80 років із трембітою. Федір Тарахонич із закарпатського Репинного зберігає довголіття завдяки улюбленій справі

«Раніше вона сигнал мала. Не було мобілок, телефонів сих. А трембіту - чути з гори на гору. Як сигналізація! Коли була біда велика, не біг гойкати з гори на гору, а затрумбів і вже знали… Зато так ся і кличе голосно – трембіта, трумбета. Такі діла…», - Федір Тарахонич із міжгірського Репинного тримає у руках дві трембіти. Одна, майже 200-річна, - належала іще прадіду. Улюблений інструмент відкриває обласні фестивалі, звучав на київських сценах… Нова ж - іще світла, та так само лунка – щойно зроблена, пахне свіжим деревом, виготовлена на замовлення для одного зі столичних закарпатців. Федір Тарахонич перевіряє «обручки» - перемички, що скріплюють смерекову деревину. Їх роблять з ясена, а саме тіло трембіти – неодмінно із громовиці - смерекового дерева, що було розколене блискавкою.

80 років із трембітою. Федір Тарахонич із закарпатського Репинного зберігає довголіття завдяки улюбленій справі

«Робиться з смереки, яку волна, як ми кажемо, тобто, грім розколює. Тілько з тої смереки, лише така матиме голос» - каже дідо, любовно постукуючи по інструменту дужими долонями. Так, верховинська трембіта повинна мати три метри довжини й еталонний голос, подарований громом. На цей сезон майстер мав лише дві заготовки. Обидві пішли у діло. А шукати громовицю слід із травня, коли грози уже похазяйнують в горах, і – до ранньої осені, коли деревина найбільш підходяща.
Трембіта здавна була невід'ємним атрибутом верховинця. Колись у вівчарів - інструментом більше для подання сигналів, аніж для музики. Нині ж – фольклорний символ сурового, та прегарного краю. Незлий сувенір для туристів і стужавілих за рідним краєм киян та іноземців, але для майстра – це більше, ніж ремесло.

80 років із трембітою. Федір Тарахонич із закарпатського Репинного зберігає довголіття завдяки улюбленій справіНа натруджені руки Федора Тарахонича – не надивитися. Вочевидь, вони добре знають цю справу. Саме в улюбленім ремеслі, а ще й у музиці та характері верховинця – і секрет його бадьорого довголіття. «Я дуже, розумієш, супокійний. Я ніколи чоловікові біду не зроблю, лише добро можу зробити. Нервів не маю. Коли моя вадиться жінка, чи ще щось - я беру скрипку і граю…», - сміється нівроку міцний дідо.

«Я ще свого прадіда затямив – порядний був чоловік», - розповідає верховинець. «Тоді люди довго жили. А що – бідні були, їли на полонині поленту (мамалигу) та овече молоко й сир. Від того не старіє чоловік. А нині що – усього є, а хворіють…». «Коли хто нервозиться – він довго не жиє», - каже Федір Тарахонич, який мешкає на землі свої прадідів та ні на що не проміняє ані ці гори, ані 200-річну родинну трембіту. 
Технологію виготовлення верховинського символу – трумбети - Федір Тарахонич перейняв від діда, з яким разом вівчарив у дитинстві. Майстерність своєю чергою передав онукові. Трембітар знає чимало секретів свого ремесла. «Треба, аби дерево було сухоє. Ой, з тим бабрак… Дуже тяжко виробляти, бо різцями мусиш все всередині так обчинити, аби голос був. Й на світло дерево перевіряю… То довгий час з тим роботи. Але я на то любитель…», - не випускаючи з рук трембіту, оповідає майстер, тлумачачи: трумбета робиться з четвертини смерекового стовбура, деревина обробляється інструментом усередині, відтак шліфується зовні й скріплюється «обручками». А перед виступами він «поїть» свою трембіту – аби ліпший голос мала… Так, якось на фестивалі Федір Васильович був помічений у «пригощанні» інструменту водою просто з Синевиру… А що до тих, хто вважає, що затрембітати – легко, пропонуємо спершу втримати в руках триметрову трембіту, ну а відтак – і спробувати видобути з неї голос…

Цього за декілька днів вчитиметься власник нової, останньої цього сезону, трембіти, що стала однією з кількох десятків, зроблених Федором Тарахоничем. Цієї весни майстер знову вирушить у гори на пошуки розколотої блискавкою смереки, а поки що для душі грає коломийок на сопілці, яку також виготовив власноруч.
 
