Тарас Триндяк: Не душити, а дати вижити

Завершився І квартал. У багатьох сферах підбиваються проміжні підсумки. Результати роботи за три місяці проаналізовано і в Ужгородській міжрайонній ДПІ. Ми попросили прокоментувати їх начальника інспекції, депутата Ужгородської районної ради Тараса ТРИНДЯКА.

Тарас Триндяк: Не душити, а дати вижити

Надходження в бюджет

Уперше ситуація, що склалась тут, надзвичайно критична. Безумовно, негативно вплинула на надходження й тотальна економічна криза. До зведеного бюджету зібрано на 60 мільйонів 350,5 тисяч гривень менше, ніж за відповідний період минулого року. Із трьох районів, які обслуговує МДПІ, найнижчі темпи приросту в Ужгородському. Зокрема, тут до державної скарбниці поступила лише третина передбачуваних коштів, що на 66 мільйонів гривень менше, ніж за три перші місяці 2008 року. Основна причина цього - зниження обсягів реалізації автомобілів на одному з основних платників податків у районі -фірмі "Єврокар".

Кращі від очікуваних показники надходжень у місцевий бюджет. По Ужгородщині їх приріст становить 2,5 відсотка. Тут наслідки від скорочення робітників на "Єврокарі" перекрито за рахунок інших надходжень. Відчутно "вдарила" криза ще по одному промисловому гіганту -"Джейбілу". На жаль, основний замовник продукції фірма "Nokia" повністю відмовилась від послуг ужгородців. Відрадно, що на підприємстві не опустили руки, а одразу переорієнтувались на інших замовників. Так, уже є домовленості на виготовлення плат для телевізорів з не менш знаною компанією LG, поступили пропозиції і від фірм "Philips". Взаємовигідна співпраця намічається з добре знаною "Sony". Якщо ці плани реалізуються, то "Джейбіл" матиме змогу не скорочувати, а навіть прийняти на роботу ще близько 1000 осіб до кінця року.

Кризові наслідки

Характерною ознакою І кварталу є зростання переплат, яке загалом становить 19 відсотків, що на 14,5 мільйона гривень більше, ніж торік. Правда, в цьому показнику криються й підводні рифи незабезпечення майбутніх планових цифр. Наступна проблема - зростання заборгованості. Ріст заборгованості становить 9,8 відсотка, або ж 1 мільйон 121 тисяча гривень. Несвоєчасно вноситься плата за оренду землі та відповідний земельний податок. Приміром, чи не найбільшу площу - 36 гектарів, орендують в Тийглаші. А от обумовлені кошти за неї не вносять із жовтня минулого року. До речі, криза вносить свої корективи і в цю сферу: стоїть питання про перегляд орендних ставок. За такого підходу обіцяють належним чином вносити плату і згадувані вище орендарі.

Який банк надійний?

Податкова, як колись за повідомленнями з фронту, стежить за інформацією про дієздатність банків, їх надійність. За наявності негативу одразу попереджають платників, з якими фінансовими установами не варто мати справу, а з якими можна співпрацювати. Бо доходить до парадоксу: платник гроші має, а перерахувати їх з вини банку не може.

Негативно вплинула на платоспроможність багатьох суб'єктів відсутність кредитних ресурсів. Більшість вимушена орієнтуватись на власний капітал, а його не завжди на все вистачає. Ідучи назустріч клієнтам, податкова практикувала у І кварталі розстрочення платежів, від чого виграє і той, хто їх вносить, і держава.

Проблемним залишається також погашення заборгованості бюджетними підприємствами. В умовах кризи МДПІ не в змозі продати жодного об'єкта, що перебуває у податковій заставі.

Фірми-одноденки і ПДВ

Майже щодня читаємо у ЗМІ про існування численних липових фірм-одноденок, які створюються з метою несплати відповідних податків, зокрема на додану вартість (ПДВ). Нещодавно така виявлена і в Ужгородському районі. Діяли за класичною схемою, коли угоди на будівельні роботи свідомо укладались з фірмою, яка не мала для цього ні необхідної техніки, ні фахівців тощо. Проводиться ретельна перевірка, можливо дійде навіть до кримінальної справи. Про результати газета обов'язково повідомить читачів.
Окрім цього, податкова ініціює багато справ про банкрутство. Таких об'єктів сьогодні в районі близько 70. Це робиться для того, щоб дані фірми не були використані в майбутньому для злочинних цілей.
Часто пишуть медійники і про ручний режим регулювання відшкодування ПДВ. Прикро, але в багатьох випадках кошти повертаються далеко не всім, а лише вибраним. Ужгородщині на подібне гріх скаржитися, адже за три місяці нинішнього року відшкодовано 28 мільйонів 756 тисяч гривень ПДВ, що на 17 мільйонів більше, ніж торік.

