Міф про розвій русинства на Словаччині розвіюють самі "русини"

Останнім часом доморощені політрусини годують закарпатців байками про могутній розвиток русинської ідеї у світі. Як приклад часто наводять Словаччину, де, мовляв, тутешні рус-наки переживають справжню «оброду». (По-нашому, відродження). На жаль, словацька «оброда» радше нагадує українське прислів'я «Не знаючи броду, не лізь у воду».

Міф про розвій русинства на Словаччині розвіюють самі "русини"

Про це свідчить монографія активістки русинського руху Словаччини Анни Плішкової, видана у 2007 році в Методично-педагогічному центрі в Пряшеві. Ясна річ, словацькою мовою.

Так-от, авторка дослідження «Русинська мова на Словаччині» пише про сумні перспективи не тільки «русинської» мови на Словаччині, але й подальше існування такої етнічної групи взагалі. І наводить красномовні факти. У сфері офіційного спілкування «русинська» мова практично не вживається. У багатьох «русинських» селах досі не встановлено навіть двомовної таблиці з назвою населеного пункту. І це за 15 років «оброди»!

Критично виглядає ситуація з кількома часописами, котрі видаються як «русинські». «Народні новинки» - головний із них свідомих «русинів», який на початку «оброди» виходив як тижневик, через кілька років став двотижневиком і врешті-решт перетворився на місячник. Ще один місячник «ІнфоРусин» до 40 % своїх статей друкує словацькою мовою.

Є і два церковні часописи - «Благовісник» та «Артос». Але в першому, нарікає Анна Плішкова, поруч зі словацькою використовується ненормативна подоба «русинської» мови, до того ж як азбукою, так латинкою, а в другому надається перевага латинському шрифту. (Хоча кодифікований варіант «русинської» мови створений саме кирилицею).

Якщо на Словацькому телебаченні в 2003 році виходила 30-хвилинна «русинська» програма раз у місяць, в 2005-му - раз на два місяці, то в 2006 - вже раз на квартал. Причому її авторам, як зазначає Анна Плішкова, бракує знання нормативної «русинської» мови. Не вистачає вміння мови і в «русинській» програмі Словацького радіо. (Складається враження, що літературний варіант цієї мови вживають тільки працівники кафедри Пряшівського університету).

Не використовується «русинська» мова і в церкві. На Пряшівському теологічному факультеті її не вивчають навіть ті священики, які планують працювати в «русинських» селах. Греко-католицька церква вже перевела богослужіння на словацьку мову. Там навіть перейшли на юліанський (католицький) календар. Православна церква якщо й молиться по-церковно-слов'янськи, та спілкується з вірниками теж словацькою.

Ще гірше зі шкільництвом. Якщо у 2003 році близько півтисячі учнів у цілій Словаччині вивчали «русинську» мову факультативно, то в 2006-му таких залишилося лише 198! Двісті учнів - на 5-мільйонну державу! І то - як необов'язковий предмет!

Таким чином, підсумовує Анна Плішкова, важко назвати сферу, в якій би «русинська» мова зазнала «оброди». Неухильна словакіза-ція наростає і перспективи словацьких «русинів» дуже сумні.

Олександр Гаврош, Ужгород
06 лютого 2009р.

Теги: Закарпаття, русини, русинство

Коментарі

Обозриватиль 13.02.2009 16:10 2009-02-15 / 07:10:00




"...але забуваєте про потужний українофільський рух 10-30х щоб так просто з вами погодитися, тому на це і акцентую увагу..."

Пару оснвних фактів проти потужнйому українофільскому руху:



Цензус з року 1930 в Чехословакії:


Жителюв Чехословакіі боло: 6,904,422

Русинів (руських) на Подкарпатскій Русі боло: 374,163;

Українців и россіян на Подкарпатскій Русі боло:687(всі емігранти);



Як то, што монсенйор Волошин, президент Карпатської України ніколи не подписав ниякий офіціальний документ за Пудкарпатська Русь-Карпатська Україна о возєднані з Україною?



