Андрій Гречило: Прапор Закарпаття відповідає законодавству, традиції та вексилологічним нормам

На адресу обласної ради надійшов лист з Українського Геральдичного Товариства за підписом голови УГТ, старшого наукового співробітника Інституту археології та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України, члена комісії державних нагород та геральдики при Президентові України, кандидата історичних наук Андрія Гречила.

Андрій Гречило: Прапор Закарпаття відповідає законодавству, традиції та вексилологічним нормам

У листі йдеться про те, що затвердження Закарпатською обласною радою 27 лютого ц. р. прапора Закарпаття (синьо-жовтого полотнища з зображенням обласного герба біля древка) викликало зовсім необгрунтовані та провокаційні заяви, що нібито прапор області суперечить Конституції України, не відповідає історичним і вексилологічним традиціям. Проте, такі заяви зовсім безпідставні та некваліфіковані.

Насправді, – далі сказано в листі, – ні в Конституції України, ні в постанові Верховної Ради України від 28 січня 1992 р. за № 2067-XII „Про Державний прапор України” (Відомості Верховної Ради, 1992, № 19, ст.257), ні в інших підзаконних актах не міститься жодних обмежень щодо використання Державного прапора України. Більше того, чинним законодавством визначається його обов''''язкове використання всіма органами місцевого самоврядування. Також немає ніяких заборон щодо створення місцевої символіки з застосуванням елементів державних символів. Зокрема, ст. 22 закону „Про місцеве самоврядування в Україні” дозволяє територіальним громадам областей мати власні символи, а ст. 43 відносить вирішення цього питання до виключної компетенції сесій обласних рад. Так, на основі національного прапора затверджено сучасний прапор Тисменицького району.

Немає сумнівів і щодо історичної традиції синьо-жовтого прапора як регіонального на Закарпатті. Зокрема, протягом 1918-1919 pp. народні ради в Любовні, Ужгороді, Сиготі, Хусті та Пряшеві, а також всенародний конгрес русинів в Будапешті проходили під синьо-жовтими прапорами. Під синьо-жовтим прапором Підкарпатська Русь входила до складу Чехословаччини. У 1934 р. президія крайового уряду легалізувала цей прапор як краєвий для Підкарпатської Русі. Зрештою, синьо-жовтий прапор затверджено як державний Соймом Карпатської України 15 березня 1939 р. Його також (з краєвим гербом) активно використовували земляцтва закарпатців у діаспорі.

Щодо вексилологічних норм, то, – зазначає Андрій Гречило, – тут нема ніяких обмежень, коли регіональний прапор співпадає з загальнодержавним і різняться від нього нанесеним зображенням герба. Достатньо навести приклади з сучасної світової практики: Нижньосілезьке воєводство має польський біло-червоний прапор з регіональним гербом, три землі ФРН - Рейнланд-Пфальц, Саарланд і Нижня Саксонія - також мають загальнонімецькі триколори з нанесеними зображеннями земельних гербів. Аналогічна практика зустрічається й на інших континентах - подібно побудовані регіональні прапори на основі державних мають усі штати Австралії, аргентинські провінції Ла-Пампа та Сан Хуан, бразильський штат Сеара та інші.

Таким чином, підсумовуючи викладене, Андрій Гречило підкреслює, що рішення Закарпатської обласної ради про затвердження прапора області від 27 лютого ц. р. повністю відповідає чинному законодавству України, історичній регіональній традиції та міжнародним вексилологічним нормам.

Анна Романенчук, Закарпатська обласна рада
16 квітня 2009р.

Теги: прапор Закарпатської області, геральдика

Коментарі

анонім 2009-04-26 / 15:37:00
Привіт , Оранжику. Баба Поланя з Пінковиць. Не унуєшся без мене, ще все воюєш за "правду" укралЇнську? Я ся без тебе зуновала.

orange 2009-04-21 / 23:53:00
А не можна дізнатися, якого саме депутата? Бо інакше ваші слова скидаються на просту мадяронську фантазію... :)

Прохожий 2009-04-21 / 23:25:00
Со слов депутата - проект флага предложен И. Балогой с Кичковским при поддержке Мартина. Комиссия по флагу проект не рассматривала, присутствующий на сессии эксперт со Львова был категорически пртив предложенного варианта, поскольку он унижает государственный флаг Украины. Сейчас ситуация такая - Кичковский предложил обжаловать решение сессии через прокуратуру или суд. В Хусте флаг был - теперь можно и согласиться, что ошиблись, тем более, что Закон о госфлаге еще не принят (проект закона - на сайте Минюста).