 

Алла Хаятова, "Закарпатська правда"
28 лютого 2009р.

Теги: Закарпаття, трембіта, Федір Тарахонич

Коментарі

анонім 28.02.2009 / 17:01:00
Na raz pravdu mas, dyéténo. Védés, tepéry tya uvazsam.

авторка 28.02.2009 / 14:54:00
Я про нього не так писала, як його фільмувала. Айбо іще не вся Україна про діда знає - 24-й канал зацікавився нашим трембітарем. А про хорошу людину чом би й зайвий раз не написати? Так і народжуються легенди...

У кожному разі - спасибі за увагу :)

микола 28.02.2009 / 14:40:00
Про цього чоловіка уже вшиткі воробки співають. Гей, хто ще не писав у пятий раз про Тарахонича?

НОВИНИ: Соціо

23:29
/ 4
Під час незаконних робіт по спорудженню ГЕС на Тересві в Калинах на Тячівщині пошкодили протипаводкову дамбу, "водники" звернулися у поліцію Відео новина
16:41
/ 12
ФОТОФАКТ. У Перечині лелека приніс у гніздо прапор України
09:26
Ужгородський скансен у неділю запрошує гратися гаївки
05:14
/ 1
Чим завершився ювілей Августина Волошина?
15:43
/ 1
На війні з росією поліг Олександр Сірко з Хуста Фото новина
15:08
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Магаля з Дубового на Тячівщині, який вважався зниклим безвісти Фото новина
03:05
/ 12
Будівництво ВЕС на Рівній без ОВД: депутати віддають землю під ще 16 вітряків
00:37
Підтверджено загибель Романа Уторобського з Богдана на Рахівщині, який вважався безвісти зниклим Фото новина
21:54
У Мукачеві в суботу попрощаються з полеглим Героєм Андрієм Задорожним Фото новина
19:51
/ 5
На Покровському напрямку загинув Михайло Негря з Ужгорода Фото новина
16:42
У травні на Закарпатті планово імунізуватимуть диких хижаків проти сказу
14:40
/ 24
У Ватикані до рішення нового Папи відклали заплановану на 3 травня на Закарпатті беатифікацію мученика о. Петра Ороса
14:05
/ 1
У четвер в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Едуардом Перебзяком Фото новина
16:44
/ 1
На Харківщині поліг Іван Грабовчак з Шаланок на Берегівщині Фото новина
11:14
/ 4
На війні з росією загинув 35-річний офіцер батальйону БпЛА 128-ї ОГШБр Андрій Задорожний з Мукачева Фото новина
20:23
/ 20
ВІДЕОФАКТ. "Жахливо, шакали, жесть, страшно": закарпатці про будівництво ВЕС, яке незаконно розпочалося на полонині Руна
03:17
/ 1
Тетяна Літераті презентує свою 5-у книжку "Втрачений Ужгород. Знакові місця"
02:40
Підтверджено загибель Михайла Пукмана з Верхнього Водяного на Рахівщині, який з липня 2024-го вважався зниклим безвісти Фото новина
02:12
/ 4
Розклад святкових богослужінь на Великдень у храмах Ужгорода та Мукачева
01:43
/ 4
За онлайн-трансляцію порно суд покарав пару з Міжгір'я "умовним" роком і конфіскував ноутбук
03:07
В Ужгороді презентували книжку "Августин Волошин: біографія президента Карпатської України" Фото новина
16:25
/ 7
Ужгородські депутати не підтримали мораторій на затвердження нових детальних планів міста
14:27
Ужгородська міськрада виділила 1,6 млн грн на поштові марки для податкової Закарпаття
12:06
/ 2
Через суспільний резонанс мер Ужгорода зняв з розгляду частину "інфраструктурних" проєктів рішень по землі Фото новина
11:12
/ 2
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Сергієм Готрою Фото новина
» Всі новини