В Ужгородському прес-клубі відбулося засідання, на якому йшлося про два важливі проекти, що розробляються на Закарпатті: "Поліпшення екологічного стану м. Берегово шляхом реконструкції шлюзів каналу Верке" та створення Інформаційно-туристичного центру для осіб з обмеженими фізичними можливостями в Ужгороді.
Обидва проекти були відібрані ще минулого року Закарпатською облдержадміністрацією для розробки та подальшого пошуку фінансування у рамках реалізації Регіональної стратегії розвитку Закарпатської області до 2015 року. Кожен з районів мав можливість подати власну ініціативу, яка б сприяла вирішенню нагальних соціально-економічних проблем в районі. Після вибору 27 малих проектів розпочалась їх розробка ініціативними групами спільно з регіональними та міжнародними експертами, залученими проектом партнерства Канада-Україна "Регіональне врядування та розвиток". Кожен з проектів несе певне соціальне навантаження і часто є корисним не тільки конкретній громаді, яка його готує, але й має загальнообласне значення,-- каже Марія Попадинець, регіональний керівник проекту партнерства Канада-Україна " Регіональне врядування та розвиток".
Берегівський проект презентував головний спеціаліст управління міського комунального господарства (м. Берегово) Анатолій Поважук. Він, зокрема, розповів, що проект має на меті покращення екологічного стану Берегова завдяки очистці каналу Верке та реконструкції міського пляжу. Цей канал загальною протяжністю близько 36 км перетинає місто (містом пролягає близько 7,2 км каналу) і був збудований вручну ще за часів Австро-Угорщини у 1892 році. Сьогодні до нього потрапляють неочищені побутові стоки, від чого страждає як флора та фауна міста, так і його рекреаційна привабливість. У ході проекту передбачається очистити канал від намулу, облаштувати його береги для відпочинку мешканців і гостей міста, а також збудувати 2 шлюзи, які регулювали б пропуск води. Тривалість цих робіт — близько півроку, а вартість проекту реконструкції каналу у межах міста (7,2 км) та пляжу — 1,3 млн. грн., загальна вартість реконструкції 36 км –5 мільйонів грн. Берегівчани вже мають пропозиції щодо часткового фінансування від угорської сторони. Адже канал транспортує воду від р. Боржава до Тиси та має транскордонне значення, оскільки його води потрапляють на територію Угорщини. Перспективи залучення коштів є також від європейських програм з транскордонної співпраці.
Емеріх Мацко, провідний спеціаліст відділу культури і туризму райдержадміністрації (Ужгородський район) розповів про проект "Інформаційно-туристичний центр для осіб з обмеженими фізичними можливостями". За словами доповідача, туризм в Ужгородському районі стрімко розвивається, щороку з’являються нові готелі і санаторії. Проте люди з обмеженими можливостями практично не мають змоги скористатися туристичними пропозиціями. Натомість новий Центр надаватиме їм інформацію про можливість відпочинку у належно облаштованих для цього місцях, розроблятиме спеціальні маршрути для інвалідів, програми та координуватиме їх, видаватиме інформаційну продукцію тощо. Центр буде розташований в Ужгороді на вул. Швабська, 51. Вартість проекту невелика і складає трохи більше 50 тисяч гривень.
Проект розробляється у співпраці із створеною нещодавно Спілкою сприяння туризму для осіб з обмеженими фізичними можливостями. "Разом з Центром "Дорога життя" я неодноразово організовував поїздки на природу людей з фізичними вадами. Тоді діти часто вперше бачили засніжені гори вживу, а не на картинках. Натомість готелі, турбази, сільські садиби, які приймають туристів, повинні б подбати, щоб до них могли завітати не тільки фізично здорові люди", — зауважив голова спілки сприяння туризму для осіб з обмеженими можливостями "Відродження" Олександр Казьміров. Він розповів, що новостворена організація дбатиме про те, щоб суб’єкти туристичного бізнесу не забували про потреби інвалідів, їхнє право на якісний відпочинок на рівні з іншими та відповідно облаштовували місця відпочинку. "Ми хочемо заохотити до цієї благородної справи якомога більше небайдужих людей", — каже О. Казьміров.
Світлана Слава, регіональний експерт з планування проекту партнерства Канада – Україна "Регіональне врядування та розвиток" зазначила, що робота над проектами триває на Закарпатті вже понад два роки. "Ці проекти є конкретними та короткостроковими, проте мають на меті підготовку до реалізації стратегічних далекоглядних цілей. Ми хотіли б, щоб члени громад, бізнесу активніше долучалися до участі у цих суспільно важливих проектах", — каже С. Слава.