У церемонії відкриття пам'ятного знаку взяли участь керівники місцевої влади, голова Закарпатської обласної Ради і Ради Карпатського Єврорегіону Михайло Кічковський, директор Інституту та музею військової історії Міністерства оборони (МО) Угорщини Йожеф Голло, депутат угорського парламенту Марія Войнек, представники українського і польського посольств у Будапешті, Генеральний консул України в Ніредьгазі Іван Іванчо.
На Меморіальній дошці українською і угорською мовами викарбувано: "На цьому місці у 1939 році знаходився накопичувальний табір, у якому утримувались патріоти Карпатської України. Пам'ятаємо." Поруч розміщені відповідні меморіальні дошки у пам'ять про поляків та євреїв, які у різний час також утримувалися у таборі.
Відкриваючи церемонію, мер м. Ніртелек Ласло Молнар підкреслив: цей меморіальний знак - не лише пам'ять, але й застереження: такі сумні події не повинні повторитися. Історичним моментом, важливою дипломатичною подією назвав Йожеф Голло відкриття меморіальних знаків за участі угорців, українців, поляків, які спільно вшановують пам'ять колишніх утриманців табору. "Хто неспроможний пам'ятати про минуле, той приречений на те, щоб його повторити. Ми не хочемо повторювати минуле", підкреслив керівник установи МО Угорщини.
Меморіальна дошка, присвячена одній із трагічних, а донедавна і маловідомих сторінок долі Карпатської України, відновлює історичні події в національній пам'яті українського народу, є яскравим прикладом взаємоповаги, взаємопорозуміння і добросусідських відносин двох народів - українського і угорського, наголосив Михайло Кічковський. Представник України зазначив, що відкриття пам'ятного знаку розцінюється як невід'ємна ланка відзначення у 2009 році на Закарпатті і по всій Україні на вседержавному рівні 70-річчя Карпатської України - одного із важливих етапів історії українського державотворення. Вдячність за встановлення пам'ятного знаку висловили представник посольства Польщі в Будапешті Анджей Каліновські та керівник єврейської громади м. Ніредьгаза Габор Кертийс.
Після урочистого відкриття меморіальних дошок представники історичних релігійних конфесій освятили їх. До пам'ятного місця покладено вінки, у т.ч. Посольством України в Угорській Республіці та Консульством України у Ніредьгазі.
Збірний (накопичувальний) табір існував у "Вор'юлопоші" у 1939-1944 роках. Першими його утриманцями були угорські перебіжчики із Трансільванії. Після 15 березня 1939 році, коли угорськими військовими була окупована новопроголошена у м. Хуст Карпатська Україна, до табору було інтерновано 40 полонених українських січовиків (у цей час чисельність утриманців у таборі становила близько 300 осіб). До серпня цього ж року учасників оборони Карпатської України групами по 8-10 осіб було випущено на свободу. Наприкінці 1939-на початку 1940 року "Вор'юлопош" був притулком для біженців із Польщі. У квітні-травні 1944 року він функціонував як перший в Угорщині збірний пункт євреїв для депортації в концтабори, після чого був закритий.
Юрий 2009-08-04 / 20:10:00
Дії сучасної европейської Угорщини не зрозумілі москалям та їхнім політичним русинам, що перейшли до них у спадок в якості п'ятої колони
местный 2009-07-31 / 20:44:00
не пригласили просто...
ember 2009-07-27 / 11:31:00
Marsijane (orange, mestnyj, ork, sorry...), vy pochemu ne prinimali uchastije na tseremonii?! Da, ponjatno, zharko bylo, luchshe sidetj v prokhladnoj komnate i igratj revoljutsionera:))
I 2009-07-26 / 11:53:00
Gratulálok a cikkhez, drusza!
Але де бачу, за чиї гроші була установлена ця дошка...