На Закарпатті експерти кількох країн обговорили проблеми мешканців прикордоння та можливості транскордонної співпраці

В Ужгороді відбулася міжнародна конференція "Україна у сучасному вимірі транскордонного співробітництва. Нові можливості для регіонів". Йшлося про співпрацю саме між громадами прикордоння, які, на переконання учасників конференції, формують міжнародні зв’язки ефективніше та активніше, аніж столичні міністерства. Натомість перешкод у такої співпраці виникає чимало. Саме про шляхи їх подолання йшлося на конференції. Розглядалися також нові можливості України у євроінтеграційному контексті. Окремо оцінювався стан та перспективи розвитку малого прикордонного руху, а також такі аспекти прикордонної співпраці, як реалізація екологічних і туристичних проектів, фінансові можливості транскордонного співробітництва, співпраця між політичними партіями.

На Закарпатті експерти кількох країн обговорили проблеми мешканців прикордоння та можливості транскордонної співпраці
Професор кафедри історії Угорщини та євроінтеграції Ужгородського національного університету Єва Кіш зауважила: "Саме транскордонне співробітництво може реально наблизити Україну до членства у Європейському співтоваристві. Найефективніша форма такої співпраці — єврорегіони. На кордонах України створено вже 6 єврорегіонів, до функціонування яких залучено 8 областей, у тому числі й Закарпатську. На прикордонні проживають представники різних національних меншин і головне завдання сьогодні — мінімізувати негативний фактор кордону. Один із шляхів для цього — прикордонний рух, що покликаний забезпечити підтримку родинних і культурних зв’язків, ділову співпрацю. Негатив, який виникає при цьому — нелегальна міграція та контрабанда, але це прояви, характерні для перехідного періоду. Європейські держави намагаються убезпечити себе від таких явищ жорсткішими умовами надання віз. Проте констатуємо, що кількість відмов громадянам від консульств зменшується. Прогнозуємо, що за 1-2 роки ситуація налагодиться і транскордонне співробітництво здійснюватиметься без перешкод.
 
Науковець переконана, що саме громади та органи місцевого самоврядування повинні визначати напрями і здійснювати транскордонне співробітництво: " Це пришвидшить євроінтеграцію України ефективніше, аніж кроки державних структур нагорі".
 
Можливість відвідати один одного, наявність мостів, транспортного сполучення, спільні річки, стан екології, все, що об’єднує людей — так пояснює суть транскордонного співробітництва експерт Інституту Політичної Освіти, депутат Закарпатської обласної ради Олександр Солонтай. За його словами, на згаданій конференції експерти та представники влади кількох країн розглядали найважливіші питання із життя людей, що мешкають по обидва боки кордонів. "Євросоюз виділяє кошти для різноманітних проектів на прикордонні. Куди йдуть ці кошти? Чи допомагають вони реально людям? Які проекти ініціюють українці? Це ми з’ясовували на конференції, відстежуватимемо ситуацію і надалі. Закарпаття повинно використовувати можливості, які дає йому географічне положення. Адже для вирішення своїх проблем і потреб край може залучати кошти не лише власного бюджету, власних платників податків, а й європейських", — каже О. Солонтай.
 
Він також констатував, що, на жаль, консульства іноземних держав в Україні допускають у своїй роботі ряд порушень. Найпоширеніше — вимагають додаткових документів, яких в обов’язковому переліку взагалі нема (склад сім’ї, доходи членів сім’ї тощо). В Україні, каже Олександр Солонтай, консульства надають більший відсоток відмов, аніж громадянам інших країн в аналогічних представництвах за кордоном. "Разом з тим консульства повинні бачити на реальному прикладі, що прикордонних рух існує для науковців, підприємців, громадян, чиї сім’ї розділені кордоном. А не сприймати усіх в контексті заробітчанства", — зауважив депутат.
 
Організаторами конференції виступили Інститут Політичної Освіти (м. Київ), Комітет ВРУ з питань державного будівництва та місцевого самоврядування, Комітет ВРУ з питань Європейської інтеграції, Фонд Едуардо Фрея та Закарпатська обласна рада.
 
 
Довідка:
Європейська рамкова конвенція про транскордонне співробітництво між територіальними общинами або владами країн, що мають спільні кордони, була прийнята у Мадриді 21 травня 1980 року. Верховна Рада України Постановою від 14 липня 1993 року приєднала України до цієї конвенції.
09 червня 2009р.

Теги: транскордонний, співпраця, єврорегіон

НОВИНИ: Соціо

15:39
/ 1
У свій день народження поліг Володимир Молнар із Нижнього Селища на Хустщині Фото новина
23:29
/ 3
Під час незаконних робіт по спорудженню ГЕС на Тересві в Калинах на Тячівщині пошкодили протипаводкову дамбу, "водники" звернулися у поліцію Відео новина
16:41
/ 12
ФОТОФАКТ. У Перечині лелека приніс у гніздо прапор України
09:26
Ужгородський скансен у неділю запрошує гратися гаївки
05:14
/ 1
Чим завершився ювілей Августина Волошина?
15:43
/ 1
На війні з росією поліг Олександр Сірко з Хуста Фото новина
15:08
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Магаля з Дубового на Тячівщині, який вважався зниклим безвісти Фото новина
03:05
/ 12
Будівництво ВЕС на Рівній без ОВД: депутати віддають землю під ще 16 вітряків
00:37
Підтверджено загибель Романа Уторобського з Богдана на Рахівщині, який вважався безвісти зниклим Фото новина
21:54
У Мукачеві в суботу попрощаються з полеглим Героєм Андрієм Задорожним Фото новина
19:51
/ 5
На Покровському напрямку загинув Михайло Негря з Ужгорода Фото новина
16:42
У травні на Закарпатті планово імунізуватимуть диких хижаків проти сказу
14:40
/ 26
У Ватикані до рішення нового Папи відклали заплановану на 3 травня на Закарпатті беатифікацію мученика о. Петра Ороса
14:05
/ 1
У четвер в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Едуардом Перебзяком Фото новина
16:44
/ 1
На Харківщині поліг Іван Грабовчак з Шаланок на Берегівщині Фото новина
11:14
/ 4
На війні з росією загинув 35-річний офіцер батальйону БпЛА 128-ї ОГШБр Андрій Задорожний з Мукачева Фото новина
20:23
/ 20
ВІДЕОФАКТ. "Жахливо, шакали, жесть, страшно": закарпатці про будівництво ВЕС, яке незаконно розпочалося на полонині Руна
03:17
/ 1
Тетяна Літераті презентує свою 5-у книжку "Втрачений Ужгород. Знакові місця"
02:40
Підтверджено загибель Михайла Пукмана з Верхнього Водяного на Рахівщині, який з липня 2024-го вважався зниклим безвісти Фото новина
02:12
/ 4
Розклад святкових богослужінь на Великдень у храмах Ужгорода та Мукачева
01:43
/ 4
За онлайн-трансляцію порно суд покарав пару з Міжгір'я "умовним" роком і конфіскував ноутбук
03:07
В Ужгороді презентували книжку "Августин Волошин: біографія президента Карпатської України" Фото новина
16:25
/ 7
Ужгородські депутати не підтримали мораторій на затвердження нових детальних планів міста
14:27
Ужгородська міськрада виділила 1,6 млн грн на поштові марки для податкової Закарпаття
12:06
/ 2
Через суспільний резонанс мер Ужгорода зняв з розгляду частину "інфраструктурних" проєктів рішень по землі Фото новина
» Всі новини