Пане jurius, офіціально в року 1989 перед колапсом комуністичного режиму в Чехословакіі в основном восточна Словакіа мала 48 000 українців.

Цензус року 2000 по паді комунизму в Словакії указав, што Словакія має: 24 300 русинів; 53 000 жителів з материнським язиком русинським; 10 800 українців и з того 6 000 с українським материнським язиком. Більшіст з 6000 жителів з українським материнським язиком представляли емігранті з України які прийшли на Словакію по 1991 році. Ці емігранти були з востока, споза Карпат и споза Збруча.



Потужній українофільський рух бов и є завислий від организованної державов політики з гора, чи уж комуністичної політики пуддержованов СССР, чи української державної політики незалежної України.


orange 2009-02-10 / 22:01:00
Посторонний


Метаморфози орк=оrаngе=СБУ суть нормальні, зато ай Посторонний=забугорний= словацький руснак=американрць є для орк-а нормальне. Дуже правильно говорите орк, бо kаждий судить подля себа а ай ви орк=оrаngе=СБУ(с)

Цей челядник уже цілком заплутався зорками... :)))))))))))))))))

Гість 2009-02-10 / 19:12:00
Живи Україно прекрасна и сильна в Радянськім Cоюзі Ти щастья знайшла:ЮЩЕНКО: "ТИМОШЕНКО УКЛАЛА З ПУТІНИМ ПАКТ РІББЕНТРОПА-МОЛОТОВА".

Посторонний 2009-02-10 / 10:38:00
Метаморфози орк=оrаngе=СБУ суть нормальні, зато ай Посторонний=забугорний= словацький руснак=американрць є для орк-а нормальне. Дуже правильно говорите орк, бо kаждий судить подля себа а ай ви орк=оrаngе=СБУ

orange 2009-02-10 / 00:59:00
Не вгадав. Просто чмирю чмирів... :)))))))))))))))

X 2009-02-10 / 00:04:00
Што, orange-орк, зарплату ти заплатили за пысаныну и знову смердиш у коментерях нa вшиткх статтях?

orange 2009-02-09 / 22:06:00
анонім

...Я жила ,жию ай буду жити ДОМА, де змінилося вшитко лем на гуршоє. (с)



Што, пані мадярська пензіяшко, в вашів Мадярщині типирь так тяжко?..



Ну то не гавкати трибало на Україну, ги збісний пес, а красненько ся попросити. Може і приняли би сьме вас на наші гаразди... :)))))))))))))))))))))

orange 2009-02-09 / 22:02:00
Посторонний

Османська імперія ся розпала; Аустро-Угорщина ся розпала; Райх ся розпав; СССР ся розпав.....итд.(с)



Тепер ви, американський пацієнте, працюєте на розвал Американської імперії, в котрій живете?..

Підриваєте її, так би мовити, із середини?.. Власною тупістю... :)))))))))))))))))))))

Посторонний 2009-02-09 / 14:23:00
Точно так, як вы орк прирівнюєте русинів к " людина з мавпячим хвостом", великый гетьман України Богдан Хмельныцькый и фурер Адолф Гітлер 3-го Райху прирівнювали євреїв к тварынам, перед тим як их массово зачали вбывати. Проблеми маете в том, што аж так легко ваш геноцид не прейде, бо Пудкарпатя знаходиться пуд носом Європейскої унії. Газ, нафта, електрина и товари - груз мусяться транспортовати через Пудкарпатську Русь - Сталінсько-Українська колоніальна назва тогото регіому є Закарпаття.

орк 2009-02-09 / 08:59:00
Політичне русинство – це рудімент і атавізм навіть не ХХ, а ХІХ століття і зараз викликає такі ж відчуття, як і людина з мавпячим хвостом.

Посторонний 2009-02-08 / 17:06:00
"...Є сучасність. І в цій сучасності немає місця русинству."

