Закарпаття: Роми з ужгородських Ратівців у небо не збираються

Споконвіку несолодким було життя ромів. Всюди їх завжди переслідували, принижували, використовували як дешеву робочу силу. У часи лихоліть молодих ромів «посилали на рудники, вугільні шахти. Звідти до табору живими поверталися рідко. Та й мертвих також ніхто не привозив.

Закарпаття: Роми з ужгородських Ратівців у небо не збираютьсяЯк тільки не ламала їх доля! І досі роми не можуть скинути з себе тавро злочинців та правопорушників. Негативні риси окремих людей міцно закріпилися за всією нацменшиною.

Донедавна і до ратівецьких ромів ставилися не то щоб зневажливо, а просто байдуже. Живуть вони у селі на двох вулицях — Шумній та Веселій — у 63 будинках. Скільки тут всіх ромів, достеменно ніхто не знає. На виборах голосували 250 осіб. Дітей є 100. 64 з них ходять до місцевої школи. Тривалий час на цих вулицях була проблема зі світлом. Спочатку був єдиний лічильник на всю ромську громаду. Плату за спожиту електроенергію збирали абияк, гроші до РЕМу начебто й не доходили. Там довго не панькалися - виключали світло. Були випадки, що й по два місяці його на цих вулицях не було. Під таку екзекуцію потрапляли й жителі вул.Яноша Араня, яка розташована поряд з ромськими вулицями. З приходом до влади нового сільського голови, молодої, енергійної Тетяни Андрусь все докорінно змінилася.

— Я вже не могла дивитися, — розповідає Тетяна Михайлівна, - як мучилися роми. Була тут, звичайно, і їх вина, але допомогти їм ніхто не хотів. Та вони вже й не вірили, що якось зміниться їх життя. Уявити собі навіть важко, як сто дітей, я вже не кажу про дорослих, сиділи вечорами без світла.

І вирішила сільський голова, що в кожній ромській хаті має бути індивідуальний електролічильник. Тому, якщо хтось не плататиме за світло, йому відключать електроенергію, а не всій вулиці. Але де взяти кошти на виготовлення техумов, електролічильники? Світ не без добрих людей. Знайшла Тетяна Михайлівна спонсорів.

І ось цими днями у ратівецьких ромів було справжнє свято. На кожному їхньому будинку висів модерний електролічильник. А сільський голова розповідала, як вона вдячна за допомогу голові Закарпатської ОДА Олегу Гаваші, генеральному директору "Закарпаттяобленерго" Василю Ковачу, районній владі. В.о. головного інженера Ужгородського РЕМу Василь Яцина ретельно перевірив усі лічильники, а технічний директор «Закарпаттяобленерго» Олександр Білак побажав, щоб роми мали роботу, гідну зарплату, щоб могли регулярно платити за товар — електроенергію, яку їм доставляють додому. Побував на урочистостях з нагоди електрофікації табору заступник голови Ужгородської РДА Анатолій Салай. Він щиро порадів, що ратівецькі роми починають жити, як цивілізовані люди.

Роми у Ратівцях відчули себе людьми, доля яких небайдужа владі До речі, коли у Ратівцях проводили газифікацію, районна влада купила ромам трубу. Ратівець-кий ромський баро Карло Бадей не міг нахвалитися новим сільським головою.
— Так по-людськи до нас, ромів, ще ніхто не ставився, — розповідає. — На наступних виборах голові Тетяні Михайлівні гарантовані 400 голосів ромів.

А сільський голова вже думає про те, щоб в таборі не було безробітних Поки що більшість з працездатних зайняті скупкою по селах горіхів, лущінням їх, а потім збутом. Дбає голова, щоб кожен дорослий член ромських сімей мав паспорт. У цьому їй активно допомагає Карло Бадей, секретар сільради Марія Іллар.

...Виїжджаємо з Ратівців. Вітер грається святковими надувними, кольоровими кульками, розвішаними на початку вулиці Шумної. Назустріч нам зі школи повертаються діти, серед них і з ромських вулиць. Сььогодні вони вчитимуть уроки при електричному світлі.
Марія ПІДГОРНА, "Вісті Ужгородщини"
19 листопада 2006р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

17:44
/ 4
Суд у Львові поновив на посаді прокурора Закарпаття "люстрованого" Сидорчука із виплатою майже 1 млн грн
16:24
Заморозки наприкінці березня на Закарпатті знищили врожай абрикосів і персиків
14:32
На підприємствах і в організаціях Закарпаття в лютому було задіяно 149,3 тис осіб
13:35
На Закарпатті до місцевого бюджету перераховано понад 1,2 млрд грн податків та зборів
13:24
Мукачівцям пропонують платити за воду, не виходячи з дому
12:10
За I-ий квартал до бюджету Ужгорода надійшло понад 261 млн грн
11:24
На Закарпатті створено Антикризове об’єднання "Здоров’я і Життя"
10:48
Небайдужих закарпатців закликають здавати кров
09:31
Рахунки за електроенергію на Закарпатті контролери традиційно рознесуть споживачам
16:47
ФОТОФАКТ. З авто мукачівця "карантинно" зняли всі колеса
18:04
В Ужгороді волонтери роздали малозабезпеченим продуктові набори
15:35
/ 2
Ремонт ділянки дороги Мукачево-Сільце планують завершити за 2 тижні
15:33
/ 3
У період карантину на Закарпатті зростають ціни на продукти
00:43
/ 2
Велосадиба на перехресті світових шляхів
15:56
Угорщина змінила правила транзиту для українців, які повертаються додому
15:26
Населення Ужгорода на 1 січня становило 115,5 тисяч людей
15:23
/ 5
В Ужгороді за 2 години зібрали підписи під петицією проти "приватного" платного паркування в центрі міста
14:17
На кінець лютого закарпатці боргували за газ 1123,8 млн грн, за електрику – 172,4 млн грн
12:08
Закарпатські податківці розповіли про про мораторій на проведення перевірок
11:55
/ 5
UA: ЗАКАРПАТТЯ транслюватиме недільні богослужіння
11:54
400 харчових пакетів для пенсіонерів, багатодітних сімей та людей із інвалідністю передали священники Хустського деканату
09:20
На Закарпатті господарі і в період карантину обробляють городи і працюють в теплицях
00:49
Оприлюднено повну версію судового рішення по скасуванню висновку з ОВД щодо будівництва ВЕС на Боржаві (ДОКУМЕНТ)
23:03
"Нестандартну" парковочну розмітку в Ужгороді мають усунути - поліція (ДОКУМЕНТ)
22:42
/ 9
Під тиском ЗМІ і громадськості у "скандальній" пральні Хустської ЦРЛ почали ремонт
» Всі новини