Як позитив, можна відмітити і стабілізацію сплати ПДВ у агропромисловому секторі, де до цього часу діяли тимчасові нормативні акти, що, безумовно, відлякувало потенційних інвесторів.

Сім раз відміряй...

Народна мудрість гласить: "Сім раз відміряй - один раз відріж". На жаль, її не знають у вищих ешелонах влади. Бо поспіхом приймають різні постанови про, скажімо, збільшення податку на транспорт, ринкового збору і т. д і т. п., а через певний час відміняють ці рішення. Таке шарахання дестабілізує ситуацію.

Уже кілька років поспіль говорять про необхідність реформування податкової системи, але ефективного механізму так і не розроблено. Неодндразо-во чути і про доцільність декларувати не лише доходи, а й видатки. Причому, пропонують починати з держслужбовців. Щоб викорінити корупцію та хабарництво. Але чому б не запровадити такий підхід до всіх громадян країни? Адже попри інших сюди б входили і держслужбовці.

Вартувало б, мабуть, посилити також кримінальну відповідальність за несплату боргів. Бо зараз, якщо фірма чи підприємство має борг до 200 тисяч гривень, до неї можна вжити тільки адміністративне стягнення. А це - штраф на цілих... 170 гривень.

У цей кризовий час потрібно не душити бізнес та підприємництво, а дати їм можливість вижити у нинішніх складних умовах. І приймати для цього виважені рішення. Причому, приймати нововведення не за місяць чи тиждень до кінця календарного року, а до 1 липня поточного. Аби був час для безболісного переходу й підготовки до них і щоб з наступного запровадження діяли.

Микола Горват, "Вісті Ужгородщини"
30 квітня 2009р.

Теги: Ужгород, податки, Тарас Триндяк, підприємці, ПДВ

НОВИНИ: Економіка

17:38
На кошти ФАО кооператив з Берегівщини планує виробляти вино
20:17
/ 6
Кабмін сьогодні зареєстрував новий індустріальний парк у Мукачеві: планують залучити 36 млн євро інвестицій
18:51
/ 5
ФДМУ готує до приватизації агропромислову фірму "Леанка" на Закарпатті
22:57
У першому півріччі на Закарпатті кількість новостворених суб’єктів господарювання на 1464 перевищила кількість тих, хто припинив бізнес
23:08
Закарпатська митниця: Євросоюз залишається основним постачальником імпорту
15:52
На Закарпатті найбільше туристичного збору надійшло у бюджети Ужгорода, Поляни, Баранинців
17:13
На Закарпатті підприємство вирощує кілька видів екзотичних грибів
22:17
Закарпатська область належить до числа лідерів за зростанням надходжень єдиного податку
13:38
Через аномально раннє тепло закарпатські виноградарі зелені операції проводять мегаінтенсивно
13:47
Cезон лохини на Закарпатті стартував на два тижні раніше, ніж торік
19:14
У травні пасажиропотік залізничним маршрутом Київ-Чоп зріс на 221% – Укрзалізниця
14:54
Через змову на аукціонах суди визнали недійсними вже два спецдозволи "Голден Тайл" на видобуток глин на Закарпатті – дані прокуратури
01:25
Закарпатське вино отримало офіційне географічне зазначення: що це означає
20:19
/ 1
Кабмін вніс до реєстру індустріальний парк "Тячів" площею площею понад 60 га
19:25
/ 1
Видобування солі на Закарпатті зупинилося з початку березня через конфлікт співвласників
17:49
Закарпатське вино офіційно отримало спеціальне географічне зазначення
17:41
/ 1
У І кварталі 2024 р. Закарпаття імпортувало товарів на $189 млн більше, ніж експортувало
11:34
Дозвіл на видобуток піску біля Ужгорода терміном на 20 років продали з аукціону за 4,5 млн грн
11:29
"Укргазвидобування" розвиватиме на Закарпатті генерацію електроенергії з газу та "розкриватиме" його геотермальний потенціал
13:36
Суд відкрив справу про банкрутство кондитерської фабрики "АВК" в Мукачеві
13:50
Через змову на аукціоні Держгеонадр суд визнав недійсним спецдозвіл групи "Голден Тайл" на користування родовищем глин на Закарпатті
16:23
На Закарпатті торік із загального обсягу вирощених зернових та зернобобових культур 69,6% займає кукурудза, 26,1% – пшениця
17:57
З початку року найбільший товарообіг, за інформацією Закарпатської митниці, здійснювався з Німеччиною, Італією, Угорщиною, Чехією та Словаччиною
13:40
Завершено монтаж зернових елеваторів сухого порту "Термінал Чорнотисів" на Закарпатті
01:35
Чеський приватний перевізник RegioJet готовий інвестувати в електрифікацію євроколії на ділянках Чоп-Мукачево і Чоп-Ужгород
» Всі новини