Закарпатці переймали в Угорщині досвід водогосподарського розвитку для збереження природних цінностей та розвитку сільcького господарства

10-11 червня відбувся тематичний семінар з сільськогосподарських, екологічних і туристично-рекреаційних питань проекту Програми Добросусідства Угорщина-Словаччина-Україна "Розвиток Берегівської транскордонної польдерної польдерної системи в басейні р.Тиса" на території діяльності угорського партнера - Верхнє-Тисайської дирекції охорони довкілля і водних справ у Будинку громади прикордонного села Чарода.

Закарпатці переймали в Угорщині досвід водогосподарського розвитку для збереження природних цінностей та розвитку сільcького господарства

Як повідомили "Закарпаття online" в Закарпатському облводгоспі, семінар переслідував мету - обмін досвідом з питань водогосподарського розвитку для підтримки збереження природних цінностей та розвитку сільcькогосподарського виробництва, особливостей прав власності і відведення земель під будівництво гідротехнічних об`єктів.

До складу української делегації увійшли експерти проекту Закарпатського облводгоспу, Ужгородського і Берегівського міжрайонного управління, Закарпатського обласного державного проектно-технологічного центру охорони родючості грунтів і якості продукції (центр "Облдержродючість") і Міжвідомчої науково-дослідної лабораторії охорони природних екосистем УжНУ під керівництвом головного інженера облводгоспу, керівника проекту Олега Кисіля.

Від Угорщини учасниками заходу були спеціалісти Верхнє-Тисайської дирекції охорони довкілля і водних справ з міста Ніредьгаза, представники екологічної інспекції природоохоронного регіону Сотмар-Берег, органу місцевого самоврядування громади села Чарода та керівник районного офісу "Господарник села" Міністерства сільського господарства і земельних справ Угорщини.

Головував Дойко Іштван, технічний директор Верхнє-Тисайської дирекції.

Семінар складався з двох частин: теоретичної та практичної.

Під час теоретичної частини учасники ознайомилися з діяльністю органів місцевого самоврядування, в тому числі з заходами з попередження паводків і під час захисту від шкідливої дії води, заходами із збереження природоохоронних цінностей регіону Берег і проектами захисту довкілля, з порядком проведення водогосподарських заходів на природоохоронних територіях, системою підтримки сільськогосподарського виробника в умовах членства в ЄС та функціями розгалуженої навчально-консультаційної мережі аграрників "Господарник села", а також прописаної законодавством Угорщини процедурою відчуження сільськогосподарських земель під гідротехнічні споруди.

 

Під час польових оглядів учасники побували на місцях, де реалізовані заходи з вищенаведених напрямків: обводнення стариць, низинних місць для забезпечення водними ресурсами сільськогосподарників (стариця Головань, канали Макоча, Сипа), заходи з обводнення - будівництво шлюзів, колодців, порогів для відновлення природного середовища існування водної живності (озера Жід, Баб, ділянки каналу Чаронда ) і досягнення біорізноманітності видів, разом з тим досягаються і рекреаційно-туристичні цілі. Слід сказати, що багато об'єктів було реалізовано нашими сусідами в рамках виконання проектів LIFE Програми ЄС.

Передача угорськими партнерами власного досвіду у питаннях збереження біотопів є тією практичною допомогою, якої потребує Закарпаття на шляху створення нових об'єктів природно-заповідного фонду.

Проїхавши ділянками дамб з асфальтовим покриттям, учасники пересвідчилися у позитивах технології будівництва цих захисних споруд з подвійною функцією. Це додатковий і більш зручний шлях для транспортування захисних матеріалів під час проходження паводків, і приваблива зелена траса для туристичних цілей в "мирний" час у формі пішохідних чи велосипедних маршрутів.

У програму семінару було закладено водниками сусідніх областей і події минулого. Як відомо, незважаючи на прийняті Угорщиною заходи в березні 2001 року, води, переповненого каналу Чаронда з Тарпівського прориву дамби р.Тиса, низинними місцями і старицями затопили прикордонну територію України. Отож, група експертів побувала на місцях перших переливів на українську територію через ліс Тисокеречень в районі сіл Лоня (Угорщина) і Горонглаб (Україна), де ще й зараз видно залишки тимчасових дам, зведених угорською стороною. Зараз ці стариці закриті шлюзами.

