На Закарпатті охоронним фірмам доведеться підвищувати свій рівень

Нещодавно один із закарпатських телеканалів випустив в ефір сюжет про нібито балансування на грані краху приватних охоронних структур крізь призму прийняття змін до ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання послуг, пов’язаних з охороною державної та іншої власності.

На Закарпатті охоронним фірмам доведеться підвищувати свій рівень

Насправді подібні чутки розповсюджують керівники окремих приватних охоронних фірм, що і стало підставою для припущення кореспондента про вірогідне банкрутство 90 відсотків недержавних охоронних фірм регіону через буцімто кабальні умови щодо кваліфікаційного рівня керівників та персоналу охорони. Кваліфікаційні вимоги до керівників недержавних охоронних підприємств (НОП) викладені в п.3.1. ліцензійних умов. Між тим, п. 3.1. змінено (на підставі наказу Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва № 136/570 від 04.11.2008 року) несуттєво. Раніше для керівника НОП припустимою була вища юридична освіта або стаж роботи не менше 3 років на посадах середнього, старшого начальницького складу в охоронних, оперативних, слідчих підрозділах ОВС, СБУ, або стажу служби не менше 5 років на командних посадах Збройних Сил. Віднині ж керівник НОП мусить мати вищу освіту за спеціальністю «Фінансово-економічна безпека» або вищу освіту іншого профілю та диплом про перепідготовку за вищезгаданою спеціальністю, або вищу освіту будь-якої спеціалізації, але при цьому стаж роботи в правоохоронних органах на посадах старшого чи вищого начальницького чи офіцерського складу має складати не менше 5 років. Журналістка ж, мабуть, неуважно читала згаданий пункт і витлумачила всі умови до чільників приватних охоронних фірм як обов’язкові, не зауваживши сполучника «або». Відтак репортер сахнулася звідки ж набереться потенційних керівників НОП – вихідців з правоохоронних органів як мінімум у званні майора? А про те, що керівник того чи іншого охоронного відомства може перекваліфікуватися у ВУЗі, здобувши спеціальність «Фінансово-економічна безпека» - чомусь змовчала.

Змінилися й вимоги стосовно персоналу охорони НОП. Проте нововведення продиктовані вимогами часу. Відтепер кожен охоронник-недержавник має мати певний кваліфікаційний рівень відповідно до категорії об’єкту, на якому він несе службу. Об’єкти охорони класифікуються за категоріями А,Б та В (згідно ГСТУ 78.11.001-1998 «Укріпленість об’єктів, що охороняються за допомогою пунктів централізованого спостереження Державної служби охорони»). Категорія А – це об’єкти життєзабезпечення населених пунктів, фабрики і сховища грошових знаків, архіви, статистичні управління, державні телерадіокомпанії, особливо важливі об’єкти, де зберігається зброя, боєприпаси, наркотичні та психотропні речовини, дорогоцінні метали, ювелірні вироби, а також установи, де зберігаються історичні та культурні цінності державного значення. До наступної категорії відносяться підприємства, крамниці, бази всіх форм власності, остання В передбачає приміщення з особистим майном громадян на кшталт квартир, садиб, дач, гаражів. Погодьтеся, аби зберегти коштовності в цілісності і схоронності чи вклади громадян в комерційних банках, - слід мати неабиякі практичні навички, підкріплені ґрунтовною теорією, яку можна здобути лише пройшовши фахове навчання. Донедавна ж єдиним правилом при прийомі на роботу на посаду охоронця НОП була відсутність судимості, наявність знань не бралася до уваги.

Коментуючи новації щодо ліцензійних умов, очільник однієї з приватних охоронних фірм, заявив, що Управління Державної служби охорони постійно контролює їх, а також, що персонал підприємства систематично здає заліки чи іспити співробітникам УДСО. При цьому керівник НОП кривив душею, позаяк щодо недержавних охоронних структур проводить планові перевірки постійно діюча комісія ГУМВС з питань видачі та анулювання ліцензій. Щоправда, у випадку порушення ліцензійних умов правоохоронці направляють матеріали до МВС з пропозицією позбавлення ліцензій порушників.

