ПРОВОКАЦІЯ

Кому вигідне роздмухування "русинської" проблеми на Закарпатті?

"Вождь" сепаратистів Димитрій Сидор
"Вождь" сепаратистів Димитрій Сидор

Коментувати події навколо Другого європейського конгресу русинів безглуздо, оскільки це означає піднімати ціну питання, вартість якого – іржава ко­пійка в умовах інфляції. Проте й мовчання всілякого роду провокаторами трактуватиметься як значущий факт, тому висловити свій погляд треба, щоб не повертатися до проблеми, суспільне значення якої сягає рівня застільних дебатів у недільний вечір.

Стверджувати, що русинського питання в природі не існує – це така сама провокація, як і буфонадне «прем’єр­ство» Івана Туряниці чи нинішнє «державотворення вітця Сидора». Однак гра на культурно-історичних традиціях, ін­тимній ментальній самоідентифікації чи врешті на марнославстві та інших люд­ських слабкостях – це давня циніч­на технологія, відома з часів Стародав­нього Риму, теоретично оспівана Ніколо Макіавеллі, яка нині затято проштовхується горе-політтехнологами, які настільки далекі від креативу, як літературний неук Фонвізіна від географії.

Ще в радянські часи такі невігласи створювали міф про КДБ, котрий нібито володіє могутніми інтелектуальними ресурсами і грає на рівних на світовій політичній шахівниці з ЦРУ, ізраїльським Мосадом чи британською Інтеліджент сервіс. Хоча результати такого самозвеличування чудово проілюстровані розвалом СРСР, який не тільки не зміг протистояти «світовому імперіалізму», а й сам упав ніби картковий будиночок. Нині в російській політиці відтворюється той самий міф, завдяки дармовій ціні на енергоресурси й приходу до влади В. Путіна. Проте вся біда КДБ-ФСБ й полягає в тому, що, плекаючи власні амбіції в умовах закритого суспільства, вони так і не спромоглися вийти за межі інформаційного поля холодної війни, а партійна наука іншого не вчила. Про абсолютну віртуальність таких підходів свідчить і провал В. Путіна та його зовнішньополітичних радників під час президентських виборів в Україні 2004 року, коли вони не змогли прорахувати «помаранчевий ефект», бо й далі живуть ілюзіями про безвідповідальність мас, якими керують вправні «пастухи». Треба зазначити, що такий погляд підживлюється російською практикою, оскільки повернення до авторитаризму там відбулося достатньо природно, а кадебістський проект В. Жириновського й досі живий. Утім мова тепер іде про Україну й конкретно про Закарпаття, де вже діють зовсім інші суспільні закони й де традиційна позиція – влада зверху, а народ знизу – задоволення не приносить. Тому для розуміння русинського питання потрібне повернення до психології минулих сто­літь, але слід констатувати, що жодних перспектив воно не має. І до нього варто ставитися, як до комунізму: з повагою до старості, але думати про майбутнє.

На настроях пригніченості й особистої нереалізованості базуються всі про­вокації, в то­му числі й полі­тичні. Не згадуючи десятки іс­то­ричних аналогій, наведемо лише приклад попа Гапона, який вивів на вулиці тисячі неграмотних, знедолених робітників, під­ставивши їх під ку­лі, і спровокував першу російську революцію. Звичайно, русинська провокація не буде мати ефекту й частки відсотка тих подій, але десятки, а  можливо, й сотні тисяч доларів для когось особисто на ній заробити можна. Тим більше, що володарі гаманця, як ми вже згадували, мислять категоріями нафталіну. Найкращий подарунок ініціаторам так званого Конгресу русинів – це порушення проти них кри­мінальних справ СБУ, кадри якого, значною мірою, на жаль, також вчилися в кадебістських школах. З огляду на це виникає питання – чи висловлювання й діяльність Н. Вітренко, Д. Корчин­ського й націоналіста О. Тягнибока несе меншу загрозу цілісності України? Думається, питання риторичне. Тому, здається, цивілізований сенс депутат­ської недоторканості має стосуватися не мандата, а політичної діяльності як такої, і не важливо, хто до чого закликає. Річ у тім, наскільки ці ідеї підтримують люди. І тут, на щастя, ми кардинально відрізняємося від наших північних сусідів, бо вплив цих персоналій на державну політику коливається в межах статистичної похибки, починаючи від нуля. І поготів так слід ставитися й до потуг русинів.