 

Про досягнення наших сусідів на території регіону Берег у реалізації ландшафтного господарства, тобто такого яке відповідає природним особливостям краю, почули не тільки у доповіді, але й бачили у регіоні отари овець, розведення яких рекомендується у країні на землях, де є великий ризик затоплення. Потрібно відмітити, що в Угорщині випасанням овець, досягають також зняття трав'янистої рослинності з водозахисних дамб.

 

Також учасники мали нагоду ознайомилися з дослідними плантаціями вирощування "енергетичної" верби Верхньо-Тисайської дирекції охорони довкілля і водних справ. Висаджені рядками саджанці щороку восени або взимку зрізуватимуть за допомогою спеціальної техніки та пресуватимуть у брикети, як опалювальний матеріал.

Взагалі, захід надав можливість українським експертам проекту ознайомитися з особливостями інтегрованого управління водним і ландшафтним господарством на угорській частині Берегівської польдерної системи, з результатами співпраці водогосподарників, екологів і місцевої влади. Цей досвід знайде своє відображення у пропозиціях з сільськогосподарських, екологічних і туристично-рекреаційних досліджень робочої групи на завершальному етапі проекту.

15 червня 2009р.

Теги: семінар, транскордонний, польдерний, Берегівський, гідротехнічний

НОВИНИ: Соціо

15:50
На російській Курщині поліг Олександр Хром'як з Великого Бичкова на Рахівщині
15:26
У Розівці біля Ужгорода попрощалися з полеглим Героєм Михайлом Ковачем
14:05
За смертельне травмування вантажівкою жінки-пішохода і втечу за межі Закарпаття водієві з Мукачівщини загрожує до 8 років ув'язнення
13:51
У Нижньому Солотвині на Ужгородщині ужгородка на Peugeot травмувала на "зебрі" 15-річну дівчину і перекинулася в кювет
10:59
Відключень електроенергії на Закарпатті у четвер не передбачається, "до окремої команди" – "Закарпаттяобленерго"
23:55
В Ужгороді пожежні навчалися ліквідовувати загорання у 16-поверхівці
19:23
"Закарпаттяобленерго" повідомило про відміну раніше "анонсованих" відключень електроенергії 20 листопада з 19:00 до 22:00
17:06
"Закарпаттяобленерго" повідомило про застосування графіка погодинних відключень електроенергії 20 листопада з 16:30 до 22:00
11:18
В Ужгороді рятувальники 2 дні планово навчатимуться ліквідовувати НС на 16-поверхівках
11:12
/ 1
У середу на Закарпатті електроенергію не відключатимуть – "Закарпаттяобленерго"
17:58
В ужгородському скансені та мукачівському замку відкриють резиденції святого Миколая
14:43
/ 4
У Мукачеві у 37 локаціях висадили 570 сакур, закуплених коштом мера
11:00
/ 1
У середу в Ужгороді прощатимуться з полеглим захисником Михайлом Шишкою
09:27
У вівторок на Закарпатті електроенергію не відключатимуть – "Закарпаттяобленерго"
21:39
/ 3
З понеділка на Закарпатті впроваджуються графіки погодинних відключень електроенергії
20:18
/ 1
Стало відомо про загибель Івана Савули з Дубового, що з червня вважався зниклим безвісти
19:32
Закарпатський сир "Лопта" здобув "срібло" на міжнародному конкурсі сирів у Португалії
18:09
У понеділок тимчасово не працюватиме ПП "Убля – Малий Березний" на кордоні зі Словаччиною
16:26
/ 6
На Закарпатті відбулася Всеукраїнська конференція військових капеланів УГКЦ
15:05
Годинник капітана пароплава Carpathia, що врятував пасажирів "Титаніка", продали за рекордні $2 млн
22:29
/ 1
Майже половина мукачівців їздять у громадському транспорті безкоштовно
14:53
Держдеп США знизив рівень ризиків для подорожей до 9 областей України, серед яких – Закарпаття
00:03
/ 2
Україна та ЄС розпочинають модернізацію пункту пропуску "Лужанка-Берегшурань" на кордоні з Угорщиною
23:56
Найстаріша жителька Іршавської громади Ганна Фечка відзначила 103-й день народження
23:14
/ 2
Із Закарпаття за час повномасштабної війни емігрували 300 тисяч місцевих жителів – Білецький
» Всі новини