Так говорили муфтії Османської імперії лемже проти армяном и так ся зачав геноцид турків проти армянам в рокох 1915-1918;

Так говорили бурократи Австро-Угорщини проти лемко-русинам и русинам Мармарошу и вивезли іх до Талергофу и Терезина в рокох 1915 - 1918;

Так говорили Гітлер и Гайдріх Райху проти євреям и зачали Голокост в рокох 1941-1945;

Так говорили поляки и вивезли лемкув-русинув до СССР и на Західні границі Польші (Акція Вісла) в 1946-1948;

Так говорили більшовики СССР, что врагов народа надо унічтожать и місто для них боло лем в ГУЛАГУ;

А типирь галичан який паразитує на Пудкарпатті провбує обновити майчорніші крімінальні сторони Європейскої історії. Айно, велич Соборної України лем так мош удержати кідь "немає місця русинству".

Результат усі знаєме: Османська імперія ся розпала; Аустро-Угорщина ся розпала; Райх ся розпав; СССР ся розпав.....итд.

анонім 2009-02-08 / 14:40:00
Дітинко, є НАТУРАЛЬНЕ, а то є НАРОД - Н А Ш !!! Але пишу же доста тай справді би доста з мене. Я жила ,жию ай буду жити ДОМА, де змінилося вшитко лем на гуршоє. З тим ся тяшко змирити, бо, як ти кажеш менуле, але не мож порівняти, бо сьогоднішне гуршоє , а то болить... Мої діди прадіди боли бідні, але чисні, ай я тако ся хочу лишити...

orange 2009-02-08 / 11:58:00
anonimко, ваша біда якраз у тому, що живете з повернутою в минуле головою. А минулого цього - котрим ви живете - уже немає. Є сучасність. І в цій сучасності немає місця русинству (тим більше, замовному, такому, як у сидорів, гецків і туряниць).

anonim 2009-02-07 / 23:06:00
ТРЕБА ПОРІВНЯТИ ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС, ПОДІЇ. ВЧОРА - ТО ВЖЕ ІСТОРІЯ, А ПРАВДА? ПРАВДА УЖЕ ПРО ВЧОРА - САМІСІНЬКА БРЕХНЯ. А ЧТО ГОВОРИТЬ О ПРОШЛОМ...ТОЛЬКО САМ НАРОД ЗНАЕТ ПРАВДУ, НАРОД, КОТОРЫЙ НЕ ИМЕЕТ ВРЕМЕНИ ЗАНИМАТЬСЯ ТЕМ, ЧЕМ ЗАНИМАЮТСЯ ТЕ, У КОТОРЫХ ЕГО МНОГО...ВОТ И ПИШУТ ИСТОРИЮ ТАКОЙ,КАКОЙ БЫ ХОТЕЛИ ЕЕ ВИДЕТЬ САМИ

anonim 2009-02-07 / 22:56:00
ОРАНЖИКУ, ІСТОРІЯ ІСТОРІЄЮ, А ЖИТТЯ БЕРЕ СВОЄ. ІСТОРІЮ ПИШУТЬ РОЗУМОМ І ПЕРОМ. ЖИТТЯ БЕРЕ ДУШЕЮ І СЕРЦЕМ. Я НІ ПРИ ЯКИХ ОБСТАВИНА НІ ТОБІ І НІКОМУ НЕ БАЖАЮ ТИХ ГРОШЕЙ КОТРІ Я ЗАРОБЛЯЮ, ПОВІРЬ,DYÉTÉNO. I SZPLYU JA DUZSE SZPOKIJNO.

orange 2009-02-07 / 22:30:00
І ще. Не завидуву тим, ко суть за границьов. Бо я - в себе вдома. В своїв Отцюзнині. І не я вам, а ви мені завидуєте. Бо ви ся попродавали за чужі срібляники, а я обстав таким, ги быв все... Не проданим, і з чистов совістьов...

orange 2009-02-07 / 22:24:00
anonim-ко, я не "русин лем українький", а просто русин, што є то самоє, што українець. Сисе ви "русин, лем мадярський", а просто - мадярон, русскій, вадь карпаторосс, а иншак - москвофіл. А я просто русин. Затямив"ись?..

