А на грип слід очікувати наприкінці січня — на початку лютого 2009 року, каже Лариса Зарембо, лікар-епідеміолог міської СЕС. Це буде епідемія середньої інтенсивності, спричинена вірусом А/Брізбен/10/07 (H3N2). Циркулюватимуть і віруси А/Брізбен/59/07 (H1N1) та В/Флоріда/4/06. Перші два для українців є новими, а отже, імунітету до них вони не мають. Убезпечитися ж від захворювання можна насамперед за допомогою щеплень, причому треба встигнути зробити їх за 2—4 тижні до початку епідемії, аби організм устиг вибудувати захист.
Звісно, щеплення від грипу є справою добровільною. Та насамперед до нього слід удатися людям старшого віку чи тим, хто має хронічні захворювання дихальної та серцево-судинної систем, нирок, у котрих висока ймовірність виникнення ускладнень після грипу, а також медикам, освітянам, працівникам сфери послуг і транспорту, студентам, вихованцям закритих дитячих закладів, яким важко уникнути інфікування через високу контактність. Станом на 5 листопада в місті проведено щеплення 110 ужгородцям, із котрих 105 — медичні працівники. До речі, міських медиків вакцинують за кошти «Лікарняної каси», а вихованців закритих дошкільних закладів №№ 18 та 40 — за бюджетні. Принагідно Лариса Олексіївна радить керівникам підприємств придбати для своїх працівників вакцини, аби в період епідемії уникнути масових лікарняних. Усім же іншим їх доведеться купувати самим. Дозволені до використання «Ваксігрип» (Франція), «Інфлувак» (Нідерланди), «Інфлексал V» (Швейцарія) та «Флуарикс» (Німеччина) вже є в аптечній мережі міста, щоправда, коштують вони немало — від 60 грн. і вище. Та лікування ускладнень від грипу обійдеться відчутно дорожче, тож, можливо, варто все ж витратитися на вакцину (?). А прищепитися можна в пунктах при дитячій та міській поліклініках. Проте попередньо треба пройти огляд у лікаря, який дасть добро на ін’єкцію.
Хто не хоче робити щеплення, нехай усе ж подбає про захист від грипу. На цей період Вікторія Маркусь, лікар кабінету інфекційних захворювань Ужгородської міської поліклініки, радить приймати за схемою препарати для імунопрофілактики, зокрема «Арбідол», «Гропринозин», «Бронхомунал», «Імунотон»… — їх багато, а які саме вибрати, порекомендє терапевт. Водночас загартовуватися, багато гуляти, уникати місць скупчення людей, провітрювати приміщення, повноцінно харчуватися, споживати вітаміни у вигляді свіжих овочів і фруктів. І не забувати про «бабусині» методи — мед, часник, цибулю, відвари калини, смородини.