Відтак виникає інше питання. Кому вигідне роздмухування зазначеної проблеми? Відкривши Інтернет, котрий в нинішніх умовах є індикатором інформаційного простору, ми знайдемо очевидні відповіді. По-перше, львівські видання, що презентують місто, котре давно претендує на роль столиці захід­ного регіону й посилає відчайдушні сигнали Києву, мовляв, бачте, який неспокій в Закарпатті. І саме ми, державники, маємо регулювати кадрову й інформаційну політику в карпатському регіоні, бо там живуть нерозумні діти.

По-друге, з огляду на передвиборчу ситуацію, цього коника намагається осідлати БЮТ, що прагне домінувати в західному регіоні, використовуючи в тому числі, націоналістичні гасла. Знову ж таки, це вписується  в авторитарну ідеологію БЮТу, який, на його ж думку, один знає, що регіону потрібно. Звичайно, такий привід не можна не використати в особистій боротьбі проти Вік­тора Балоги та, побічно, проти Президента, приписуючи їм розкольницькі настрої й іншу нісенітницю. З цього приводу зазначимо лише один штрих. Можна по-снобістськи знущатися з сільської ментальності В. Ющенка та В. Балоги, але більше для державності України та її авторитету у світі, ніж перший, та становлення європейських, ринкових принципів бізнесу в Закарпатті, ніж другий, ніхто не зробив. Попри усі базікання. Тому спроможність відстоювати не популярні, не споживацькі, не примітивно-кар’єрні позиції – це ознака сили, у всякому разі особистої. І справа людей – розібратися в тому, як поєднати особисті егоїстичні інтереси з альтруїзмом, без якого неможливе ні існування сім’ї, ні держави, ні людського суспільства взагалі.

Віктор Пащенко, "Старий Замок - Паланок"
30 жовтня 2008р.

Теги:

Коментарі

Faust 12.11.2008 / 09:25:00
Такі люди, як Сидор-Гапон та "дохтор"-Жопан повинні сидіти на параші! Куди никає СБУ ?

anti-sovok 08.11.2008 / 16:38:00


ЖЕЛТО-ГОЛУБОЙ Совок:

В нашей стране совок продемонстрировал завидную способность к мимикрии: он научился прикрываться флагом независимой Украины и демократическими лозунгами. И в результате стал еще лицемернее и отвратительнее.



Совок не способен конкурировать, поэтому вынужден запрещать, ограничивать и навязывать. Совок не расположен к дискуссиям, поэтому охотно цепляет на оппонентов уничижительные ярлыки: "агенты Запада", "безродные космополиты", "украинофобы"…


Юрко 04.11.2008 / 23:33:00
*та становлення європейських, ринкових принципів бізнесу в Закарпатті, ніж другий, ніхто не зробив.*


Отакої!!! Може автор думає, що у людей память коротка, чи думати не вміють? Гадаю, ніхто з бюджетників не забув як після повені 98го всіх заставляли вибирати зарплату мукою з черваками та цукром, по цінах дорожчих чим на базарі. Хто тоді управляв областю? Правильно, балога. Чия то була мука і цукор?- правильно, барвовські. Чия барва?- тоже правильно...

Отакий європейський бізнесмен :))

Погляд 02.11.2008 / 11:35:00
Це, як мінімум, грубе втручання в внутрішні справи суверенної України! Щось забарилася нота протесту МЗС України, щось не допрацьовує СБУ, щось мені все це неподобається.

Іван 30.10.2008 / 18:18:00
119285 г. Москва. Мосфильмовская улица. д.40. тел.Ч факс: +7 495 980 25 62 Исх. № 24555102008 Уважаемий господин Сидор Димитрий Димитриевич ! Имею честь сообщить Вам, что Ваша заявка № 667892008 от имени общественной организации Ассоциация Сойм Подкарпатский Русинов на «Поддержку и развитие русинских и русских воскресных школ Закарпатья» Украина удовлетворена. Согласно Вашей заявке, которую Вы переслали экспресс почтой, Правлением Фонда «Русский Мир» выделено 970 тысяч рублей. Для перевода денег, просим в телефонном режиме согласовать с грант менеджером вопрос банковского счета на который должны поступить деньги. Отчет просим осуществлять согласно наданым формулярам и календарному плану (приложения 2,4,5) до 1 мая 2009 года. Также повторно обращаем Ваше внимание на необходимость предоставления ежемесячных отчетов до 29 числа каждого месяца С глубоким уважением, Председатель Правления фонда "Русский мир" В.А. Никонов 19 октября 2008 года


Іван 30.10.2008 / 18:16:00
копійка до копійки і будуть гроші....