Istvan 2009-04-21 / 18:24:00
У разі, якщо щось не дозволяєте однім - не будете дозволяти і другім: будемо у мирі.

Адмін 2009-04-21 / 17:11:00

Ваша свобода закінчується там, де починається несвобода інших. Саме для того, аби не дати перейти межу вседозволеності, і існують такі "Правила поведінки"...

Istvan 2009-04-21 / 16:52:00
Існують права громадянина України на свободу слова, що сильніші ніж будь які "правили поведінки"...


Вдячним не буду.

Адмін 2009-04-21 / 16:45:00

Саме тому почати треба було не зі здивування, а зі слів вдячності...

Istvan 2009-04-21 / 16:15:00
Я дуже здивований: адмін впустив мене сюди!

orange 2009-04-21 / 16:06:00
невдаха в українстві

"Вести дискусію з дурнем на рівних - означає опуститися до його рівня

(народна мудрість)"(с)



А хібі вам образливо опуститися до рівня вашого "русинського" експерта, який нижче популяризував версію про "хох"-"улу"?.. :)

невдаха в українстві 2009-04-21 / 16:01:00
маразм перемагає !

..."українці воювали проти них(монголів) під синьо-жовтими прапорами" - це ти в "Слове о полку Игоревом" прочитав ?


А-Ба-ба-Га-ла-Ма-га

Вести дискусію з дурнем на рівних - означає опуститися до його рівня :(

(народна мудрість)

orange 2009-04-21 / 12:19:00

Istvan,



щиро не раджу - можете втягнутися.



Краще прийміть Алка-Зельтцер... :)

Istvan 2009-04-21 / 11:28:00
Товарищи! Пора похмелиться!

orange 2009-04-21 / 09:24:00
"Хох"-"Улу"

"дубово-березовий галіціянський orange,"(с)

Дубовий мадяроне, я маю таке відношення до Галичини, як ти до розуму... :)



"не тільки так звані "русини", але й значна кількість геніїв роду людського " інтелектуально не спромоглися до реалізації в українстві" (с)




Та їм і не треба було...



А вот ви - просто невдахи в українстві, які вирішили підробити на політичному русинстві...



Тобто з "найгірших серед ліпших" вирішили перетворитися в "найліпших серед гірших"... :)

"Хох"-"Улу" 2009-04-21 / 08:04:00
дубово-березовий галіціянський orange,

не тільки так звані "русини", але й значна кількість геніїв роду людського " інтелектуально не спромоглися до реалізації в українстві"...напевно, воно їм і не особливо треба було :(


а відносно того, хто "розумніший", то всім відомо, що "Гриць-премудрий був родом з Коломиї, знався барзо добре на філозофії"..., то має бути дись у ваших краях, ви звідти всі дуже мудрі

orange 2009-04-20 / 21:25:00
Липовий кремлоїдно-"русинський" експерте,




якби ти був трохи розумніший, то міг би зрозуміти, що монголи лише тому могли називати українців "хох"-"улу", що ті воювали проти них під синьо-жовтими прапорами. Але ти не міг цього зрозуміти, бо купка так званих "русинів" - це особини, інтелектуально неспроможні до реалізації в українстві... :)

експерт 2009-04-20 / 17:49:00
У запорізьких козаків прапори були малинового кольору, давньоруські князі викаристовували в своїх гербах білий та червоний кольори.Взагалі кажучи, кольорами, які об"єднують слов"янські народи, є червоний, білий та синій/зелений - Чехія, Словаччина, Болгарія, Росія, Югославія...


