Нещодавно у центральних ЗМІ прозвучала інформація про зміни у забезпеченні інсуліном хворих на цукровий діабет, що насторожило багатьох краян. За роз’ясненнями ми звернулися до заступника начальника управління охорони здоров’я облдержадміністрації Ганни Романко.
– Існуючу систему забезпечення хворих безкоштовним інсуліном збережено, – повідомила Ганна Романко. – Урядові новації – замінити рецептурну форму отримання ліків на адресну допомогу – викликали значний резонанс у суспільстві. Тому ці зміни наразі не втілено в життя.
Сьогодні за основу забезпечення населення лікарськими препаратами залишається стара схема: закупівля ліків через проведення тендерних торгів за рахунок бюджету. У січні в області проведено тендер на закупівлю інсулінів. Завдяки цьому кожен хворий на цукровий діабет, що проживає на Закарпатті, як і раніше зможе отримати необхідні ліки безкоштовно.
– Однак у 2009 розраховувати на велику допомогу держави не доводиться, – каже Ганна Романко. – Контрольна цифра, яка видається на Закарпатську область для інсулінозабезпечення, – це 5 млн. 150 тисяч гривень. Але це лише 66 відсотків потреби.
Ми розуміємо, що за таких умов хворі стають просто заручниками ситуації. Їх не можна залишити без ліків. Тому виходити з такої ситуації Закарпаттю доводиться за власний рахунок, – каже Ганна Романко. – В 2009 році в рамках виконання обласної програми «Цукровий та нецукровий діабет» з обласного бюджету на придбання інсуліну буде витрачено понад 2,6 мільйона гривень.
Кабінет Міністрів планував змінити систему забезпечення інсуліном хворих на діабет українців. Уряд пропонував таку схему: кошти на інсулін, закладені в бюджеті, видаватимуть руки людям, які самі купуватимуть собі препарат.
– Урядові пропозиції щодо запровадження адресної грошової допомоги хворим на цукровий діабет серед медиків викликали неоднозначну реакцію, – каже Ганна Романко. – Передбачалося, що протягом року хворий мав отримувати фіксовану суму на придбання ліків. Але через здорожчання інсуліну могло статися так, що діабетик міг залишитися без ліків вже посеред року.
Крім того, за словами медиків, існуюча форма отримання інсуліну через райендокринологів спонукає хворих щомісяця приходити до лікаря, і контролювати перебіг завховорювання, в тому числі й рівень цукру в крові.
– На щастя для хворих, існуючу схему отримання ліків збережено, – каже заступник начальника управління охорони здоров’я. – Ажіотаж, який виник на початку року, стих. Всі діабетики цьогоріч будуть забезпечені якісними ліками і що головне – вчасно.
Загалом на Закарпатті 26 тисяч 682 людей хворіють на цукровий діабет, з них інсулінозалежних – 3783, в тому числі 155 дітей.