Україна домовилася з Європою про повернення біженців та мігрантів

Через Україну нині проходить чи не найбільший шлях "із варяг у греки" — саме через наші кордони із Азії та Росії до Європи просочуються нелегали. Як захистити права людей, що опинилися на території України незаконно або проти власної волі, посадовці обговорили цього тижня під час спеціального круглого столу.

Україна домовилася з Європою про повернення біженців та мігрантів"Наш обов’язок — врятувати Європу від навали нелегальних мігрантів, — сказав під час зустрічі голова комітету з питань прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин Геннадій Удовенко. — І Україна дуже відповідально ставиться до цієї навали, усвідомлюючи, що найбільше проблем створює відкритий кордон із Росією".

Чого не вистачає для успішного керування міграційними потоками? Сьогодні, насамперед, коштів. Враховуючи багаторічне прагнення України до спрощення візового режиму з Євросоюзом і більш тісного контакту з Європою, котрий неможливий без цивілізованого митного контролю, на реалізацію програми ЄС планує виділити Україні близько 30 мільйонів євро в рамках угоди про реадмісію між Україною і Євросоюзом, укладеною у жовтні.

Але є нюанс: по-перше, суму ще не затверджено, і вона може змінитися. По-друге, ці кошти буде взято із тих фондів, які вже виділено для допомоги нашій державі.

«Це не додаткові кошти, а ті, які Україна сама вирішила перерозподілити в межах того, що для неї уже виділено», — підкреслив голова представництва Єврокомісії в Україні Ієн Боуг. Разом з тим, 30 мільйонів — це значно більше, ніж було отримано нинішнього року від програми TACIS. За словами директора департаменту консульської служби при МЗС Бориса Базилевського, цих грошей більш ніж достатньо для успішного керівництва міграційними потоками в державі. Загалом же наступного року з різноманітних програм європейської спільності Україна має отримати близько 120 млн. євро.

За останні шість років до різних країн через українську територію перебралися понад три тисячі осіб (офіційно), і тільки у 2006 році намітилася тенденція до зменшення кількості транскордонних нелегалів. Найбільший потік нелегалів через Україну влада зареєструвала до Туреччини: це понад двісті осіб із молдавським громадянством за три роки. Кількість людей, які незаконно перетнули український кордон за роки незалежності, обраховується мільйонами.

Така кількість мігрантів і проблемне повернення нелегальних мігрантів у країну, з якої вони прибули, стає однією з головних проблем у стосунках із Західною Європою. У випадку з Україною реадмісія стосується повернення на територію України не тільки українців, а й усіх осіб, які незаконно перетнули кордон Євросоюзу з території України. Жовтнева угода передбачає, що наша держава повертатиме додому — в Європу — усіх нелегальних європейців, а звідти натомість до нас переправлятимуть тих, хто прибув з нашої території. Щоб упоратися із таким потоком нелегалів, Україні насамперед варто підписати подібні угоди про реадмісію із найближчими сусідами, зокрема Росією. Про готовність нашої держави до підписання такого документу з РФ учора заявив Борис Базилевський. За його словами, Україна досить успішно провела переговори цього року, і зараз рішення про повернення мігрантів до їхніх країн пройшло у нас усі внутрішні процедури.

Важливими етапами такої програми дій є сприяння добровільному поверненню незаконних мігрантів з України до країн їх походження та добровільному поверненню українських жертв торгівлі людьми до України з-за кордону. Але тим, хто опинився в Україні, доводиться несолодко: у держави немає грошей на утримання мігрантів та біженців. Одна з найбільших проблем, з якою ці люди стикаються в Україні, — нерозбудованість пунктів прийому та тимчасових притулків. Такі заклади є в Одесі, але вони ледь справляються зі своїми обов’язками. А от у Закарпатті, яке є одним із найбільших «перевалочних пунктів», притулків для біженців і мігрантів досі немає. Тобто прийняти, нагодувати й вислати нелегала за межі країни нема де й нема кому.

