За словами першого секретаря посольства Пітера ван Фліта, за останні 15 років в Україні значно зміцнилося громадянське суспільство і діяльність неурядових організацій. Водночас він зазначив, що, незважаючи на їх активну роботу, слабкою ланкою й досі залишається співпраця цих організацій з органами державної влади, особливо на місцях. "Демократія полягає не лише в тому, щоб люди раз на кілька років обирали президента, але й мали право й могли здійснювати вплив на рішення, які ухвалює влада на місцях", - наголосив Пітер ван Фліт.
Громадськості потрібні практичні механізми співпраці з місцевою владою, прозорі та зрозумілі процедури обігу інформації, можливості проведення переговорів на всіх етапах прийняття рішень, вважає директор Інституту політичної освіти Андрій Странніков. А для цього, на його думку, потрібно удосконалювати законодавчу базу.
Погодився з цим і голова підкомітету з місцевого самоврядування Комітету ВРУ з питань державного будівництва та місцевого самоврядування Микола Трайдук. Для цього, за його словами, перш за все, потрібно ухвалити зміни до деяких законів України щодо участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики, вирішенні питань місцевого значення. Відповідний законопроект, внесений урядом на розгляд парламенту 26 січня цього року, вже пройшов перше читання і може бути ухвалений Верховною Радою вже наступного тижня, поінформував М.Трайдук.
Метою цього закону є створення на законодавчому рівні належних правових механізмів реалізації громадянами як безпосередньо, так і через інститути громадянського суспільства, своїх конституційних прав на участь в управлінні державними справами й вирішенні питань місцевого значення, пояснив депутат.
Окрім того, слід сконцентруватися на вдосконаленні нормативних актів, які безпосередньо лежать в основі діяльності органів місцевої влади, зауважив експерт Інституту політичної освіти, депутат Закарпатської обласної ради Олександр Солонтай. "У першу чергу потрібно подолати проблему, коли органи влади відмовляють в наданні інформації на підставі Закону України "Про звернення громадян", а для цього необхідно відокремити відповідні положення цього закону та Закону України "Про інформацію", - сказав він.