anonim 2009-02-07 / 16:40:00
Знаш, оранже, ти або завидиш тим, котрі за граніцьов, або... Лем же за совіцьку власть ми мали пресу ай мадярську,словацьку.........якусьме лем хотіли. Ай типирь,попри того же нич уже неє, слухаєме радіо на ушитких мовах бо розумієме. Знаєме ушиткі програми по тел. і по радіо. Нич не розумію... чом ти си думаш же пишуть лем мадярони, продажні... суть люди котрі мавуть за границьов ай роботу, ай учаться, не продажні, як ти кажеш, бо ти продажнішій, пишуче жесь русин лем українький.

Посторонний 2009-02-07 / 16:17:00
Автору, треба мати честь а ай розум употребляти. И не лем копіровати то, за што вам політично корумпована власть заплатить.

Посторонний 2009-02-07 / 16:12:00
Забугорні русини суть русини, бо тисяч років жили в єднім районі (мадяри називали сисі райони жупами) а што головніше, чувуть ся русинами! Зато Гаврош спустив серію пашквілів до друку, бо ани єдна меншина на Словакії так животасхопно ся не розвивать за послідні роки як русини Словенська. Побзерайте вебсайт русинув на Словакії: http://www.rusin.sk/



То лен Сталін з його НКВД и СМЕРШ, коли будовав СССР, так вождь стройил границі, што бо "даже птічка не перелетела через граніци СССР". Докінця не лем райони, ай села розділив пополам, як Соломенки!



Заперевальні свідомі укри, як оrange на Сталінськом варварстві паразитувуть на Пудкарпатськой Русі, як колись на Русі татаро-монгольскі дикуни Чінгіз хана! Сем не принадлежать! Лем крадуть богатства краю и нищать прекрасний Пудкарпатський край.



Де идуть гроші за транспорт газу и нафти, оrange? Як то, што Медведчук має велику гаціенду на Пудкрапатю? Як то, што майфайновішоє санаторіум-готел на Пудкарпатю приналежить Богатирйовой?

НОВИНИ: Політика

14:39
/ 1
Судитимуть 5 осіб, які організували нелегальні гральні заклади в Ужгороді
15:00
/ 12
Уряд погодив звільнення голови Ужгородської РДА Гузинця і призначення його на посаду "гуманітарного" заступника голови Закарпатської ОВА
13:55
/ 3
На Закарпатті судитимуть киянина, який в складі ОЗУ ошукав матір загиблого військовослужбовця з Донеччини на 7,5 млн грн
11:15
На Закарпатті клірик-антисеміт УПЦ (МП), якого СБУ викрила на поширенні фейків про війну в Україні, постане перед судом
17:18
/ 2
У Чехії до Європарламенту кандидує закарпатка Інґа Петричка
15:49
/ 17
На Закарпатті проросійського провокатора-"русина" Данацка затримали за антисемітські погрози хасидам
22:49
/ 9
"Що хочемо, те і робимо": у "терактівських" Керецьках на сесію сільради незаконно не пустили військових
16:52
/ 25
У Закарпатській облраді "нодьмодьорорсаґового" "слугу" Іванча замінив Цебер з бази "Миротворця", який з угорським паспортом їздив розважати окупантів до Криму
19:56
/ 7
ВР затвердить нові назви 4 сіл на Закарпатті, зокрема – Пушкіна
19:33
/ 16
Помер ексголова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль
13:46
/ 9
Ізолюючи угорців Закарпаття, Орбан і Ко роблять все можливе, аби угорська громада ставала все меншою – Балога
22:30
/ 36
Опубліковано архівний виступ єпископа Івана Маргітича під час вшанування 60-ї річниці подій на Красному полі біля Хуста (ДОКУМЕНТ)
21:37
/ 7
Зеленський звільнив Токаря і призначив Гайдая головою Мукачівської РДА
11:15
/ 5
На Закарпатті судитимуть двох кліриків УПЦ (МП), яких СБУ раніше викрила на пропаганді комунізму