Як розповів Геннадій Удовенко, в Україні протягом більш як десяти років проживають біженці, наприклад, із Абхазії та В’єтнаму, і хоч багато з них уже давно мають житло в Україні, роботу й родину, вони досі не мають українського громадянства — навіть якщо хочуть його оформити, адже під час втечі з місця воєнних дій не кожному вдавалося взяти з собою паспорт. МВС України та Міжнародна організація з міграцій вже домовилися про співпрацю у запобіганні незаконному ввезенню мігрантів на територію України, торгівлі та боротьбі з цими явищами. У комітеті з питань прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин тим часом сподіваються, що вже найближчим часом вища влада адаптує чинне законодавство щодо мігрантів і створить законні можливості для гідного перебування в Україні й умов повернення додому.
Ольга ПОКОТИЛО, "День".
25 листопада 2006р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Політика

00:01
У ПП "Тиса" у вантажівці серед меблевої фурнітури виявили 1500 кг сирів та 153 кг консервів
16:54
/ 3
Угорщина: особливості ведення гібридної війни РФ
08:17
/ 22
Піти, щоб повернутись: ректор угорського інституту Ілдика Орос після відставки керує вузом у новому статусі (ДОКУМЕНТ)
12:49
/ 37
Депутати Свалявщини підписали листа про взяття на поруки депутата-"рекетира" Сацика
16:11
/ 11
На Виноградівщині голова райради може отримати повноваження "політично" звільняти директорів шкіл (ДОКУМЕНТ)
17:55
/ 48
Нардеп Лунченко ультимативно вимагає в Києві призначення "свого" голови Закарпатської ОДА
16:25
/ 12
Закарпаття понад усе: кому Будапешт доручить вести угорців на місцеві вибори
14:34
/ 3
Ринок дозволить українцю вільно приймати рішення – закарпатський нардеп Петьовка
14:12
/ 5
Зеленський і Орбан зустрінуться особисто попри пандемію - МЗС
23:11
/ 2
Ярослав Онищук: "Коли сніг зійшов, то перевали були буквально вкриті тілами…"
20:35
/ 15
Медведчук "наїхав" на закарпатських медиків, що не використовують його експрес-тести без сертифікатів (ДОКУМЕНТ)
02:09
/ 5
Офіційний Будапешт і його сателіти на Закарпатті не прокоментували вирок польским екстремістам за підпал офісу ТУКЗ в Ужгороді
01:41
/ 1
Громадян України в Угорщині "в цей особливий період" не будуть штрафувати за протерміновані документи – Сійярто
01:13
/ 2
Сійярто: "Є надія, що в рамках української адмінреформи створять район з центром у Берегові"
11:19
/ 6
Угорський президент позбавив громадянства 8-ох закарпатців
19:57
/ 18
Президент звільнив голову Воловецької РДА Рогову, що лобіювала ВЕС на Боржаві
17:31
/ 2
У Польщі засудили паліїв офісу Товариства угорської культури
01:45
/ 49
У Чомі на Берегівщині КМКС висадив 100 дубів ностальгії за Великою Угорщиною і втратою нею Закарпаття
00:04
/ 10
Ректор Закарпатського угорського інституту Ілдика Орос склала повноваження керівника вишу
19:48
/ 5
Закарпатський нардеп від "Слуги народу" Кривошєєв самоізолювався через контакт із хворим на короновірус нардепом
16:59
/ 9
В Ужгороді ветерани і добровольці попередили владу з приводу капітуляції
00:19
/ 11
У Берегові КМКС створив організацію для захисту фермерів-угорців в умовах земельної реформи
19:56
/ 8
Мер Берегова Бабяк орендує сам у себе елітний джип (ДОКУМЕНТ)
00:28
Спостерігачі ОБСЄ в ОДА з'ясовували ситуацію на Закарпатті
13:54
/ 9
Сійярто летить до Лаврова напередодні українсько-угорських переговорів щодо НАТО
» Всі новини