Жовтий колір не характерним для прапорів європейських народів. З цього приводу існує цікава версія львівського мовознавця М.Роговича щодо давньої української традиції поєднання жовтого та синього кольорів.Згідно з нею, слово «хохол», яким також називають українців - монгольського походження: «хох» – синій, небесний, «улу» ( юлу ) – жовтий, тобто, жовто-блакитний !

Згадаймо, у славетного Кобзаря

"німець каже - ви монголи

моголи, моголи...

золотого Тамерлана онучата голі ”

:) :) :)

НЕ русин 2009-04-20 / 13:35:00
Панове! Перебачте, айбо сись прапор, навязаний нам галицько-сепаратиською обласною радою, деюре,е прапором чужої нам країни.

орк 2009-04-19 / 08:57:00
автор просто почитав те, що тут вже ми писали та погодився з нашою думкою ;)

orange 2009-04-17 / 12:12:00
Ого, як взвили мадярони і русофіли!.. :)

ember 2009-04-17 / 11:54:00
Prapor je...

Za servilizm rukovodstva oblasti – pjatj balov.



A budushchij gimn oblasti nachnjotsja naverno etimi slovami:



Shche ne vmerlo Zakarpattje...



No jestj nadezhda, shto evo dobjut:)

НОВИНИ: Політика

11:15
На Закарпатті клірик-антисеміт УПЦ (МП), якого СБУ викрила на поширенні фейків про війну в Україні, постане перед судом
17:18
/ 1
У Чехії до Європарламенту кандидує закарпатка Інґа Петричка
11:22
В Ужгороді у неділю відбудеться благодійний забіг під сакурами
15:49
/ 17
На Закарпатті проросійського провокатора-"русина" Данацка затримали за антисемітські погрози хасидам
22:49
/ 9
"Що хочемо, те і робимо": у "терактівських" Керецьках на сесію сільради незаконно не пустили військових
16:52
/ 25
У Закарпатській облраді "нодьмодьорорсаґового" "слугу" Іванча замінив Цебер з бази "Миротворця", який з угорським паспортом їздив розважати окупантів до Криму
19:56
/ 7
ВР затвердить нові назви 4 сіл на Закарпатті, зокрема – Пушкіна
19:33
/ 16
Помер ексголова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль
13:46
/ 9
Ізолюючи угорців Закарпаття, Орбан і Ко роблять все можливе, аби угорська громада ставала все меншою – Балога
22:30
/ 36
Опубліковано архівний виступ єпископа Івана Маргітича під час вшанування 60-ї річниці подій на Красному полі біля Хуста (ДОКУМЕНТ)
21:37
/ 7
Зеленський звільнив Токаря і призначив Гайдая головою Мукачівської РДА
11:15
/ 4
На Закарпатті судитимуть двох кліриків УПЦ (МП), яких СБУ раніше викрила на пропаганді комунізму
23:23
/ 7
У понеділок "недоброчесна" голова апеляційного суду Фазикош розглядатиме апеляцію "корупційного" голови земельної комісії Ужгорода Мильо
20:45
/ 15
Уряд призначив заступника голови Закарпатської ОВА Добромільського головою Державної служби України у справах дітей
19:05
/ 42
На Закарпатті греко-католицького священника позбавили парафії за проукраїнську позицію (ДОКУМЕНТ)
21:48
/ 12
Вслід за Кащуком сесію перед голосуванням покинув Лунченко, а обов'язки голови виконуватиме секретар ради Губаль
18:01
/ 5
Два клірики УПЦ МП на Закарпатті отримали підозру за пропаганду комуністичного режиму та срср
15:04
/ 6
Депутати міської ради Хуста проголосували за недовіру міському голові Кащуку
15:24
/ 3
Ворог запустив ІПсО з "погрозами" на адресу угорців Закарпаття від "українських націоналістів"
04:07
/ 38
Василіяни Закарпаття на Капітулі в Угорщині переобрали на наступні чотири роки дотеперішнього керівника Провінції св. Миколая
20:07
/ 31
В Угорщині на виборах керівництва закарпатських василіян "духовно навчає" угорський прихильник сепаратизму МГКЄ