Як зазначила директор МІОК Ірина Ключковська, світове українство, цей унікальний партнер України, який, на жаль, ще належним чином не є поцінованим в нашій державі, цілеспрямовано працює над творенням позитивного образу нашої країни у міжнародній спільноті. У цьому контексті гарним прикладом, взірцем і яскравим свідченням української присутності в Європі є діяльність Державного Самоврядування Українців Угорщини та Товариства Української Культури в Угорщині, і особисто Ярослави Хортяні. За цією громадою десятки добрих справ: відкриття пам’ятників, меморіальних таблиць в столиці Угорщини, організація часопису "Громада", робота з парламентарями Угорщини щодо визнання голодомору в Україні геноцидом… Всього не злічити, – додала пані Ірина.
Організатори висловлюють сподівання, що проект "Відкриймо для України українську діаспору" вийде за межі Львівщини і стане проектом всеукраїнським, а результатом круглого столу будуть напрацьовані механізми співпраці українців Угорщини та Львівщини.
Довідка
Величезним досягненням діяльності Ярослави Хортяні стало одноголосне визнання у листопаді 2003 року Угорським парламентом голодомору в Україні 1932–1933 років як геноциду проти українського народу.
Вона є упорядником та засновником семи українських видань в Угорщині, засновником і видавцем двомовного журналу "Громада" (м. Будапешт). Активна громадська діячка є ініціатором "круглих столів" історичних, міжнародних конференцій в Угорщині на теми голодомору в Україні.
З метою підтримки української культури та освітньої справи заснувала першу українську недільну школу (1993) та бібліотеку (2006) в Угорщині. Творчий доробок історика і журналістки Слави Хортяні – це авторська книга "Прихована Правда".
Має довготривалі та плідні відносини з Міністерством закордонних справ України, Міністерством культури і мистецтв України, Комітетом міграції та справ національних меншин України. Є членом президії Української всесвітньої координаційної ради (м. Київ).
За неоціненний внесок у розвиток України та української діаспори в Угорщині нагороджена орденом княгині Ольги III ступеня (2001), орденом княгині Ольги II ступеня (2006), орденом Христа Спасителя (2001). За захист прав національних меншин Угорщини отримала пам'ятну медаль Угорського Омбудсмена (2007), у 2008 році отримала медаль Святого Володимира від Світового Конгресу Українців.