119285 г.Москва. Мосфильмовская улица, д.40, тел.факс: +7 495 980 25 62 Исх. № 222362008 Уважаемий господин Сидор Димитрий Димитриевич ! Имею честь сообщить Вам, что Ваша заявка № 223342008 от имени общественной организации Ассоциация Сойм Подкарпатский Русинов на «Развитие духовной культуры русинов Закарпатья Украина» удовлетворена. Согласно Вашей заявке Правлением Фонда выделено 800 тысяч рублей. Для перевода денег, просим на наш адрес направить банковский счет Ассоциации Сойм Подкарпатский Русинов. Отчет просим осуществлять согласно наданым формулярам (приложения 2,3,8) до 18 февраля 2009 года. Также обращаем Ваше внимание на необходимость предоставления ежемесячных отчетов до 29 числа каждого месяца. С глубоким уважением, Председатель Правления фонда "Русский мир" В.Никонов

Юрій 30.10.2008 / 16:35:00
З ким поведешся - того й наберешся... Пащенко - Федака: наближення дедалі помітніше.

Урзус 30.10.2008 / 15:47:00
"Можна по-снобістськи знущатися з сільської ментальності В. Ющенка та В. Балоги, але більше для державності України та її авторитету у світі, ніж перший, та становлення європейських, ринкових принципів бізнесу в Закарпатті, ніж другий, ніхто не зробив"

Ой,як файно пан Пащенко прогнувся перед обома Вікторами! Про те, як Ющенко підняв міжнародний авторитет України, почитайте на сторінках останнього номеру "ДТ" -там йдеться про те, що про вступ до НАТО та ЄС Україні нині можна й не мріяти.

Ну, а про європейські принципи "Барви" - то взагалі -"ноу коментс".

НОВИНИ: Політика

11:57
/ 1
В Ужгороді викрили схему розкрадання коштів на ремонті поліклініки для ВПО Фото новина
02:22
Сенатор Грем пригрозив угорщині та Словаччині через купівлю нафти у рф
16:06
На Хустщині водолази дістали з озера тіло потопельника
13:39
ВККС визначить, чи працюватиме в апеляційному суді виправдовувачка чиновника-хабарника та ґвалтівників неповнолітньої дівчинки воловецька суддя Софілканич
15:12
Закарпатська поліцейська здобула місце у десятці кращих на екстремальних перегонах Spartan Фото новина
14:35
/ 1
На Закарпатті керівник профспілки розтратив понад 2 млн грн Фото новина
12:54
На Закарпатті заблокували кілька схем переправлення ухилянтів до ЄС Фото новина
14:17
Поблизу Нижніх Воріт легковик злетів з дороги та опинився на даху Фото новина
08:07
/ 2
Мешканці Калин на Тячівщині висловили недовіру депутатам та голові Дубівської громади Каганцю через "лобіювання" мініГЕС Відео новина
18:02
/ 5
Зеленський на Закарпатті обговорив із прем’єром Словаччини фіцо безпеку, енергетику та євроінтеграцію України Фото новина
13:29
Зеленський та президент Євроради зустрілися на Закарпатті: обговорили членство України в ЄС та санкції проти рф Фото новина
12:36
Внаслідок пожежі на базі відпочинку в Нижній Апші, власник отримав 75% опіків тіла
23:51
фіцо в Ужгороді зустрінеться Зеленським
11:19
/ 1
На Закарпатті СБУ викрила інтернет-агітаторів, які допомагали ухилянтам Фото новина
09:02
/ 2
У Карпатах відкрили перші 55 км міжнародного веломаршруту Фото новина
12:23
На Закарпатті за тиждень зафіксували майже сотню хворих на Covid-19 Фото новина
11:00
/ 3
Ракетний удар по американському заводу в Мукачеві міг бути тиском росії на інвесторів - ISW Фото новина
08:24
/ 7
Московська пропаганда на Закарпатті
10:21
/ 5
Суд оголосить рішення у справі вітряків на полонині Рівній 21 серпня Фото новина
08:59
/ 5
Уряд звільнив Сергія Гайдая з посади голови Мукачівської РДА після затримання НАБУ Фото новина
21:53
/ 8
"Українська правда" оприлюднила деталі корупційних оборудок за участі чинного голови Мукачівської РДА Гайдая
15:22
/ 8
Перебіг корупційної справи закарпатського нардепа Горвата засвідчив тривалість підготовки "спецоперації" ОП проти НАБУ і САП – "Українська правда"
08:46
/ 1
В угорщині заговорили про причетність режиму орбана до провокативного надпису та підпалу церкви на Закарпатті
12:19
/ 9
Шестеро посадовців із Закарпаття занизили вартість авто у деклараціях
00:41
/ 5
Затримано підпалювача церкви у Паладь-Комарівцях, який залишив на її фасаді провокативний напис Фото новина
» Всі новини