До закарпатського села, забрудненого аварією на продуктопроводі, вже проклали кілометр водопроводу

Забруднена дизпаливом костринська земля відродиться, переконані екологи

До закарпатського села, забрудненого аварією на продуктопроводі, вже проклали кілометр водопроводу

Хід ліквідація наслідків аварії на продуктопроводі, що сталася 17 січня ц. р. в с. Кострино Великоберезнянського району, залишається на особливому контролі голови облдержадміністрації. Координує роботи з ліквідації наслідків аварії заступник голови облдержадміністрації, голова комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Віктор Лукеча. 5 лютого у Кострині під час наради, яку він провів за участі керівників відповідальних управлінь та установ, йшлося про ліквідацію наслідків аварії на продуктопроводі. Цього ж дня Віктор Лукеча провів у селі виїзний прийом громадян.
Нагадаємо, що внаслідок розгерметизації магістрального продуктопроводу в Кострині стався витік майже 80 кубометрів дизпалива. Нафтопродукти із розгерметизованого трубопроводу разом із підземними водами почали потрапляти до колодязів. Понад 200 людей залишилися без питної води. Крім того, аварією завдано шкоди ґрунтам.

Віктор Лукеча повідомив, що першочергове завдання  – забезпечення людей безперебійним водопостачанням – буде вирішено до 20 лютого. До цього часу планується завершити будівництво близько 4 кілометрів водопроводу. Дві будівельні організації – ВАТ “ПМК-78” та ДП “Прикарпатзахідтранс” – вже проклали майже кілометр водогону. Підприємства майже стовідсотково забезпечені необхідними матеріалами.

До закарпатського села, забрудненого аварією на продуктопроводі, вже проклали кілометр водопроводу

–  В селі буде обладнано вісім незамерзаючих водяних колонок, – каже заступник директора ДП “Прикарпатзахідтранс”  Віктор Лебідь. –  Якість води буде дуже високою – водозабір  здійснюватиметься із джерела Німецький Потік, розташований в горах, неподалік села.

На будівництві щоденно працює 8 одиниць техніки та 20 спеціалістів. Роботи дещо ускладнив той фактор, що мережу необхідно прокладати через скельні породи.  Загальна вартість будівництва – понад півмільйона гривень. Роботи буде оплачено за рахунок ДП “Прикарпатзахідтранс”.

Під час прийому мешканці одразу чотирьох будинків Кострина звернулися з проханням продовжити гілку водопроводу на 200 метрів.
– Наші колодязі теж забруднено дизпаливом, тому доцільно провести водомережу і до наших будинків, – скаржилася Ганна Юріївна.

Розглянувши скарги мешканців Кострина, представниками комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій було прийнято рішення переглянути проект будівництва: безперебійним водопостачанням будуть забезпечені всі без винятку мешканці, які проживають в зоні надзвичайної ситуації. А до цього часу людям щоденно доставлятимуть питну воду в автоцистернах в необхідних обсягах.

Щодо надання медичної допомоги, то в Кострині триває щоденний подвірний обхід і моніторинг стану здоров’я постраждалих. Як повідомив головний лікар амбулаторії загальної практики – сімейної медицини Ярослав Повханич, з часу виникнення аварії в селі не зафіксовано жодного випадку отруєння. В перші ж дні після прориву продуктопроводу в Кострині працювала бригада медиків з обласної лікарні. Всіх мешканців, які проживають в зоні аварії, було забезпечено медикаментами, зокрема засобами детоксикації. Також лікарі констатують, що останніми днями кількість звернень костринців зі скаргами на стан здоров’я різко знизилася.
 
– Кваліфіковану допомогу ми отримали з Інституту профпатології у м. Києві, – каже Ярослав Повханич. – Спеціалісти інституту підтвердили, що наслідки аварії не можуть спричинити серйозних захворювань. Натомість можливе тимчасове погіршення стану людей, але ці випадки, на щастя, в Кострині були поодинокими.

На нараді вирішувалося і питання оздоровлення дітей у спеціалізованих санаторіях “Малятко” (Ужгородський р-н) та  “Човен” (Свалявський район). Безкоштовними путівками вирішили скористатися батьки 18 із 50 дітей, що проживають в зоні аварії. Вже з кінця тижня ці діти зможуть пройти 24-денний курс оздоровлення в цих закладах.

