 1
Кабмін перерозподілив освітню субвенцію на 2024 рік: місцеві бюджети Закарпаття втратили 2,4 млн грн
23:00
/ 3
На війні поліг ровесник Конституції України Василь Цьока з Крайникова Хустської громади
» Всі новини