В Угорщині на місці колишнього концтабору "Вор'юлопош" відкрито меморіальну дошку на честь патріотів Карпатської України

На місці колишнього табору "Вор'юлопош", що на території Ніртелекської міської ради Саболч-Сатмар-Березької області Угорщини, відкрито меморіальну дошку на честь патріотів Карпатської України, які утримувалися тут 70 років тому.

В Угорщині на місці колишнього концтабору "Вор'юлопош" відкрито меморіальну дошку на честь патріотів Карпатської України

У церемонії відкриття пам'ятного знаку взяли участь керівники місцевої влади, голова Закарпатської обласної Ради і Ради Карпатського Єврорегіону Михайло Кічковський, директор Інституту та музею військової історії Міністерства оборони (МО) Угорщини Йожеф Голло, депутат угорського парламенту Марія Войнек, представники українського і польського посольств у Будапешті, Генеральний консул України в Ніредьгазі Іван Іванчо.

На Меморіальній дошці українською і угорською мовами викарбувано: "На цьому місці у 1939 році знаходився накопичувальний табір, у якому утримувались патріоти Карпатської України. Пам'ятаємо." Поруч розміщені відповідні меморіальні дошки у пам'ять про поляків та євреїв, які у різний час також утримувалися у таборі.

Відкриваючи церемонію, мер м. Ніртелек Ласло Молнар підкреслив: цей меморіальний знак - не лише пам'ять, але й застереження: такі сумні події не повинні повторитися. Історичним моментом, важливою дипломатичною подією назвав Йожеф Голло відкриття меморіальних знаків за участі угорців, українців, поляків, які спільно вшановують пам'ять колишніх утриманців табору. "Хто неспроможний пам'ятати про минуле, той приречений на те, щоб його повторити. Ми не хочемо повторювати минуле", підкреслив керівник установи МО Угорщини.

Меморіальна дошка, присвячена одній із трагічних, а донедавна і маловідомих сторінок долі Карпатської України, відновлює історичні події в національній пам'яті українського народу, є яскравим прикладом взаємоповаги, взаємопорозуміння і добросусідських відносин двох народів - українського і угорського, наголосив Михайло Кічковський. Представник України зазначив, що відкриття пам'ятного знаку розцінюється як невід'ємна ланка відзначення у 2009 році на Закарпатті і по всій Україні на вседержавному рівні 70-річчя Карпатської України - одного із важливих етапів історії українського державотворення. Вдячність за встановлення пам'ятного знаку висловили представник посольства Польщі в Будапешті Анджей Каліновські та керівник єврейської громади м. Ніредьгаза Габор Кертийс.

Після урочистого відкриття меморіальних дошок представники історичних релігійних конфесій освятили їх. До пам'ятного місця покладено вінки, у т.ч. Посольством України в Угорській Республіці та Консульством України у Ніредьгазі.

Збірний (накопичувальний) табір існував у "Вор'юлопоші" у 1939-1944 роках. Першими його утриманцями були угорські перебіжчики із Трансільванії. Після 15 березня 1939 році, коли угорськими військовими була окупована новопроголошена у м. Хуст Карпатська Україна, до табору було інтерновано 40 полонених українських січовиків (у цей час чисельність утриманців у таборі становила близько 300 осіб). До серпня цього ж року учасників оборони Карпатської України групами по 8-10 осіб було випущено на свободу. Наприкінці 1939-на початку 1940 року "Вор'юлопош" був притулком для біженців із Польщі. У квітні-травні 1944 року він функціонував як перший в Угорщині збірний пункт євреїв для депортації в концтабори, після чого був закритий.

Степан Ваш, УКРІНФОРМ
26 липня 2009р.

Теги: концтабір, меморіальна дошка, "Вор'юлопош", Карпатська Україна

Коментарі

Юрий 2009-08-04 / 20:10:00
Дії сучасної европейської Угорщини не зрозумілі москалям та їхнім політичним русинам, що перейшли до них у спадок в якості п'ятої колони

местный 2009-07-31 / 20:44:00
не пригласили просто...

ember 2009-07-27 / 11:31:00
Marsijane (orange, mestnyj, ork, sorry...), vy pochemu ne prinimali uchastije na tseremonii?! Da, ponjatno, zharko bylo, luchshe sidetj v prokhladnoj komnate i igratj revoljutsionera:))

I 2009-07-26 / 11:53:00
Gratulálok a cikkhez, drusza!

Але де бачу, за чиї гроші була установлена ця дошка...

НОВИНИ: Політика

16:11
/ 10
На Виноградівщині голова райради може отримати повноваження "політично" звільняти директорів шкіл (ДОКУМЕНТ)
17:55
/ 48
Нардеп Лунченко ультимативно вимагає в Києві призначення "свого" голови Закарпатської ОДА
16:25
/ 9
Закарпаття понад усе: кому Будапешт доручить вести угорців на місцеві вибори
14:34
/ 3
Ринок дозволить українцю вільно приймати рішення – закарпатський нардеп Петьовка
14:12
/ 5
Зеленський і Орбан зустрінуться особисто попри пандемію - МЗС
23:11
/ 1
Ярослав Онищук: "Коли сніг зійшов, то перевали були буквально вкриті тілами…"
20:35
/ 15
Медведчук "наїхав" на закарпатських медиків, що не використовують його експрес-тести без сертифікатів (ДОКУМЕНТ)
02:09
/ 5
Офіційний Будапешт і його сателіти на Закарпатті не прокоментували вирок польским екстремістам за підпал офісу ТУКЗ в Ужгороді
01:41
/ 1
Громадян України в Угорщині "в цей особливий період" не будуть штрафувати за протерміновані документи – Сійярто
01:13
/ 2
Сійярто: "Є надія, що в рамках української адмінреформи створять район з центром у Берегові"
11:19
/ 6
Угорський президент позбавив громадянства 8-ох закарпатців
19:57
/ 13
Президент звільнив голову Воловецької РДА Рогову, що лобіювала ВЕС на Боржаві
17:31
/ 2
У Польщі засудили паліїв офісу Товариства угорської культури
01:45
/ 49
У Чомі на Берегівщині КМКС висадив 100 дубів ностальгії за Великою Угорщиною і втратою нею Закарпаття
00:04
/ 10
Ректор Закарпатського угорського інституту Ілдика Орос склала повноваження керівника вишу
19:48
/ 5
Закарпатський нардеп від "Слуги народу" Кривошєєв самоізолювався через контакт із хворим на короновірус нардепом
16:59
/ 9
В Ужгороді ветерани і добровольці попередили владу з приводу капітуляції
00:19
/ 11
У Берегові КМКС створив організацію для захисту фермерів-угорців в умовах земельної реформи
19:56
/ 8
Мер Берегова Бабяк орендує сам у себе елітний джип (ДОКУМЕНТ)
00:28
Спостерігачі ОБСЄ в ОДА з'ясовували ситуацію на Закарпатті
13:54
/ 9
Сійярто летить до Лаврова напередодні українсько-угорських переговорів щодо НАТО
05:07
/ 19
В Ужгороді Нацкорпус і ветерани палили фаєри під стінами ГУ НП
20:22
/ 5
У депутата з Широкого "засвітилися" акції мільярдних компаній (ДЕКЛАРАЦІЯ)
16:03
/ 28
ТОП-5 фейків угорської пропаганди про "утиски" нацменшин в Україні (ДОКУМЕНТ)
04:33
/ 20
"Русинка" Путіна: Тетяна Поп
» Всі новини