Крім того, що приватні охоронні фірми часто-густо «грішать» відсутністю фахового кваліфікаційного ступеню у своїх працівників, вони мають ще низку прогалин у службовій діяльності. З огляду на це Державна служба охорони має безперечні переваги перед «недержавниками». Найперше слід констатувати, що тільки працівники ДСО мають право застосовувати вогнепальну зброю, у той час як приватні охоронники в екстремальних ситуаціях використовують лише спецзасоби самооборони, заряджені речовинами сльозоточивої та дратівної дії. Транспорт державних охоронців обладнаний проблисковими маячками та сигнально-звуковими пристроями, що актуально в час «пік», коли без цих «аксесуарів» через затори на дорогах годі добратися до об’єкта, звідки надійшов сигнал тривоги. Тут доречно буде нагадати, що тільки державні охоронці як співробітники міліції уповноважені затримувати зловмисників. у той час як охоронники-недержавники позбавлені подібної можливості і при виявленні підозрілої особи на охоронюваному о'бєкті змушені чекати на прибуття міліціонерів. Перш, ніж приступити до служби, працівник ДСО обов’язково проходить навчання у одному з двох спеціалізованих учбових закладів Державної служби охорони, де, окрім сухої теорії, на практичних заняттях моделюються всі небезпечні ситуації, що можуть чигати на охоронця у робочі будні. Визначним чинником на користь успішності роботи є розгалуженість підрозділів ДСО, наявність пультів централізованого спостереження, груп затримання, що дозволяє надавати послуги чи не в кожному райцентрі. А ще – УДСО при Головному Управлінні МВСУ в Закарпатті знаходиться в єдиній дислокації разом з підрозділами ДАІ та патрульної служби. На практиці це дає можливість оперативно протидіяти злочинцям, затримувати їх «за гарячими слідами», адже на місце події невідкладно виїжджають наряди патрульної служби ГУМВС.

Звичайно, цим не може похвалитися жодна недержавна фірма охоронного призначення нашого краю. Тому помилковим є твердження керівників деяких НОП стосовно надто жорсткого контролю з боку ДСО. Навпаки – Державна служба охорони Закарпаття усвідомлює архіважливу місію охорони, адже це і схоронність цінностей громадян, вкладених у банки, і їх особисте майно, і безперебійність роботи підприємств та установ усіх форм власності, і найголовніше – безпека життя і здоров’я співвітчизників. Відтак довірити будь-кому подібне завдання – було б легковажно, а Державна служба охорони понад усе цінує свою високу репутацію, ковану десятиліттями.

Оксана Кузьмінська, прес-служба УДСО при ГУ МВСУ в Закарпатській області
05 лютого 2009р.

Теги: УДСО, охорона, правоохоронні органи, Закарпаття, ГУ МВСУ в Закарпатській області, УСБУ, міліціонер, спецзасіб, зброя, міліція, банк

НОВИНИ: Соціо

16:29
В Ужгороді шукають кандидатів на звання почесного громадянина міста і претендентів на почесну відзнаку міськради
14:43
/ 1
Суд підтвердив обов'язок підрядника відшкодувати збитки за неякісний ремонт частини вулиці Капушанської в Ужгороді
14:26
На Закарпатті з 1 червня послаблюють карантин: дозволяють пасажирські перевезення, роботу готелів і спортзалів
13:03
/ 4
Ще 7 нових автобусів "Електронів" закуплять в Ужгороді
12:05
/ 2
На Закарпатті торік було зареєстровано 7 506 шлюбів і народилося 13 016 дітей
11:00
Закарпаття готове до переходу на другий етап послаблення карантину – МОЗ
10:54
КПП "Лужанка" й "Горонглаб" на Закарпатті відновлюють роботу
03:17
/ 1
У Сумах на Алеї Слави відкрили пам'ятник колишньому командиру 128-ї окремої Закарпатської гірсько-штурмової бригади Є.Коростельову
18:05
До 1 липня в Ужгороді можна пропонувати претендентів на премію імені Петра Скунця
17:35
/ 2
В Ужгороді триває капремонт площі Петефі
15:40
На складання ЗНО на Закарпатті зареєструвалися 12 тисяч 834 учасники
15:06
/ 4
29 травня на Закарпатті вирішуватимуть щодо пом'якшення карантину, а з 1 червня запустять потяг Київ-Ужгород
14:00
"Зелений базар" в Ужгороді з 1 червня працюватиме щоденно
13:50
/ 1
У Мукачеві грошовими преміями нагородять учнів, які стали переможцями олімпіад
13:49
Фахівці центрів та бюро правової допомоги на Закарпатті допомагають учасникам АТО відстояти їхні права
10:07
Свалявський професійний будівельний ліцей торік збільшив свої доходи на 800 тис грн
09:35
500 звернень щодоби приймає диспетчерська служба екстреної допомоги на Закарпатті
00:56
/ 1
Опублікований урядом перспективний план формування територій громад Закарпатської області відрізняється від проекту, що збурив громади (ПЕРЕЛІК ОТГ)
18:10
Інклюзивна кондитерська-школа "Золоті серця Закарпаття" в Ужгороді відновила роботу після карантину
18:06
Чергове засідання щодо облаштування велоінфраструктури в місті відбулося в Ужгороді
16:57
У Закарпатській ОДА запрацювала електронна приймальня
15:08
/ 4
Як медреформа працює на Закарпатті. Історія лікарки-ФОПа з Ізи
14:37
У Мукачеві презентували електронну систему "Моя школа"
14:29
/ 8
На Закарпатті розробили мапу для інвесторів та інвестиційну "няню"
14:17
Підприємствами транспорту на Закарпатті у січні-квітні перевезено вантажів на 14,9% менше, ніж за аналогічний період торік
» Всі новини