У виданні зібрані дослідження знаного в Україні науковця про лірику Івана Франка, Лесі Українки, В. Самійленка, М. Вороного, Б.-І.Антонина, Олександра Олеся, а також про поезію в прозі В. Стефаника, О. Кобилянської, Марка Черемшини, Г. Хоткевича, в яких увагу звернуто на оновлення проблематики, стилю, поетики авторів, на місце національного письменства в загальноєвропейському літературному контексті.
Читачі з пропонованої книжки дізнаються і про поетичний космос І. Франка, і про антеїзм лірики Олександра Олеся, і про солярну символіку Б.-І. Антонича... Л. Голомб робить об'єктивний висновок і про ліризацію української прози початку XX ст. на прикладі ліричного триптиху В. Стефаника про слово, поезій у прозі О. Кобилянської, новели Марка Черемшини"Туга".
Два розділи видання — "Лірика" і "Поезія в прозі" — доповнюються ще одним. Він має назву "З історії національно-культурного відродження на Закарпатті" і присвячений поезії, прозі, драматургії й театральному життю краю названого періоду.
Загалом книжка стане в нагоді не лише викладачам, студентам, учителям, а й усім тим, хто цікавиться розвитком як закарпатської, так і української літератури загалом, прагне через рідне слово сягнути розуміння глибин вітчизняної культури, яка вагомим пластом залягає в надрах загальносвітових культурних здобутків.