Зараз найважливіше для мешканців села питання – відшкодування збитків, завданих аварією. За словами сільського голови Івана Сегеди, створеною сільрадою комісією було  обстежено 206 дворогосподарств, складено 99 актів. Найбільше постраждали мешканці двох будинків, в яких нафтопродуктами підтопило підвальні приміщення. Також дизпаливом забруднено майже 3,3 гектара присадибних ділянок. У селян попсувалися продукти харчування, корми для худоби.

Як повідомили присутні на прийомі представники ДП “Прикарпатзахідтранс”, кошти громадянам виплачуватиме страхова компанія “Княжа”, яка застрахувала продуктопровід.
– До середини наступного тижня буде визначено розмір завданих костринцям збитків, – каже директор Закарпатської філії компанії Ігор Юрик. – Після завершення експертної оцінки розпочнеться виплата грошей. За рахунок “Княжої” буде проведено і капітальний ремонт двох будинків, які найбільше постраждали через аварію.
Також компенсують збитки, завдані довкіллю. Державною екологічною інспекцією через порушення природоохоронного законодавства ДП "Прикарпатзахідтранс" вже пред’явлена претензія на суму 123 тисячі гривень.

Костринців особливо турбує питання, що буде із забрудненою дизпаливом землею. Екологи в один голос твердять, що вже до року люди забудуть свою біду: земля не тільки відродиться, але й краще родитиме. Оскільки дизпаливо – це в основному органічні сполуки, вони швидко розкладаються і відіграють роль своєрідного органічного добрива. «Вже наступного року тут значно покращиться родючість ґрунтів. Такий приклад вже маємо: кілька років тому біля Дубриничів теж стався витік дизпалива, і земля відродилася дуже швидко», – каже начальник Держекоінспекції Юрій Павлей.

Управління інформації та зв’язків із громадськістю Закарпатської ОДА
05 лютого 2009р.

Теги: Закарпаття, аварія, продуктопровід, Кострино, ліквідація, водопровід, водопостачання, колодязь

НОВИНИ: Надзвичайні ситуації

11:23
В Ужгороді діти, "щоб зігрітися", спалили ВАЗ на стоянці Фото новина
11:16
У Тересві на Тячівщині горіла прибудова до 2-поверхового будинку Фото новина
16:49
/ 1
У Горонді на Мукачівщині згорів автобус ПАЗ
13:19
/ 1
У Порошкові на Ужгородщині в річці Тур'я виявили "місцевого" потопельника
12:37
У Загатті на Хустщині згорів вантажний КамАЗ Фото новина
12:25
У Кольчині на Мукачівщині на пожежі в літній кухні отримала опіки жінка Фото новина
14:09
/ 1
В Ужгороді "безправний", нарко- і алкоп'яний водій створював аварійні ситуації та тікав від поліції Фото новина
19:27
На Рахівщині біля озера Бребенескул розшукали двох знесилених і переохолоджених туристів, один з яких травмувався Фото новина
17:27
Toyota Camry в Уклині на Мукачівщині згоріла внаслідок зіткнення з деревом Фото новина
16:52
У Калинах на Тячівщині в Тересві виявили тіло місцевої мешканки
14:39
В Уклині на Мукачівщині вночі згоріла Toyota Camry
02:06
У Мукачеві вантажівка в'їхала у автобусну зупинку, водій утік Фото новина
15:24
У Сваляві згорів гараж на приватному обійсті Фото новина
15:45
У Горінчові на Хустщині горів хлів з вівцями Фото новина
15:24
У Вонігові на Тячівщині гасили пожежу в гаражі поруч з будинком Фото новина
11:38
У Сускові на Мукачівщині в палаючій надвірній споруді загинули 400 перепілок Фото новина
11:32
У Лалові на Мукачівщині гасили пожежу в причепі з вугіллям Фото новина
16:19
На Великдень у Мукачеві на пожежі врятували чоловіка
16:12
У Великому Бичкові на Рахівщині перед Великоднем згоріла мініпекарня
15:53
У Хусті горіла Mazda
15:45
У Лазах на Тячівщині згорів навіс із сіном Фото новина
16:32
/ 3
Біля Дубриничів на Ужгородщині потяг в'їхав в Audi А8 Фото новинаВідео новина
03:16
/ 1
У горах на Рахівщині розшукали туристку з Дніпра Фото новина
13:55
/ 2
У Оноку біля Виноградова Mazda злетіла у кювет і перекинулася, водій загинув Фото новина
15:05
У Кальнику на Мукачівщині згорів хлів на приватному обійсті Фото новина
» Всі новини