Чи з'явиться на Закарпатті унікальний ландшафтний парк "Притисянський"?

В Ужгородському прес-клубі відбулося засідання, на якому обговорювалася проблема створення Регіонального ландшафтного парку "Притисянський" на Закарпатті. Йшлося про унікальність природного об'єкту, який закладають в області.

Чи з'явиться на Закарпатті унікальний ландшафтний парк "Притисянський"?

24 липня депутати обласної ради на сесії мають прийняти рішення: бути ландшафтному парку в області чи ні. Науковці та представники екологічних громадських організацій хвилюються, у разі негативної позиції народних обранців Закарпаття може втратити унікальні території.

Як розповів Роман Кіш, науковий співробітник міжвідомчої науково-дослідної лабораторії охорони природних екосистем, на територіях, які пропонуються під створення парку, упродовж  2003-2008 років проводили дослідження понад 50 науковцями з України та інших держав. Загалом екологи зацікавилися ще років 20 тому. Висловив підтримку закарпатцям і Світовий фонд збереження дикої природи (WWF), який профінансував окремі наукові проекти.  Дослідженнями закарпатців пройнялася  навіть британська королівська родина. 

"Територія парку охоплює близько 20 тисяч га і складається з трьох  частин: міждамбовий простір Тиси (це остання незарегульована ріка в Європі), Латориці, де ще  збереглися болота та ліси, а також  Боржавський масив. На цих територіях зосереджено надзвичайно високе біорізноманіття. Найбільш цінними є заплавні ліси, де збереглося 20% рідкісних видів краю. Зокрема в’язові-ясеневі діброви, в яких 10-20% складають дерева 120-300 річного віку. На жаль більшість таких лісів перебуває на межі знищення і потребують охорони",-- каже науковець. 

Згідно з дослідженнями на територіях, виділених для резервування, зустрічаються окремі види безхребетних, які є тільки в нашій області. Фауна надзвичайно різноманітна: зафіксовано до 74% видів ссавців Закарпаття, понад 60 видів денних метеликів, 160 видів водних жуків, 278 видів жуків-турунів, 12 видів земноводних та п’ять видів плазунів у різні пори року тут зустрічаються від 158 до 192 видів птахів із 229 видів, які є на Закарпатті. Заплавний комплекс Боржави володіє третиною всіх кажанів України. Загалом у заплавних та призаплавних ділянках відзначено більш, ніж 20% видів Червоної книги України, близько 7% Європейського Червоного списку та 65% видів, рідкісних для Закарпаття.

Людвіг Потіш, кандидат біологічних наук (УжНУ), підкреслює, що природоохоронний статус цій території пропонується не для того, щоб щось заборонити. Навпаки на цих територіях необхідно випасати худобу, проводити сінокосіння, дозволяється рибальство та полювання. А от активне лісокористування може бути обмеженим, так  як і  авто та моторалллі.

"Створення такого парку на Закарпатті  — це чудовий шанс для розвитку територій, туризму та рекреації. Закарпаття знане для пересічних туристів більше як гірський регіон, по унікальній рівнинній частині Закарпаття є маловідомим. Парк має стати головним осередком природоохоронної мережі області та продовженням   природоохоронної мережі Угорщини та Словаччини, оскільки межує з резерватами цих країн",-- думка ще одного науковця  кандидата біологічних наук, керівника екологічного клубу "Рутенія" Василя Сабадоша.

Директор інституту ботаніки з м. Вільнюс (Литва) Валеріус Рашомавічіус, який також взяв участь у засіданні, підтримує своїх колег: "Щоб побачити такі чудові заплавні місця, як на Закарпатті, не потрібно їхати на північ. Саме у вашій області збереглися рівнинні екосистеми, де і зароджувалась власне культура людини. Ці території без сумніву повинні бути природоохоронними, і якщо за них не в’язатися тепер, пізніше це буде зробити важче і набагато дорожче для держави".

21 липня 2009р.

Теги: ландшафтний парк, Притисянський, Червона книга, туризм, рекреація

НОВИНИ: Соціо

09:23
У Лукові Хустської громади попрощалися з Іваном Повхом, що з квітня вважався зниклим безвісти Фото новина
23:49
/ 1
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим Героєм Іваном Ключніком Фото новина
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 6
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
23:21
На сайті "Закарпаття онлайн" тривають регламентні роботи
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 22
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 11
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
03:47
У п'ятницю в ужгородському скансені відкриються дві виставки
22:03
/ 4
"Вітряні парки" "відповідально" відбудують міст, "безвідповідально" обвалений вантажівками з щебенем для дороги, якою вони планують возити "ненормативні великогабаритні вантажі"
» Всі новини